Oczyszczacz powietrza - jak wybrać skuteczny i bezpieczny

Oczyszczacz powietrza – jak wybrać skuteczny i bezpieczny?

Chcesz podjąć walkę ze smogiem w swoim otoczeniu? Pragniesz czuć się bezpiecznie we własnym domu? Oczyszczacz powietrza z pewnością Ci w tym pomoże. Jak jednak dokonać właściwego wyboru tego jedynego, jeśli na półkach jest ich tak wiele?

Do czego służy oczyszczacz powietrza?

Powietrze jakie jest, każdy widzi. Niestety, ale od kilku lat, szczególnie w dużych miastach jego jakość bywa nawet widoczna gołym okiem. Rozwijający się przemysł, rosnąca liczba samochodów i rozwój dróg, nieodpowiedni sposób ogrzewania domów, wszystko to sprawia, że coraz częściej słyszymy o alarmach smogowych, o tym, żeby nie wychodzić z domów. No właśnie, ale czy w domu nasze powietrze tak bardzo różni się od tego za oknem? Skład tego, czym oddychamy jest coraz bardziej urozmaicony i bynajmniej nie pozytywnie. W powietrzu znajdujemy pyły PM2.5, tlenek azotu, a także benzoalfapiren, będący przyczyną powstawania nowotworów. Do tego dochodzą roztocza, wirusy, bakterie, zarodniki grzybów, kurz, sierść. Rozwój cywilizacji sprawił, że w społeczeństwie wciąż wzrasta liczba alergików, dla których nawet zwykły kurz może stanowić źródło poważniejszych schorzeń.

Na szczęście potrzeba matką wynalazków, dlatego na rynku pojawiły się domowe oczyszczacze powietrza. W najprostszym skrócie są to urządzenia, które przepuszczają powietrze przez filtry, pochłaniając wszystko, co szkodliwe i oddając wyłącznie to, czym możemy swobodnie oddychać. Niektóre z nich wyposażone są w dodatkowe funkcje np. nawilżania, czy jonizacji.

Na co zwrócić uwagę wybierając oczyszczacz powietrza?

Przedział cenowy tego typu urządzeń zaczyna się od kilkuset i sięga nawet kilku tysięcy złotych. Co zatem musisz wiedzieć, by kupić właściwe?

  • Ilość i rodzaj filtrów – najczęściej producenci wykorzystują filtr węglowy oraz filtr HEPA. Zdarzają się jednak również filtry wodne, elektrostatyczne, a szczególnie dla alergików poleca się filtry fotokatalityczne oraz lampę UV, które skutecznie usuwają alergeny, wirusy oraz bakterie.
  • Wielkość domu/mieszkania – inne urządzenie sprawdzi się w małej kawalerce, a inne w dużym domu. Producenci określają w specyfikacji maksymalną powierzchnię, z jaką poradzi sobie ich produkt.
  • Wydajność oczyszczacza – sprawdź ile metrów sześciennych przefiltruje urządzenie, które chcesz kupić. Co do zasady, godny zaufania oczyszczacz powinien przefiltrować powietrze czterokrotnie w danym pomieszczeniu w ciągu 1h.
  • Poziom głośności – zwróć uwagę na to jaki hałas będzie emitował oczyszczacz. Niektóre z nich umożliwiają uruchomienie cichszego trybu nocnego, co jest bardzo praktyczne w przypadku, gdy chcemy filtrować powietrze w sypialni lub w pokoju dziecka. Poziom hałasu nie powinien być wyższy niż 40 dB. Lepsze urządzenia ograniczają go nawet do 25 dB.
  • Mycie urządzenia – ważnym jest to, by utrzymywać wysoką higienę oczyszczacza. Dowiedz się w jaki sposób można go otworzyć, wyjąć filtry, upewnij się, że te czynności nie będą Ci sprawiały problemu.
  • Funkcje dodatkowe – oczyszczacz może posiadać funkcję pomiaru zanieczyszczenia powietrza w postaci wyświetlacza lub barwnej skali, automatyczny tryb pracy, wyłącznik w przypadku braku wody, opcję dodawania olejków zapachowych, jonizator.

Czyste, świeże powietrze coraz częściej jest towarem deficytowym, choć tak bardzo potrzebujemy go do tego, zdrowo funkcjonować. Warto więc zadbać o jego jakość, szczególnie gdy w grę wchodzą dzieci. Ich zdrowie nie ma ceny.

Agnieszka Kaczmarek

Agnieszka Kaczmarek

Redaktorka z ponad 10-letnim doświadczeniem w branży medialnej. Specjalizuje się w tworzeniu treści o tematyce budowlanej i remontowej. Jej pasją jest dzielenie się praktyczną wiedzą z czytelnikami.

Artykuły: 592

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *