Jak wybrać tani w budowie projekt domu?
Oszczędności przy budowie domu zaczynają się już na etapie wyboru odpowiedniego projektu. Mądrze dostosowany pozwoli zmniejszyć wydatki do minimum. Zastanawiasz się, jaki projekt domu wybrać, mając ograniczone środki? Przeczytaj poniższe wskazówki.
Projekt domu Savona SLN2418
Odpowiedni metraż i sztuka kompromisów
Na początku należy dokładnie przemyśleć, jaki metraż wystarczy rodzinie, która ma na nim zamieszkać. Jaka liczba pokoi będzie optymalna? Czy na pewno potrzebny będzie ogromny salon? Może wyglądać efektownie, to fakt, jednak kiedy chcemy zaoszczędzić, nie jest dobrym rozwiązaniem.
Budowa piwnicy również jest sporą inwestycją, potrafi podwyższyć koszt budowy domu nawet o 30%. Ponadto każda dodatkowa kondygnacja to kolejne wydatki na stropy i schody.
Najkorzystniejszym rozwiązaniem okazuje się projekt domu parterowego z poddaszem użytkowym, ponieważ zmniejsza się przy nim powierzchnia dachu oraz ścian zewnętrznych. Dlatego sztuka osiągania kompromisów jest tutaj bardzo przydatna.
Nawet 100m2 może być wygodne, jeśli zostanie sprytnie rozplanowane.
Projekt domu Elka 2 BSA2030
Minimalistyczna bryła
Im mniej urozmaiceń, tym więcej zaoszczędzonych pieniędzy. Projekty domów tanich powinny być nieskomplikowane. Prosta bryła złożona z czterech równych ścian jest znacznie łatwiejsza i szybsza w budowie, niż w przypadku fantazyjnych domów w stylu dworkowym. Wymaga tylko minimalnej ilości materiałów, za które przecież trzeba zapłacić, podobnie jak za dłużej wykonywaną robociznę. Dodatkowe elementy typu balkon, wykusz oraz duża ilość przeszkleń generują wydatki nie tylko podczas budowy. Prościej jest także ogrzać i utrzymać ciepło w budynku o zwartej konstrukcji.
Warto pomyśleć o umiejscowieniu domu względem stron świata, naturalne światło oraz ciepło powinny wpływać do budynku tam, gdzie spędzamy najwięcej czasu (na przykład do pokoju dziennego). Wybierając projekt trzeba wziąć pod uwagę ilość okien, które zwiększają koszty eksploatacji.
Projekt domu Jagoda BSA1880
Praktyczny dach
Wbrew pozorom to nie dach płaski jest najprostszy i najtańszy w budowie. Najbardziej ekonomiczne okazuje się osłonięcie domu dachem dwuspadowym. Ma jedynie dwie połacie, a ich pokrycie nie jest czasochłonne. Co więcej, nie wymaga cięcia zbyt wielu dachówek w celu ich dopasowania, tak jak w wypadku dachów o bardziej wymyślnych kształtach.
Przez dachy tego typu nie ucieka ciepło, a ich skosy idealnie odprowadzają opady deszczu i śniegu. Dachy dwuspadowe mają jeszcze jeden duży plus: to właśnie pod nimi najłatwiej jest zaaranżować mieszkalne poddasze.
Gotowe projekty
Obecnie biura projektowe mają w swoich ofertach gotowe projekty domów tanich w budowie. Są wśród nich propozycje spełniające wszystkie wymienione wyżej założenia – nieduże, proste, z dachem dwuspadowym i korzystnym układem pomieszczeń. Co więcej, pracownie architektoniczne często udostępniają kosztorysy domów. Znajdują się w nich informacje na temat szacowanych kosztów materiałów oraz robocizny. Dzięki temu wiadomo w jakiej kwocie orientacyjnie jest szansa się zamknąć.
Projekt domu Gładyszów 3 KRP1480
Tani dom
Podsumowując: projekt taniego domu powinien być nieskomplikowany, charakteryzujący się niewysoką, prostą bryłą w kształcie prostokąta lub kwadratu, pokrytą dachem dwuspadowym. Zaoszczędzić pozwala rozsądne rozplanowanie pomieszczeń. Należy ograniczyć również elementy sprzyjające utracie ciepła, takie jak balkony, i skupić się na odpowiednim ułożeniu domu względem stron świata.