Mur czy ogrodzenie? Czym lepiej ogrodzić działkę?

Mur czy ogrodzenie? Czym lepiej ogrodzić działkę?

Ogrodzenie działki stanowi bardzo ważny element całej posesji, spajający kompozycję i nadający dodatkowe akcenty wyglądowi domu oraz ogrodu. Jaki nadać mu kształt? Na jakie materiały zdecydować się przy jego budowie? Te pytania zadaje sobie wiele osób, aranżujących działkę oraz przebudowujących dotychczasowe ogrodzenia.

Oferta rynkowa jest bogata, stąd warto solidnie się zastanowić przed podejmowaniem jakichkolwiek decyzji. Bezpowrotnie minęły czasy, kiedy powszechnie stosowano słupki metalowe w niewielkich fundamentach i rozwieszano na nich metalową bądź plastikową siatkę. Obecnie coraz większym powodzeniem cieszą się wykonywane na indywidualne zamówienie przęsła, bloczki betonowe, ogrodzenia gabionowe („kosze” ze stalowej siatki z wypełnieniem) czy panelowe. Zapoznając się z szeroką ofertą, warto wziąć pod uwagę to, jak mocno ogrodzenie ma chłonąć dźwięki z otoczenia, jaką stabilność powinno posiadać oraz w jakim stopniu ma ograniczać widoczność wnętrza posesji. W tym ostatnim parametrze zestawić z sobą można klasyczną siatkę w podstawowym wariancie oraz lity mur, który całkowicie zasłania ogród i dom. Warto również poświęcić chwilę czasu na zaplanowanie aranżacji skrzynki na listy czy numeru posesji, tak by były one łatwo widoczne dla listonosza lub dla gości, ale by przy okazji pełniły funkcje dekoracyjne.

Bloczek betonowy jako element ogrodzenia

Betonowe bloczki są niezastąpionym składnikiem m.in. ogrodzeń modułowych. Dostępnych jest wiele rodzajów bloczków, zróżnicowanych pod kątem: barwy, kształtu, formy i wielkości. Wznoszenie słupków ogrodzeniowych jest dzięki nim bajecznie proste, podobnie jak murków pod przęsłami. Sprzyja to szybkiej realizacji zlecenia, czego nie można powiedzieć o sytuacji, kiedy te elementy wylewa się z betonu na miejscu, co wiąże się z długim czasem oczekiwania oraz koniecznością późniejszego kładzenia płytek bądź kamieni. Bloki lego stają się więc ważną pozycją podczas wybierania ogrodzeń.

Daszki betonowe do ogrodzeń

Betonowe elementy to nie tylko wygoda i szybkość realizacji, ale również wielość dostępnych kolorów, kształtów i form. Daszki, które oferują sprzedawcy tego typu akcesoriów, z powodzeniem wpisują się zarówno w tradycyjne, jak i bardziej nowoczesne kompozycje architektoniczne. Jest to ważny czynnik, bowiem ogrodzenie nawiązujące stylistycznie do wyglądu domu doskonale poprawia wygląd całej posesji. Warto zapoznać się z przykładowymi projektami oraz z dostępnymi częściami z betonu. Może się okazać, że wymarzony styl jest w zasięgu ręki i można go wykreować w krótkim czasie.

Ciekawe rozwiązania w projektowaniu ogrodzeń

Istnieje wiele pożytecznych „sztuczek”, które można zastosować w projekcie ogrodzenia posesji. Ciekawy efekt w przypadku ogrodzeń murowanych (w których wykorzystano np. bloczki betonowe) daje zastosowanie przy wejściu odstępu nieco szerszego niż sama furtka. Sprzyja to wyższej reprezentatywności ogrodu i domu. Sama furtka natomiast może zawierać na środku litery, składające się na inicjały członków rodziny (podobnie jak na skrzynce na listy), uformowane z części furtki. Wspomniana skrzynka na listy oraz skrzynka gazowa mogą zaś w oryginalny sposób spełnić dodatkowe funkcje dekoracyjne, co wymaga jedynie odrobiny pomysłowości. Często wbudowuje się je w słupek ogrodzenia, żeby nie naruszyć w żaden sposób zakładanej kompozycji ogrodzenia i posesji.

Składniki ogrodzenia jak klocki Lego. Bloki betonowe

Do niewątpliwych zalet bloków betonowych w konstrukcji ogrodzenia zaliczają się m.in.: łatwość w układaniu (a więc szybka realizacja), trwałość materiału i ochrona przed niepożądanymi osobami trzecimi – zarówno fizyczna, jak i „wizualna”. Nikt nie będzie zaglądał na posesję, ogrodzoną litym murem z solidnego tworzywa. W przypadku ogrodzeń modułowych, złożonych np. z metalowych przęseł, dla których bloczek betonowy jest elementem słupka, atutem jest wysoka solidność całej konstrukcji. Tego typu ogrodzenia służą właścicielowi przez wiele lat, a przy odpowiedniej impregnacji metalowych elementów i myciu co jakiś czas, utrzymują wygląd bardzo zbliżony do tego, który prezentowały w pierwszy dzień po wzniesieniu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij