Okna w łazience są bardziej niż w innych pomieszczeniach narażone na długotrwałe działanie wilgoci, parowanie, czy częste zmiany temperatury. Dlatego muszą one być szczególnie odporne i trwałe. Ponadto okno łazienkowe musi również zapewniać odpowiedni stopień prywatności podczas kąpieli. Najczęściej właśnie z obawy przed jej brakiem rezygnujemy całkowicie z montażu okien w łazience, tymczasem są one tam bardzo potrzebne. Okna łazienkowe spełniają dwie bardzo ważne funkcje. Po pierwsze wprowadzają światło do łazienki, dzięki czemu korzystanie ze sztucznego oświetlenia w ciągu dnia nie jest konieczne. Po drugie okno w łazience zapewnia sprawną wentylację pomieszczenia, dzięki czemu łatwiej uniknąć zawilgocenia ścian i problemów związanych z pojawianiem się na nich grzybów i pleśni. Sprawdź, jakie okno wybrać do łazienki.
Wybieramy okna do łazienki.
Okna łazienkowe powinny być przede wszystkim solidne i trwałe, a nie tylko estetyczne. Wybierzmy więc wysokiej jakości okna dobrego producenta, najlepiej takie, dedykowane właśnie łazienkom. Powinny one być wyjątkowo wytrzymałe na nagłe zmiany temperatur oraz podwyższoną wilgotność.
Ze względów praktycznych w łazience lepiej sprawdzą się więc okna z PVC, niż te o drewnianych ramach, choć oczywiście również ich montaż jest możliwy.
W łazience priorytetem jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji, co zapobiega zawilgoceniom ścian i powstawaniu groźnych pleśni. Sprzyja temu częste wietrzenie pomieszczenia. Warto więc otworzyć lub choćby uchylić okno po każdej kąpieli. Bywa to jednak kłopotliwe na przykład zimą, gdy na dworze panują ujemne temperatury. Z tego powodu w łazience idealnie sprawdzą się okna wyposażone w okucia umożliwiające wietrzenie szczelinowe bądź nawiewniki okienne.
Bardzo istotne kwestie to również wielkość i kolor okna łazienkowego. Rozmiar okna dopasowujemy do wielkości pomieszczenia. Często wydaje nam się, że powinno ono być jak najmniejsze, ponieważ obawiamy się o swoją prywatność w łazience. To błąd, ponieważ istnieją skuteczne sposoby na jej zachowanie, przy jednoczesnym umożliwieniu dobrego doświetlenia pomieszczenia przez naturalne światło wpadające z zewnątrz. Nie zapominajmy też o tym, że w dużej łazience maleńkie okienko nie będzie wyglądać dobrze. Zaburzy ono znacznie proporcje pomieszczenia.
Wybór rodzaju i koloru ram okiennych to już sprawa bardzo indywidualna. Pamiętajmy o ich dobrym dopasowaniu do wystroju wnętrza łazienki oraz do stylu pozostałych okien w domu.
Jakie okna zapewnią prywatność w łazience?
W łazience z oknem wcale nie musimy obawiać się o swoją prywatność podczas kąpieli. Dzięki sprytnym trikom unikniemy wścibskich spojrzeń sąsiadów, czy przechodniów.
Najlepiej sprawdzą się takie rozwiązania jak:
1. Okna z szybami specjalnymi.
Takie szyby mają za zadanie częściowe przysłonięcie obrazu wnętrza pomieszczenia lub jego zniekształcenia dla osób patrzących od zewnątrz. Szyby specjalne stanowią w istocie zespolenie w pakiecie jednej tafli tak zwanego szkła nieprzeziernego, czyli na przykład:
– piaskowanego,
– mlecznego,
– ornamentowego,
– mrożonego.
To rozwiązanie zapewni nam zachowanie prywatności w łazience przez cały czas, choć trzeba wziąć pod uwagę, że jego zastosowanie wpłynie nieco na zmniejszenie ilości wpadającego do łazienki naturalnego światła.
2. Osłony okienne.
W tym przypadku szyby okienne są całkowicie przezroczyste i to my sami, decydujemy, kiedy chcemy je przysłonić.
Osłony okienne, które możemy zastosować w łazience to przykładowo:
– żaluzje wewnętrzne,
– żaluzje zewnętrzne,
– rolety screen,
– plisy,
Tutaj nie ma mowy o stałym ograniczeniu doświetlenia pomieszczenia. Żaluzje, czy rolety opuszczamy bowiem z reguły tylko, gdy korzystamy z łazienki. Ponadto piękne osłony pomogą idealnie dopasować wygląd okna do wystroju łazienki. Trzeba się jednak liczyć z koniecznością regularnego czyszczenia i konserwacji osłon okiennych.
Okno łazienkowe to bardzo praktyczne i funkcjonalne rozwiązanie, dzięki któremu możemy uniknąć wielu typowych łazienkowych problemów związanych z dużą wilgotnością w pomieszczeniu. Pamiętajmy, aby dobrze przemyśleć miejsce na takie okno. Zwróćmy uwagę na to, żaby nie kolidowało ono z żadnymi sprzętami łazienkowymi i można je było z łatwością otworzyć. Okna w łazience nie powinniśmy też niczym zastawiać (na przykład kabiną prysznicową, czy wysoką szafką łazienkową), ponieważ wtedy nie tylko nie będzie prawidłowo spełniać swojej funkcji wentylacyjnej, ale również istotnie zmniejszy się stopień doświetlenia pomieszczenia światłem słonecznym.