Co powoduje awarie części maszyn budowlanych?

Co powoduje awarie części maszyn budowlanych?

Nikt nie kupuje ciężkich maszyn budowlanych z oczekiwaniem, że się zepsuje; prawda jest jednak taka, że mechaniczne awarie występują. Kiedy te awarie się zdarzą, mogą szybko stać się kosztowne. Może to nawet kosztować kilka tysięcy podczas dziennego przestoju! Aby uniknąć kosztownych napraw, ważne jest zrozumienie, co prowadzi do częstych problemów z ciężkimi maszynami.

Nieprzeczytanie lub złe zrozumienie instrukcji obsługi

Może się to wydawać zdrowym rozsądkiem, ale prawda jest taka, że wiele problemów występuje po prostu dlatego, że maszyna nie jest obsługiwana poprawnie. Jeśli nie dokonasz prawidłowej kalibracji urządzenia, możesz założyć, że masz problemy, gdy w rzeczywistości po prostu nie korzystasz z urządzenia we właściwy sposób.

Złe połączenia elektryczne

Ponieważ maszyny w obecnym wieku są tak uzależnione od elektryczności i komputerów, złe połączenie może być często przyczyną wyłączenia maszyny. Powinieneś regularnie czyścić kurz i brud w pobliżu złącz za pomocą sprężonego powietrza.

Maszyna nie jest konserwowana

Jeśli nie smarujesz lub nie smarujesz maszyny we właściwy sposób, możesz napotkać problemy. Powinieneś mieć zwyczaj codziennej inspekcji maszyny, aby upewnić się, że nie będziesz mieć przestojów podczas przebywania w terenie.

Przepracowanie maszyny

Chociaż kuszące jest, aby cały czas pracować z maksymalną wydajnością, może to prowadzić do awarii systemu. Jeśli naprężasz napędy, jesteś bardziej podatny na awarie.

Awarie w kruszarkach

Kruszarki działają z dużą mocą, siłą i wydajnością. Regularna konserwacja kruszarek jest integralną częścią niezawodności, wydajności i osiągów. Lepiej zapobiegać niż leczyć; przeprowadzając regularne kontrole.

Najważniejszym aspektem jest posiadanie planu konserwacji i jego realizacja. Z planem konserwacji i po przeprowadzaniu codziennych inspekcji można wydłużyć żywotność maszyny. Plan konserwacji powinien być zgodny z zaleceniami producenta.

Plan konserwacji może się nieznacznie różnić w zależności od maszyny, ale większość postępuje zgodnie z początkowym 40-godzinnym harmonogramem po oddaniu do eksploatacji, a następnie regularnymi 250-godzinnymi przeglądami / okresami konserwacji w całym rocznym cyklu. W tych odstępach czasu są określone zadania, które operator musi wykonać. Obejmują one:

  • Sprawdzanie filtra powietrza, aby zapewnić prawidłowe odpowietrzenie kruszarki i uniknąć niepożądanych zanieczyszczeń, które mogą przedostać się do odpowietrznika.

  • Sprawdzenie kosza sitka, upewniając się, że nie ma śladów nadmiernego zużycia lub uszkodzenia elementów wewnętrznych.

  • Smarowanie łożysk, jeśli jest to wymagane, w celu zapewnienia właściwego poślizgu i chłodzenia łożysk.

Wpływ nieodpowiednich inspekcji

Jeśli chodzi o niewystarczające inspekcje konserwacyjne, najczęstszymi problemami kruszarek są przedwczesne awarie łożysk, np .:

  • Operatorzy nie zauważają, że został odpompowany oddech, który wypełnia komorę olejową kurzem lub gruzem.

  • Zerwana linia smaru powoduje, że łożysko nie otrzymuje już wymaganego smarowania.

  • Nie sprawdzanie poziomu oleju i uszkodzenie łożyska z powodu braku oleju.

Są to typowe problemy, których można uniknąć, jeśli wdrożony zostanie pełny plan konserwacji.

Wykrywanie uszkodzeń części

Jeśli podczas regularnych kontroli operator zauważy znaczące uszkodzenie części zużywających się, powinien skonsultować się z producentem kruszarki, aby dowiedzieć się, czy konieczne jest natychmiastowe zatrzymanie.

Ustalenie, czy przerwać pracę, aby zmienić część do maszyny budowlanej zużywającą się, zależy całkowicie od stopnia uszkodzenia. Na przykład, uszkodzona końcówka wirnika w kruszarce może przejść przez przesunięcie i nie spowodować niepożądanego przestoju.

Jednak złamanie szczęki z odsłoniętą stalą może spowodować znaczne uszkodzenia, a operator musi zatrzymać kruszarkę szczękową i zmienić matrycę, aby chronić ramę kruszarki. Niewymienianie uszkodzonych części zużywających się może zwiększyć zużycie całej maszyny, co może prowadzić do kosztownych awarii.

Powszechnym błędnym przekonaniem jest to, że operatorzy powinni używać szczęki, dopóki nie staną się całkowicie płaskie lub nie pojawi się otwór lub pęknięcie. Uruchamiając te zużywające się części przez dłuższy okres czasu, operatorzy sądzą, że wydłużają żywotność, ale w rzeczywistości mogą powodować niepotrzebne obciążenie ramy szczęk. Innym częstym błędem jest używanie przekładek kruszących stożek po ich okresie użytkowania.

Jeśli operator nie konserwuje prawidłowo swojej kruszarki, może odczuwać słabą wydajność i skraca żywotność maszyny. Sugeruje się, aby operatorzy poszukiwali wiedzy fachowej, aby stworzyć i wykonać plan konserwacji w celu wydłużenia żywotności kruszarki.

Agnieszka Kaczmarek

Agnieszka Kaczmarek

Redaktorka z ponad 10-letnim doświadczeniem w branży medialnej. Specjalizuje się w tworzeniu treści o tematyce budowlanej i remontowej. Jej pasją jest dzielenie się praktyczną wiedzą z czytelnikami.

Artykuły: 592

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *