Stalowa czy szklana – jaką balustradę wybrać?

Stalowa czy szklana – jaką balustradę wybrać?

Ostatnio coraz więcej ludzi buduje sobie domy z tarasami, balkonami. Warto by było zabezpieczyć w jakiś sposób tą część budynku przed wypadnięciem z niego, któregoś z członków rodziny. Różnego rodzaju balustrady stawiamy oczywiście również przy takich elementach jak schody. Pojęcie balustrady można potocznie określić poręczą. Wyróżniamy dwa rodzaje balustrad różniących się ze względu na miejsce ich położenia.

Balustrady zewnętrzne jak sama nazwa wskazuje są one umiejscowione w zewnętrznej części budynku. Łatwo można się domyślić, że drugim rodzajem są balustrady wewnętrzne. Balustrady również tworzone są z różnego typu materiałów. Jednymi z podstawowych są oczywiście balustrady ze stali nierdzewnej.

Kolejno wyróżniamy balustrady z drewna, balustrady betonowe, kute balustrady żeliwne, czy też różnego rodzaju tworzywa sztucznego. Nie możemy również zapomnieć o popularnych ostatnio balustradach ze szkła. często style są też łączone (szkło ze stalą itp).

Gdzie stosujemy balustrady ze stali nierdzewnej?

Wyżej wymienione balustrady nierdzewne wykorzystywane są coraz częściej w nowoczesnym budownictwie. Im dłużej przyglądamy się rozwojowi techniki budownictwa zauważyć można, że w pewnych rzeczach wprowadzany jest pewnego rodzaju minimalizm. Przykładem mogą być właśnie opisywane Balustrady nierdzewne. Konstrukcje balustrad z tego rodzaju stali bardzo często są bardzo proste. Mało skomplikowany projekt tej barierki w połączeniu z drobnymi elementami szklanymi mogą zrobić naprawdę dobre wrażenie.

Niemniej jednak decydujemy się na samą, zimną stal. Odpowiednie techniki wykonania tego rodzaju bandy mogą się pochwalić naprawdę ogromnym powodzeniem w branży budowlanej. Coraz bardziej odchodzi się od klasycznych niegdyś barier z żelaza a przechodzi się w tańsze w utrzymaniu, lżejsze i co najważniejsze dużo efektowniej wyglądające Balustrady nierdzewne. Ogromną zaletą tego systemu jest właśnie nierdzewność. Mamy gwarancję, że utrzyma się to nam na długie lata.

Balustrady drewniane są złotym środkiem?

Często wybieramy balustrady drewniane. Doskonale się one komponują z dużą ilością stylów architektonicznych. takie rozwiązanie szczególnie było by dobre na terenach wiejskich. Jak wiadomo w takich miejscowościach bardzo często można znaleźć budynki ogrodzone płotem drewnianym czy też dom z drewnianymi wykończeniami. Uzupełnienie tego wszystkiego drewnianymi balustradami było by znakomite. Niestety z nowoczesnym budownictwem drewniane barierki będą się „gryźć”. W stylu skandynawskim przykładowo jak najbardziej są one wskazane. Drewno pomalowane na biały kolor było by dobrym uzupełnieniem dla pozostałych elementów mieszkania.

Niestety drewno ma dużą ilość wad. Jedną z podstawowych jest duża absorpcja wody przy nieodpowiednim, nieumiejętnym zabezpieczeniu tego materiału. Jak powszechnie wiadomo drewno nie lubi wilgoci. Drewniane elementy od wody zaczynają puchnąć. Przykładowo posiadając drewniane wykończenie na tarasie ciągle ono pochłania wilgoć. W zimę ta zaabsorbowana woda zamarza przez co drewno pęka a co za tym idzie traci swoje właściwości.

Kolejną rzeczą, o której warto wspomnieć jest to głośne użytkowanie. Ciężko powiedzieć czy można uznać to za wadę czy za zaletę ale chodzenie przykładowo po drewnianych schodach przysporzy nam dużą ilość hałasu. Kolejnym negatywnym aspektem tego materiału jest stosunkowo słaba trwałość materiału. Drewno z czasem staje się próchnem.

Szkło

Szklane balustrady również są często spotykane. Ciężko o nich dużo powiedzieć. Wyglądają ciekawie, na pewno oryginalnie. Trwałość zależy głównie od jakości szkła z jakiego wykonujemy ową balustradę. Bardzo dobrym aspektem jest to, że możemy mieć na swojej barierce każdy wzór, grafikę jaka nam się wymarzy.

Podsumowanie

W związku z powyższym wywnioskować można, że jednak najlepszym rozwiązaniem są balustrady ze stali nierdzewnej. Trwałość materiałów zapewnia nam długą żywotność. Konstrukcje jakie możemy zbudować również zależne są wyłącznie od kreatywności architekta, który nam je zaprojektuje. Odporność na korozję, na temperatury czy warunki pogodowe oraz znakomite walory optyczne to główne aspekty wpływające na częstotliwość wybierania właśnie tego materiału do budowy.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij