fugowanie-przebieg-prac-i-niezbedne-akcesoria-1

Fugowanie – przebieg prac i niezbędne akcesoria

Układanie płytek to proces złożony, obejmujący kilka różnych etapów. Bez względu na to, gdzie układamy kafle, będziemy musieli zafugować ułożoną okładzinę. Na czym polega to zadanie, jak powinno przebiegać i jakie akcesoria będą nam potrzebne?

Wybór fugi

Zakup fugi warto powiązać z zakupem płytek, które będziemy układać w kuchni, łazience lub na tarasie. Możliwość zestawienia wzoru wybranego kafla z odcieniami fug pozwali nam dopasować masę najlepiej pasującą do płytek i odpowiadającą naszym oczekiwaniom.

Barwa spoin – czy to kontrastująca z kaflami, czy też harmonizująca z nimi – nie jest jednak jedynym kryterium, jakim powinniśmy kierować się podczas zakupu fugi. Zwróćmy także uwagę na jej rodzaj – do wyboru mamy m.in. fugi cementowe, epoksydowe, cementowo-epoksydowe czy też akrylowe. Każde z nich mają swoje zalety i sprawdzają się w różnego rodzaju warunkach, co należy uwzględnić podczas zakupu.

fugowanie-przebieg-prac-i-niezbedne-akcesoria-2

Przygotowanie do fugowania

Wypełnianie szczelin wymaga odpowiedniego przygotowania. Przede wszystkim należy do niego przystąpić dopiero po czasie, jaki został wskazany przez producenta na opakowaniu zaprawy klejowej – wtedy mamy pewność, że jest ona sucha i utwardzona.

W ramach przygotowania szczelin do wypełnienia masą należy oczyścić je z resztek kleju, a także odkurzyć. Powinniśmy także de litanie je zwilżyć, pamiętając o tym, by nie dopuścić do pojawienia się w nich wody.

Duże znaczenie dla jakości fugowania ma także odpowiednie przygotowanie masy spoinującej. Fugę w postaci suchej mieszanki należy połączyć z czystą wodą, tak by uzyskać gładką, jednolitą masę. Pamiętajmy, by przestrzegać zaleceń producenta dotyczących proporcji – rozwodniona masa może spowodować, że fugi nie utwardzą się należycie, nie osiągną swoich właściwości lub też jednorodnego odcienia.

fugowanie-przebieg-prac-i-niezbedne-akcesoria-3

Zanim przystąpimy do fugowania – potrzebne narzędzia

Wypełnianie spoin pomiędzy kafelkami wymaga zastosowania przeznaczonych do tego celu akcesoriów. Tradycyjnym narzędziem jest specjalna gumowa paca lub szpachelka, które umożliwiają sprawne wypełnienie szczelin masą, a także wygodne zbieranie jej nadmiaru. Po zakończeniu spoinowania przydatna będzie także gąbka, którą po zwilżeniu dokonamy ostatecznego wygładzenia spoin

Alternatywą dla pacy jest praktyczny pistolet do fugowania, który prowadzony wzdłuż spoin pozwala na precyzyjne wypełnienie wolnych przestrzeni optymalną ilością masy. Odpowiednio dopasowane końcówki pozwolą uniknąć konieczności późniejszego wygładzania masy oraz pozwolą ograniczyć ryzyko zanieczyszczenia kafli.

Jak fugować?

Korzystając z pacy, fugę rozprowadzamy równomiernie po płaszczyźnie pokrytej płytkami – narzędzie należy prowadzić po przekątnej i prostopadle do ułożonych kafli, co pozwoli na dokładne wciśnięcie masy w szczeliny. Pamiętajmy, że niedokładnie wypełnienie przestrzeni może spowodować zamknięcie w nich powierza, co z kolei może skutkować pękaniem fug.

Gdy fuga przeschnie, zwilżoną gąbką usuwamy jej nadmiar i wygładzamy jej powierzchnię. Pamiętajmy, by nie używać w tym celu nadmiaru wody. Pozostałe nieczystości w postaci delikatnego osadu można usunąć na sucho już po całkowitym związaniu fugi lub też przy użyciu specjalnego, gotowego środka.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij