Projekty domów parterowych – 10 powodów, dla których warto zbudować dom parterowy

Choć na polskim rynku budowlanym nadal królują domy piętrowe lub z użytkowym poddaszem, to jednak inwestorzy coraz częściej decydują się na budynki parterowe. I nic dziwnego, bo są one tańsze w budowie i eksploatacji, a poruszanie się po nich, zwłaszcza dla osób starszych czy dzieci, jest łatwiejsze. Poniżej przedstawiamy 10 powodów, dla których warto wybudować dom parterowy i omawiamy kilka przykładów projektów takich domów.

Artykuł sponsorowany

Domy parterowe mają wiele zalet, o których piszemy poniżej. Mają też pewne wady, do których zalicza się: większą powierzchnię zabudowy, konieczność posiadania większej działki niż w przypadku budowy domu piętrowego czy z poddaszem użytkowym, większe straty ciepła z uwagi na dużą powierzchnię dachu.

Wszystkie przedstawione niżej projekty domów dostępne są na stronie www.archeton.pl.

Zalety domów parterowych

Mimo kilku wad projekty domów parterowych mają jednak całą masę zalet. A oto one:

  • brak schodów

Brak schodów powoduje, że osobom starszym, mniej sprawnym czy niepełnosprawnym łatwiej porusza się po takim domu. To rozwiązanie także ułatwia funkcjonowanie rodzin mających małe dzieci, gdyż nie ma wtedy ryzyka upadku z wysokości.

  • niższe koszty budowy i eksploatacji

Budowa schodów jest dość kosztowna. Poza tym koszty budowy stropu także są niższe z uwagi na to, że można wybrać lekki drewniany strop.

  • otwarta przestrzeń

W domu na jednym poziomie przestrzeń jest bardziej otwarta niż w przypadku domów piętrowych. Do wydzielania konkretnych stref domu można zastosować nie tradycyjne drzwi, lecz przepierzenia, regały, ściany z roślin, luksfery itp. Dzięki temu mieszkańcy są bliżej siebie.

  • wkomponowanie w otoczenie

Domy parterowe są bliżej otaczającego ogrodu czy lasu. Tę bliskość otoczenia odczuwa się w środku.

  • lepsza izolacja akustyczna

Poszczególne pomieszczenia są od siebie oddalone w poziomie, nie są zlokalizowane nad sobą, co powoduje, że odgłosy generowane przez współmieszkańców są mniej słyszalne.

  • łatwe docieplenie

Dom parterowy daje możliwość łatwego docieplenia stropu, gdyż wystarczy jedynie szczelnie ułożyć izolację termiczną. Nie pojawiają się problemy związane z ocieplaniem skosów, wykończeniem poddasza i ogrzewaniem piętra.

  • brak balkonów

Brak jakichkolwiek balkonów powoduje, że straty ciepła są ograniczone do minimum. Każdy balkon stanowi mostek termiczny, który powoduje straty cennego ciepła.

  • łatwość poprowadzenia instalacji

Poprowadzenie wszelkich instalacji, tj. wentylacji mechanicznej, elektrycznej, telewizyjnej w domu parterowym jest dość łatwe. Całość instalacji można podwiesić do konstrukcji sufitu i nie ma konieczności kucia ścian. Poza tym wszelkie ewentualne naprawy także są łatwiejsze.

  • idealne wykorzystanie powierzchni

Dom parterowy powoduje, że niemal każda powierzchnia jest wykorzystana, gdyż nie traci się jej na klatki schodowe.

  • większa integracja rodziny

Dom na jednym poziomie powoduje, że wszyscy domownicy są razem i dzięki temu więcej czasu spędzają bliżej siebie.

 

Projekt domu „Gucio”

To dom parterowy bez garażu o powierzchni użytkowej 46, 6 m2, z 2 pokojami, czyli salonem połączonym z kuchnią i sypialnią oraz łazienką. Idealny do zamieszkania przez 2 osoby. Wykonany w technologii betonu komórkowego, strop żelbetowy, konstrukcja dachu drewniana, jętkowa. Pokrycie dachu to dachówka cementowa. Elewacja pokryta tynkami silikonowymi, silikatowymi i mineralnymi. Szczegóły tego projektu domu parterowego można znaleźć na stronie: http://www.archeton.pl/projekt-domu-gucio_1224_opisogolny.

Projekt domu „Chatka”

 

To dom parterowy bez garażu o powierzchni użytkowej 70, 3 m2, z 3 pokojami, tj. salonem i 2 sypialniami, kuchnią, łazienką i spiżarką. Idealny dla trzyosobowej rodziny. Zastosowana została technologia pustaków ceramicznych, strop Dennert, konstrukcja dachu drewniana, jętkowa albo wiązary. Pokrycie dachu stanowi dachówka ceramiczna lub betonowa. Elewacja wykończona tynkiem i płytkami klinkierowymi. Szczegółowy opis projektu dostępny jest na stronie: http://www.archeton.pl/projekt-domu-chatka_1402_opisogolny.

Projekt domu „Daktyl”

To dom parterowy z garażem o powierzchni użytkowej 129 m2, z 4 pokojami, tj. salonem i 3 sypialniami, kuchnią, 2 łazienkami, spiżarką i pralnią. Idealny dla czteroosobowej rodziny.

Dom wykonany w technologii betonu komórkowego, strop zespolony gęsto żebrowy, konstrukcja dachu drewniana, krokwiowa. Pokrycie dachu to dachówka ceramiczna lub betonowa. Elewacja wykończona tynkiem wapiennym. Ten projekt domu parterowego został dokładnie przedstawiony na stronie: http://www.archeton.pl/projekt-domu-daktyl_bk_1604_opisogolny.

Projekt domu „Rumianek”

To dom parterowy bez garażu o powierzchni użytkowej 142, 9 m2, z 5 pokojami, tj. salonem połączonym z kuchnią i 4 sypialniami, 2 łazienkami, wc, spiżarką i pralnią. Idealny dla pięcioosobowej rodziny. Wykonany w technologii betonu komórkowego, strop drewniany, konstrukcja dachu drewniana, jętkowa. Pokrycie dachu to dachówka ceramiczna lub betonowa. Elewacja pokryta tynkami i częściowo poziomym deskowaniem i płytkami klinkierowymi. Szczegóły tego projektu są dostępne na stronie firmy Archeton: http://www.archeton.pl/projekt-domu-rumianek_bk_1510_opisogolny.

Więcej projektów domów parterowych można znaleźć na stronie firmy Archeton

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij