Jak zabezpieczyć dom przed gromami?

Okres letni to czas, kiedy bardzo często na terenie naszego kraju występują burze. W skrajnych przypadkach mogą one okazać się dla nas bardzo niebezpieczne. Wyładowania atmosferyczne potrafią bowiem zniszczyć sprzęt elektroniczny, a nawet doprowadzić do pożaru budynku. Oczywiście w starciu z żywiołem człowiek nie jest całkowicie bezsilny. Co należy zrobić, by zabezpieczyć dom przed gromami?

Na samym wstępie ustalmy, że nie każda burza doprowadzi nasze mienie domowe do ruiny. Tylko bardzo silne wyładowania mogą faktycznie narazić nas na niebezpieczeństwo. Tego typu zjawiska uznać należy za anomalia. Mimo wszystko, warto być przygotowanym na każdą ewentualność. Odpowiednie zabezpieczenie domu przed piorunami może bowiem okazać się dla nas zbawienne. Jak zatem uchronić budynek przed gromami?

Instalacja odgromowa

Podstawowym sposobem na ochronę domu przed burzą jest inwestycja w instalację odgromową. Ma ona za zadanie zapobiec uszkodzeniu sieci elektrycznej oraz pożarowi w momencie uderzenia pioruna w budynek. Instalacja ta składa się z dwóch głównych elementów. Pierwszy z nich – zewnętrzny – to piorunochron, czyli część, która ma przyjąć na siebie uderzenie pioruna, a następnie odprowadzić pochodzący z gromu prąd do ziemi. Drugi element – wewnętrzny – osłania wspomnianą już sieć elektryczną, zapobiegając powstaniu dużego spięcia i w jego efekcie spalenia.

Co na to przepisy?

Obecnie obowiązujące przepisy nie nakazują osobom budującym domy jednorodzinne zakładania instalacji odgromowych. Tego typu obowiązek spoczywa na inwestorach odpowiedzialnych za powstawanie budynków użyteczności publicznej. Według prawa, instalacje muszą znaleźć się na obiektach o wysokości większej niż 15 metrów i powierzchni użytkowej przekraczającej 500 m2 (jeśli stoją w tzw. zabudowie rozproszonej). Wiele osób nie decyduje się na umieszczenie w swoim domu takiej ochrony ze względu na oszczędności. To jednak spory błąd, ponieważ nie znamy ani dnia, ani godziny, kiedy burza może wyrządzić w naszym domu spustoszenie.

Jak wybrać instalację odgromową?

Instalacja odgromowa powinna być dokładnie dopasowana do konkretnego typu budynku. Ważne są chociażby sama konstrukcja obiektu, rodzaj pokrycia dachowego, powierzchnia domu, a także jego usytuowanie w terenie. W doborze odpowiedniej ochrony przed piorunami z pewnością warto zwrócić się do wykwalifikowanych specjalistów.

Zmień nawyki

Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo w trakcie burzy, na pewno warto pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Po pierwsze, by zjawisko to nie wyrządziło większych szkód, należy w trakcie jego trwania pozamykać wszystkie okna. Oprócz tego, dobrze jest całkowicie wyłączyć większość (jeśli nie wszystkie) urządzenia elektryczne (np. telewizor, komputer, router, mikrofalówka). Pamiętajmy, że posiadanie instalacji odgromowej nie daje nam stuprocentowej ochrony przed burzą. System ten zmniejsza jedynie ryzyko pojawienia się jakichkolwiek zniszczeń. Dlatego tak istotne jest, by samemu zadbać również o bezpieczeństwo własnego domu.

Artykuł przygotowany dzięki https://el12.pl/ochrona-odgromowa,k338

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij