Siatka na krety to niezwykle skuteczna metoda w walce z tymi zwierzętami. Krety to szkodniki, które są zmorą dla właścicieli ogródków. Te małe zwierzątka w bardzo krótkim czasie potrafią zniszczyć korzenie roślin, a nawet cały trawnik. Przy tym zostawiają przekopaną ziemię, która tworzy charakterystyczne kopce.
Jak odstraszyć krety?
Krety są objęte częściową ochroną. Oznacza to, że można je tylko odstraszyć, bądź też po prostu zabezpieczyć ogródek tak, aby się do niego nie dostały. Ten drugi sposób jest zdecydowanie lepszy, gdyż nie ma możliwości, by krety mogły zacząć przekopywać teren. Zatem warto się przed nimi zabezpieczyć, by nie musieć naprawiać wyrządzonych przez nie szkód. Najlepszym wyborem jest siatka na krety.
Bo wybór siatki ma znaczenie
Na samym początku należy wybrać siatkę na krety. Może być ona wykonana z tworzywa sztucznego, albo metalu. Metalowa siatka na krety jest droższa, ale także trwalsza. Powlekana jest materiałem ocynkowanym, co zwiększa jeszcze jej trwałość. Oczywiście oba te rodzaje są odporne na wilgoć, a także zmienne warunki atmosferyczne, a także mrozoodporne i nie wchłaniają wilgoci. Oczywiście nie można także zapomnieć o wyborze odpowiednich oczek. Standardowe oczka są o wymiarach 10 mm na 10 mm albo 16 mm na 16 mm. Dostępne są także mniejsze oczka, ale one nie są szczególnie polecane, gdyż w zdecydowany sposób mogą utrudniać przebicie się korzeni przez siatkę. Natomiast, jeżeli zdecydujemy się na większe dziurki, to z kolei małe krety mogą się przez nie przedostać.
Pamiętajcie o ogrodach – co warto wiedzieć o montażu siatki na krety
Należy pamiętać, aby umieścić siatkę na krety na głębokości około 10 cm pod trawnikiem, a w przypadku rabat, ta głębokość powinna wynosić 30 cm. Jeżeli teren jest dosyć nierówny, czy też pochyły koniecznie należy zamontować siatkę na krety przy użyciu kołków, czy też kotwicy. Na siatkę należy wyłożyć glebę, by później zasiać ją trawą. Ewentualnie można ułożyć trawnik z rolki.
Montaż siatki na krety
Montaż siatki na krety jest stosunkowo łatwy, ale może być też czasochłonny. Oczywiście najłatwiej montuje się siatkę na prostym i jednolitym terenie, czyli trawniku. Zdecydowanie większy problem jest, gdy występują nierówności. Montaż siatki należy rozpocząć od jej rozłożenia. Następnie trzeba wykopać ziemię na głębokość około 10 cm, a potem należy ją zasypać ziemią. Tutaj można wykorzystać tą wcześniej wykopaną, bądź też zakupić nową.
Siatka na krety nie może być zamontowana ani za wysoko ani też za głęboko. Nie można też korzystać z wszelkiego rodzaju aeratorów napowietrzających, gdyż mogą one przebić strukturę siatki i ją zniszczyć. Gdy ziemia jest bardzo twarda najlepszym wyborem będą szpilki, natomiast w przypadku miękkiej ziemi warto zdecydować się na kołki.
O montażu siatki warto pomyśleć nim zasiejemy trawę, czy też zasadzimy drzewka, czy rośliny. Zdjęcie darni jest dosyć uciążliwe i pracochłonne, jednak wtedy można także wybrać siatkę na krety poprzeczną.
Montaż siatki na krety poprzecznej
Jeżeli mamy już ogród, z którego jesteśmy w pełni zadowoleni i nie mamy, ani chęci, ani czasu na przekopywanie i przesadzanie roślin. Lepszym wyborem będzie siatka na krety poprzeczna. Działa ona jak zapora i stanowi dla kretów barierę nie do przedostania się. Siatkę na krety poprzeczną montuje się wokół ogrodu. Należy ją umieścić na głębokości 70 cm, gdyż jest to bariera, z którą kret sobie nie poradzi. Oczywiście trzeba także wiedzieć, że siatka na krety musi wystawać na minimum 20 cm na ziemią, gdyż w innej sytuacji kretom może udać się przedostać. Ta siatka na krety jest też zdecydowanie łatwiejsza w montażu. Dedykowana jest to ogrodów, które już są w pełni zagospodarowane i urządzone.
Siatka na krety stanowi najlepszą barierę ochronna i zabezpieczenie. Montaż należy wykonać bardzo starannie i precyzyjnie. Oczywiście warto także zwrócić uwagę na wybór najlepszego materiału. Siatka na krety jest inwestycją na lata, gdyż zwierzęta nie będą mogły jej przegryźć, ani się pod nią przedostać.