Zlew z ociekaczem czy bez? Jak rozsądnie wyposażyć kuchnię w nowym domu?

Zlew z ociekaczem czy bez? Jak rozsądnie wyposażyć kuchnię w nowym domu?

Zmywarki na zawsze zmieniły sposób, w jaki większość ludzi codziennie zmywa brudne naczynia. Jednak nie we wszystkich przypadkach urządzenia te okazują się wystarczająco pomocne. Chociaż zmywarki do naczyń znajdują się w wielu nowoczesnych domach, wciąż mnóstwo rzeczy wymaga tradycyjnego, ręcznego umycia.

Dotyczy to zarówno delikatnych naczyń, jak i wymagających osuszenia owoców. Zlewozmywaki z ociekaczem idealnie się do tego nadają. Odpowiednio nachylona, gładka lub żebrowana powierzchnia ociekacza powala wodzie na szybkie odpłynięcie, a także bezpośrednie przedostanie się do kanalizacji. Rozwiązania tego typu nie sprawdzają się jednak w każdej kuchni. Dlatego aby rozsądnie ją wyposażyć, warto poznać specyfikę zintegrowanych ociekaczy.

Jakie są walety i wady ociekaczy?

Ociekacz jest nie tylko idealnym miejscem do suszenia umytych ręcznie owoców i warzyw, a także naczyń, takich jak kryształowe kieliszki do wina czy plastikowe pojemniki. Doskonale sprawdza się również jako obszar do błyskawicznego odstawienia gorącego garnka czy patelni. Z pewnością docenią to osoby, które niejednokrotnie w pośpiechu szukały bezpiecznego miejsca do odłożenia ciężkiego naczynia z wrzącą wodą, na przykład po ugotowaniu makaronu.

Ociekacz może również funkcjonować jako przedłużenie blatu do przygotowywania posiłków. Rozmaite obierki czy inne śmieci da się dzięki temu szybko i wygodnie przerzucić do śmietnika, na przykład znajdującego się tuż pod zlewem. W ten sposób uniknąć można również ryzyka uszkodzenia blatu, chociażby w przypadku niefortunnego upuszczenia noża czy ciężkiego przyrządu kuchennego.

Wadą zlewozmywaka z ociekaczem może być fakt, że deska odprowadzająca zajmuje znaczną część zwykłej przestrzeni blatu. Jeżeli drenaż jest żebrowany, rowki muszą być starannie czyszczone, np. szczoteczką do zębów lub inną stosunkowo miękkim przyrządem. Jest to konieczne szczególnie w przypadku przygotowywania mięs, takich jak drób lub wieprzowina, w przypadku których zwykłe opłukanie może nie wystarczyć.

Od czego należy uzależnić obecność zlewu z ociekaczem w kuchni?

Decydując się na zakup nowego zlewozmywaka, warto rozważyć różne opcje. Zlew z ociekaczem polecany jest przede wszystkim w przypadku, gdy w kuchni użytkowanych jest wiele elementów wyposażenia nie nadających się do mycia w zmywarce. Dodatkowym czynnikiem przemawiającym na korzyść takiego rozwiązania jest wygląd. Ociekacz zintegrowany z projektorem zlewozmywaka może się prezentować wyjątkowo efektownie, a na dodatek zapewniać odpowiednią funkcjonalność. Zlewy do kuchni z ociekaczem wykonywane są z rozmaitych materiałów, w tym stali nierdzewnej czy syntetycznego granitu.

Zlewozmywaki jednokomorowe z granitu należą do najbardziej praktycznych i wygodnych rozwiązań w nowoczesnych kuchniach, zwłaszcza tych o mniejszym metrażu. Jeżeli natomiast przestrzeń w pomieszczeniu jest duża, warto zastanowić się nad inwestycją w zlew o większej ilości komór. Szczególnie wygodną opcją są zlewozmywaki wyposażane w podwójne ociekacze, które usytuowane są po bokach. Wówczas jeden z nich może służyć jako dodatkowy blat odstawczy, a dzięki żłobieniem woda nie będzie się na nim gromadziła. Natomiast zlewozmywaki dwukomorowe bez ociekacza (link do strony, gdzie można obejrzeć ten rodzaj z kilku modelach) najlepiej sprawdzają się w obszernych, ale mniej intensywnie użytkowanych kuchniach wyposażonych w zmywarkę.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij