Jak dobrać drabinę wolnostojącą do powierzchni magazynowej

Jak dobrać drabinę wolnostojącą do powierzchni magazynowej

Pozornie może się wydawać, że drabina to proste urządzenia, a na jej wybór nie warto poświęcać zbyt dużo czasu. Doświadczeni w pracy na wysokościach magazynierzy widzą jednak znaczną różnicę między zwykłą drabiną wolnostojącą, regałową i tą wyposażoną w dużą platformę roboczą. Wybrane rozwiązanie musi być nie tylko funkcjonalne i bezpieczne, ale parametrami powinno także odpowiadać przestrzeni, w jakiej będzie wykorzystywane.

Podczas krótkotrwałych prac w niewielkim zakładzie świetnie sprawdzi się prosta aluminiowa drabina przystawna. Do wielogodzinnej obsługi regałów w magazynie dobrze jest jednak wybrać model z dużą platformą roboczą. Ten, w połączeniu z mobilnością i kompaktowym charakterem drabiny wolnostojącej, wydaje się być idealnym rozwiązaniem zarówno pod kątem bezpieczeństwa, jak wydajności pracy. Obsługa wysokich półek w warsztatach czy regałów w magazynie wymaga od użytkownika wykorzystania odpowiedniego sprzętu do pracy na wysokości. Można postawić na drabiny regałowe, które jednak nie sprawdzą się w przypadku długotrwałych prac lub duże pomosty jezdne, których zmieszczenie w wąskich przejściach między regałami może okazać się nie lada wyzwaniem. Wszędzie tam, gdzie przestrzeń jest ograniczona, a wykonywane prace wymagają częstego przestawiania sprzętu i jego długiego wykorzystania, warto zastosować drabinę z dużą platformą roboczą. Tego typu rozwiązanie jest nie tylko dużo wygodniejsze podczas użytkowania, lecz przede wszystkim dużo bezpieczniejsze.

Czym charakteryzuje się drabina wielofunkcyjna z platformą roboczą?

Jest to najczęściej wygodna platforma, która z trzech stron została na stałe zabezpieczona pałąkiem ochronnym (najczęściej w kształcie litery U). Na platformę można dostać się dzięki drabinie przytwierdzonej od strony niezabezpieczonego pałąkiem brzegu. Warto jednak zaznaczyć, że po przedostaniu się na powierzchnię roboczą można ją dodatkowo zabezpieczyć poprzez zapięcie łańcuchowe oddzielając operatora na platformie od krawędzi drabinowej. O bezpieczne wejście i zejście po samej drabinie dbają obustronne poręcze, a o stabilność – przymocowany na stałe stabilizator, który jest najczęściej wyposażony w rolki jezdne. Takie rozwiązanie w znacznym stopniu ułatwia przemieszczanie drabiny zarówno podczas transportu, jak i w trakcie użytkowania sprzętu. Aluminiowe drabiny z platformą roboczą to urządzenia bardzo chętnie wybierane przez profesjonalistów, którzy na wysokości spędzają dużą część roboczego dnia. Pozwalają na długotrwałą pracę, nie powodując dyskomfortu czy zmęczenia, a przy tym są poręczne, proste w obsłudze oraz łatwe w przemieszczaniu. Choć drabiny z platformą stanowią bardzo dobrą alternatywę dla pomostów jezdnych oraz drabin regałowych, to fachowcy często zarzucają im brak możliwości zmiany wysokości roboczej. Wyjątek od reguły stanowi między innymi drabina KRAUSE z serii STABILO, która została wyposażona  w innowacyjny mechanizm teleskopowy. Nieznaczna z pozoru modyfikacja pozwala na znacznie szersze zastosowanie tego urządzenia w porównaniu do klasycznych, stałych modeli z platformą. 

Praca instalatorów, monterów czy pracowników magazynu nierzadko związana jest z wykorzystaniem różnego rodzaju podestów, drabin i pomostów. O tym, jakie urządzenie sprawdzi się najlepiej decyduje zarówno rodzaj wykonywanych czynności, ich powtarzalność, ale również dostęp do miejsca pracy.

 

Agnieszka Kaczmarek

Agnieszka Kaczmarek

Redaktorka z ponad 10-letnim doświadczeniem w branży medialnej. Specjalizuje się w tworzeniu treści o tematyce budowlanej i remontowej. Jej pasją jest dzielenie się praktyczną wiedzą z czytelnikami.

Artykuły: 591

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *