Domy energooszczędne - utraty ciepła i jak im zapobiegać?

Domy energooszczędne – utraty ciepła i jak im zapobiegać?

Przyszłość budownictwa jest związana z energooszczędnością, nowymi technologiami i przemyślanymi projektami domów. Dom ekologiczny zużywa mało energii cieplnej i pozyskuje ją z promieni słonecznych. W jakim stopniu ściany mogą się przyczynić do energooszczędności?
Oszczędne gospodarowanie energią jest ściśle związane z ochroną środowiska i kosztami gospodarstwa domowego. W budownictwie jednorodzinnym nawet 70% całkowitego zapotrzebowania na energię pochłania ogrzewanie. Ogromna ilość z tego uwalnia się przez nieszczelne ściany czy mostki termiczne.

Gdzie występują największe utraty ciepła?

Domy energooszczędne, które znajdziesz na stronie http://domyhybrydowe.pl/system-hybrydowy w swojej koncepcji zakładają jak najniższe utraty energii i niskie zużycie ciepła. Aby spełnić te warunki, należy zacząć myśleć o tym już na etapie projektowania domu. Na tym etapie można na spokojnie ustalić wygląd domu, jego ustawienie i zminimalizować straty.

Miejscami, w których traci się najwięcej ciepła to przegrody zewnętrzne takie jak ściany i dach. Im mniejsza ich powierzchnia, tym mniejsze utraty ciepła. Największe straty ciepła występują przy załamaniach ścian i w narożnikach. Dom energooszczędny powinien mieć możliwie najprostszą, zwartą bryłę na planie prostokąta.

Na co zwrócić uwagę przy budowie ścian?

Inwestycja w materiał, z którego zbudowane będą ściany jest bardzo istotny. Ucieka przez nie nawet 20-30% ciepła. W skali roku właściciele domów narażają się na wysokie koszty oraz obciążają dodatkowo środowisko. W wielu projektach domów inwestorzy dążą do ograniczania kosztu budowy ścian, lecz tym samym nie powinno się to odbywać kosztem parametrów cieplnych.

Świadomie podchodząc do problemu izolacji ścian, warto kierować się przede wszystkim współczynnikiem izolacji termicznej, aby zminimalizować utraty ciepła. Wybierając materiał dobrze jest też brać pod uwagę kwestie ekologiczne, takie jak ilość energii zużyta do jego wytworzenia czy wytwarzanie z surowców naturalnych.

Budownictwo energooszczędne jest przyszłością. Przed podjęciem decyzji o budowie domu warto zwrócić uwagę na projekt i materiały z jakich będzie wybudowany dom.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij