Urządzając przydomowy warsztat trzeba zatroszczyć się o wiele spraw. Zaaranżowanie przestrzeni do majsterkowania może wydawać się proste, jednak ze względu na bogatą ofertę rynkową, w sytuacji, gdy dostępne są najróżniejsze narzędzia i meble warsztatowe, wybór może okazać się trudny. Jeżeli kupimy za dużo rzeczy to nie dość, że zagracimy przestrzeń, dodatkowo wydamy mnóstwo pieniędzy na sprzęt, którego nie będziemy używać.
Aby zapobiec takiej sytuacji, należy wiedzieć, co na pewno będzie potrzebne podczas różnych prac warsztatowych, co może się przydać, a z czego raczej nie będziemy korzystać. Choć każdy majsterkowicz ma swoje osobiste preferencje co do używanych narzędzi, a są one zależne od dziedziny, jaką się zajmuje, to pewien podstawowy zestaw narzędzi powinien znajdować się w każdym warsztacie, a nawet w każdym domu.
Z kolei meble warsztatowe są uniwersalne – nie będą się zbytnio różniły meble stolarza od mebli człowieka zajmującego się elektroniką. Blat roboczy jest potrzebny każdemu majsterkowiczowi. Ale co poza tym? Jak skompletować podstawowy zestaw różnych narzędzi? Na co zwracać uwagę szukając mebli do warsztatu? Co zrobić, aby utrzymać w nim porządek? Na te i inne pytania odpowiemy w tym tekście.
Najpierw meble
Planując warsztat powinniśmy najpierw dokładnie wymierzyć pomieszczenie, które chcemy nań przeznaczyć. Dzięki temu będziemy w stanie wybrać meble pasujące do naszych możliwości i nie kupimy szafy zbyt wysokiej lub szerokiej do pokoju, w których urządzamy warsztat. Jednak wymiary to nie jedyna rzecz, na którą należy zwrócić uwagę szukając mebli warsztatowych. W ich przypadku, jeszcze bardziej niż w przypadku zwykłych mebli domowych, liczy się wytrzymałość i materiał, z którego są wykonane. Firmy, które wykonują tego typu specjalistyczną zabudowę zawsze oznaczają wytrzymałość swoich produktów. Każdy producent metalowych mebli warsztatowych poinformuje swoich klientów jakie obciążenia może wytrzymać stół warsztatowy czy szafa przemysłowa. Poza stołem i szafami może nam się przydać jeszcze tablica warsztatowa, która umożliwi nam wieszanie narzędzi nad przestrzenią roboczą.
Potem narzędzia
Niewiele jest wart warsztat bez narzędzi. Do absolutnego minimum należą młotek stolarski z główką do wyciągania gwoździ, zestaw klucz i wkrętaków z różnorodnymi końcówkami i w różnych rozmiarach, a także kombinerki i obcęgi. Do tego dochodzą narzędzia miernicze: calówka lub taśma miernicza, poziomica, kątownik stolarski i ołówek stolarski. Do oznaczania powierzchni drewnianych może posłużyć również nóż stolarski, a do cięcia i wygładzania drewna – piły, pilniki i heble. Z elektronarzędzi na pewno konieczna będzie wiertarka lub wiertarko-wkrętarka, natomiast szlifierka, frezarka i piłka tarczowa przydadzą się starym wyjadaczom majsterkowania. Aby uporządkować wszystkie te narzędzia i mieć je zawsze pod ręką, warto kupić wózek warsztatowy bez wyposażenia i samemu załadować na niego swoje narzędzia. Można oczywiście kupić wózek z wyposażeniem, jednak decydując się na tę opcję nie mamy pewności co do tego, czy nie skończymy z mnóstwem niepotrzebnego nam sprzętu.