Badanie betonu na budowie – konsystencja

Badanie betonu na budowie – konsystencja

Stosowanie betonu o ściśle określonej konsystencji daje gwarancję jego późniejszej wytrzymałości. Aby w sposób odpowiedzialny i bezpieczny wznosić budynki i inne konstrukcje betonowe, warto przeprowadzać badanie konsystencji używanej mieszanki. Można to zrobić na kilka sposobów. Jakich? O tym przeczytacie w naszym artykule.

Badanie betonu na budowie – element konieczny

Bez betonu nie moglibyśmy przeprowadzić ogromnej liczby prac. Nie byłoby domów, siedzib pracy, fabryk, hurtowni, dróg i mostów. Aby pracownicy budowlani mogli wznosić solidne i trwałe budynki, które będą służyć człowiekowi przez kolejne dekady, a nawet setki lat, muszą podczas pracy określić konsystencję, czyli stopień ciekłości mieszanki betonowej. Znając ten parametr, są w stanie stwierdzić  przydatność betonu do określonego zastosowania.

Badanie konsystencji mieszanki betonowej powinno być wykonywane sprawdzonymi i pewnymi metodami. Poniżej pokrótce omówimy każdą z nich.

Metoda stożka opadowego

Jest to sposób często wykorzystywany na polskich budowach. Do tej metody musimy mieć pod ręką stożek Abramsa, czyli po prostu formę o kształcie stożka ściętego u góry, który napełniamy mieszanką betonową w trzech warstwach. Każdą z nich zagęszczamy prętem do sztychowania (25-krotnie), a stożek sprawnie usuwamy. W jaki sposób odczytać wynik? Po zdjęciu formy, następuje samoistny opad mieszanki betonowej. Różnica pomiędzy wysokością formy a wysokością opadłej mieszanki stanowi nasz wynik. Warto mieć na uwadze, że metoda ta może być niemiarodajna w sytuacji, gdy kruszywo jest grube – ma co najmniej 40 mm. Zakres pomiarowy polecany przez fachowców wynosi wartość większą lub równą 10 mm i mniejszą lub równą 200 mm. Badanie tą metodą powinno trwać maksymalnie 2,5 minuty.

Metoda Ve-Be

Metoda jest przeznaczona do badania mieszanek o konsystencji wilgotnej. Zaczynamy od umieszczenia warstw mieszanki betonowej w leju wsypowym formy (o kształcie ściętego stożka). Każdą z 3 warstw zagęszczamy przy użyciu 25 uderzeń pręta do sztychowania. Warto dodać, że mieszanka musi wypełniać całą formę. Po tej czynności, formę zdejmujemy pewnym ruchem i umieszczamy na mieszance krążek. Włączamy stół wibracyjny i czekamy, aż krążek dotknie mieszanki betonowej. Jednocześnie za pomocą sekundomierza koniecznie mierzymy czas, który upłynie od chwili uruchomienia stołu do momentu zetknięcia się krążka z betonem. Zalecany zakres pomiarowy metody to więcej niż 5 sekund i mniej niż 30 sekund.

W budownictwie znana jest też metoda stopnia zagęszczalności. Nie będziemy jej tu osobno opisywać, gdyż jest w zasadzie uproszczonym wariantem metody Ve-Be.

Metoda rozpływu stożka

Badanie betonu polega w tym przypadku na wlaniu rzadkiej, półpłynnej mieszanki betonowej do stożka Abramsa jednak w taki sposób, aby szerszy otwór formy znalazł się na górze (czyli odwrotnie niż w przypadku metody stożka opadowego). Stosując tę metodę, mieszanki betonowej nie sztychujemy – po prostu ustawiamy formę, wlewamy mieszankę i zdejmujemy stożek. Mierzymy średnicę swobodnego rozpływu mieszanki betonowej.

Metoda stolika rozpływowego

W praktyce budowlanej stosuje się też metodę stolika rozpływowego. Zalecany zakres pomiarowy metody to nie mniej niż 340 mm i nie więcej niż 620 mm. Jeśli przedział jest inny, warto rozważyć zastosowanie któregoś z wymienionych wcześniej sposobów, gdyż ten może okazać się niemiarodajny.

Badanie konsystencji betonu tym sposobem rozpoczynamy od ustawienia stożka na ruchomej płycie stolika rozpływowego. Napełniamy formy warstwami mieszanki betonowej. Następnie zagęszczamy ją poprzez ubicie prętem. Po upływie pół minuty, zdejmujemy formę. Teraz unosimy ręcznie za uchwyt płytę do góry i opuszczamy, żeby swobodnie opadła. Tę czynność powtarzamy piętnaście razy. Stolik rozpływowy jest połączeniem metody opadu stożka i metody Ve-Be.

O normowych metodach badania betonu na budowie przeczytaj także na stronie internetowej http://betonnadom.pl/zanim-kupisz/faq/konsystencja-betonu-czym-sie-ja-okresla.

Artykuł sponsorowany

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij