Metalowe łączniki do drewna są niezastąpioną pomocą przy wznoszeniu więźby dachowej, montażu altan ogrodowych czy naprawie mebli. Pozwalają trwale unieruchomić wszelkie drewniane elementy, zwiększając nośność i wytrzymałość konstrukcji. W jakich sytuacjach warto sięgnąć po łączniki ciesielskie i kątowniki meblowe?
Rodzaje łączników do drewna
Łączniki kątowe, popularnie zwane kątownikami, to metalowe elementy różnej grubości, pozwalające na szybki i trwały montaż drewnianych elementów. Wygięte pod kątem prostym blaszki dostępne są w wielu rozmiarach oraz posiadają zróżnicowaną ilość otworów instalacyjnych. Łącznik do drewna umieszcza się między dwoma płaszczyznami i mocuje za pomocą gwoździ lub wkrętów.
Wybór łącznika ciesielskiego zależy od kształtu połączenia, rodzaju łączonych elementów oraz przeznaczenia złącza. Podtrzymanie ciężkich krokwi dachowych będzie wymagać wytrzymałych kątowników stalowych z przetłoczeniami. Do zadań mniej wymagających, jak budowa płotu czy altany, doskonale nadadzą się mniejsze i lżejsze kątowniki metalowe.
Uniwersalne kątowniki płytkowe
Drewno to nie jedyny materiał, z którym łączyć można kątowniki metalowe. W określonych sytuacjach podłożem tym może być również stal, beton, cegła, kamień oraz tworzywo sztuczne. Wszystko zależy od rodzaju konstrukcji, która powinna spełniać określone normy bezpieczeństwa. Jeśli planujesz użyć łączników ciesielskich na zewnątrz, wybieraj wśród blaszek ocynkowanych elektrolitycznie. Dodatkowa powłoka ochronna zabezpieczy je przed korozją, znacznie wydłużając przydatność elementu.
Łączniki meblowe do lekkich elementów
Projektanci mebli często używają łączników kątowych do wzmacniania krzeseł, szaf czy stołów. Ich metalowa konstrukcja zapewnia znacznie wyższą wytrzymałość niż klej, a różnorodność kątowników ułatwia dobór konkretnego modelu w zależności od potrzeb. Łączniki meblowe to również łatwy sposób na naprawę uszkodzonego wyposażenia. Wystarczy umieścić go w miejscu pęknięcia i przykręcić za pomocą pasującego wkrętu. Niewielki rozmiar kątowników meblowych ułatwia ich ukrycie wewnątrz szafek i półek, nie wpływając na walory użytkowe mebli.
Jak łącznik ciesielski wybrać?
Do każdego połączenia drewnianych elementów oraz drewna z podłożem możesz dobrać pasujący łącznik ciesielski. Wybór złącza warto uzależnić od klasy wytrzymałości, która każdorazowo jest podana przez producenta. To właśnie od tego parametru zależy, jak duży ciężar jest w stanie utrzymać kątownik.
Nie mniej ważny jest rozstaw otworów w łączniku ciesielskim oraz ich wielkość. Duża liczba otworów w kilku rozmiarach ułatwi Ci dobór pasujących gwoździ, wkrętów i kołków montażowych. W przypadku dachów, które narażone są na działanie czynników atmosferycznych, ostateczny wybór łączników warto powierzyć projektantowi. W ten sposób zyskasz pewność, że kątowniki ciesielskie podtrzymają ciężar belek i łat przez długie lata.
Budujesz dach bądź drewnianą altanę? Szukasz szybkiego sposobu na naprawę uszkodzonych mebli? Wszystkie niezbędne akcesoria montażowe, w tym łaty ciesielskie oraz łączniki meblowe znajdziesz w sklepie internetowym Stukpuk.pl: łączniki ciesielskie