Popękane ściany: jak usunąć problem?

W starym budownictwie bardzo często jesteśmy w stanie zauważyć wiele budynków, których stan techniczny pozostawia wiele do życzenia. Najpoważniejszym zagrożeniem są popękane ściany, które tak naprawdę nie są tylko i wyłącznie wadą estetyczną wpływającą na odbiór takiego domu. Pęknięcia nawet te najmniejsze, mogą się w każdej chwili powiększyć, przez co stają się automatycznym zagrożeniem dla całej konstrukcji, zwłaszcza że przyczynia się to między innymi do niszczenia konstrukcji przegród, przez co budynek staje się niebezpieczny dla jego mieszkańców.

W przypadku stwierdzenia takiego problemu powinniśmy jak najszybciej usunąć pęknięcie. W niektórych przypadkach pęknięcia są na tyle poważne, że próba ich zamaskowania, może się nie sprawdzić. Należy pamiętać, że nawet zamaskowane pęknięcie, może być bardzo groźne dla całej konstrukcji, więc nie należy tego problemu bagatelizować.

Pęknięcia mogą wystąpić w każdej chwili i bardzo często jest to związane ze zbyt dużym naprężeniem pomiędzy dwoma ścianami czy skurczem tynku, co zdarza się dość często, zwłaszcza jeśli wykorzystywaliśmy tani materiał. Niektóre uszkodzenia mogą wynikać ze źle zaprojektowanego domu, jako całej konstrukcji. W takich wypadkach sami nie możemy rozwiązać problemu, tylko skorzystać z pomocy osoby, która ma odpowiednie uprawnienia.

Jak sobie radzić z tradycyjnymi pęknięciami?

Nie w każdym przypadku pęknięcia są na tyle poważne, że stanowią zagrożenie dla budynku. W wielu przypadkach pęknięcia pojawiające się na ścianach nie są szczególnie groźne i trzeba je po prostu wyeliminować. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się masa szpachlowa, ponieważ w taki sposób jesteśmy w stanie uzyskać efekt gładkiej ściany, na której pęknięcie stanie się niewidoczne. Oczywiście produkt ten występuje bardzo często w gotowej postaci.
Należy pamiętać, że masa szpachlowa doskonale nadaje się do różnych rodzajów tynku, ponieważ sam materiał nie wyróżnia się, zwłaszcza jeśli osoba usuwająca pęknięcie dobierze odpowiedni typ masy. Najczęściej masa szpachlowa jest nakładana ręcznie, ale wcześniej trzeba całkowicie oczyścić podłoże. Sam materiał nie jest szczególnie drogi, dlatego tak wiele osób stawia na to proste, ale skuteczne rozwiązanie.

Akryl szpachlowy

Jeśli mamy zamiar usunąć niewielkie pęknięcia, to nie musimy od razu stawiać na masę szpachlową. W przypadku niewielkiego problemu w zupełności wystarczy akryl szpachlowy, który możemy zakupić w kartuszu, tubce, a nawet puszcze. Jeśli na naszych ścianach znajdują się niewielkie rysy i minimalne pęknięcia, to akryl szpachlowy z pewnością wypełni wszystkie mikropęknięcia.
Sam materiał podczas użycia przypomina pastę, co pozwala na łatwiejszą aplikację substancji, dzięki czemu możemy pokryć miejsca trudno dostępne, gdzie nałożenie masy szpachlowej, wydaje się skomplikowane. Co więcej, samego materiału nie trzeba rozcieńczać z wodą, dzięki czemu możemy go zastosować bezpośrednio na ścianę. Po zastosowaniu akrylu szpachlowego wymaga się pomalowania powierzchni, tylko wtedy wróci ona do swojego pierwotnego kształtu i wyglądu.

Taśma też się sprawdzi

W przypadku bardziej rozległych rys czy uszkodzeń nie zawsze mamy możliwość zastosowania masy szpachlowej. W takich wypadkach pęka nie tylko sam tynk, ale i ściana co sprawia, że powinniśmy zastosować specjalne taśmy wykonane z włókna szklanego.
Dzięki takiej specjalnej siateczce możemy odpowiednio zabezpieczyć pęknięcie, zwiększając wytrzymałość ściany. Oczywiście najpierw poszczególne ubytki w ścianie należy uzupełnić odpowiednią zaprawą klejącą, a dopiero potem przykleić na to wszystko taśmę.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij