Zastanawiasz się nad frezowaniem komina w swoim domu? Chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat? Zapraszamy zatem do lektury.
Komin musi być regularnie czyszczony, czasem trzeba też powiększyć jego przewód. Jedną ze skutecznych metod jest frezowanie komina, czyli pozbycie się zanieczyszczeń i przywrócenie prawidłowego ciągu.
Dlaczego frezowanie komina jest istotne?
Czasem konieczne jest poszerzanie średnicy komina – przykładem będzie wymiana systemu grzewczego. Jeśli chce się wymienić piec na nowy lub o większej mocy, to frezowanie komina staje się niezbędne. Zbyt mały otwór to prosta droga do zadymienia kotłowni, nadmiernego osadzania się zanieczyszczeń. Należy pamiętać o tym, że frezowanie komina wiąże się z niewielkimi kosztami w porównaniu z drogim remontem uszkodzonego przewodu kominowego.
Komin musi być regularnie czyszczony
W przypadku każdego przewodu kominowego kluczowe będzie zadbanie o jego drożność. Konieczne jest regularne czyszczenie go z gromadzących się na ścianach zanieczyszczeń w postaci spalin i sadzy. Bez odpowiedniego ciągu przewodu kominowego trzeba liczyć się z wieloma problemami. Frezowanie komina sprzyja zwiększeniu otworu przewodu i uszczelnieniu go. Pozwoli to uchronić się przed przenikaniem dymu do pomieszczeń i powstawaniem nieestetycznych wykwitów na ścianie.
Kiedy warto zdecydować się na frezowanie komina?
Frezowanie komina nie jest czymś, co trzeba wykonywać regularnie. Są jednak pewne objawy wskazujące na to, że powinno się zdecydować na taką usługę. Komin wraz z upływem czasu zużywa się, staje się mniej szczelny, czemu należy przeciwdziałać. Na frezowanie komina warto zdecydować się także, gdy na jego ścianach osadzą się grube warstwy sadzy i spalin. Jeśli chce się wymienić wkład kominowy na większy, to trzeba będzie poszerzyć wielkość otworu kominowego. Przy zmianie systemu ogrzewania również może być koniecznie frezowanie komina.
Dlaczego warto powierzyć frezowanie komina profesjonalistom?
Frezowanie komina powinno być wykonane w sposób profesjonalny, jeśli chce się uniknąć niepotrzebnych problemów w niedalekiej przyszłości. Specjaliści mają nowoczesny sprzęt, odpowiednie narzędzie, wiedzę, kwalifikacje i doświadczenie. Przygotują odpowiednio wkład do montażu, zadbają o wysoki poziom szczelności, zagwarantują czystość pracy i bezpieczeństwo stosowania systemu grzewczego.
Frezowanie komina w praktyce
Jest wiele sposobów na przeprowadzenie frezowania komina, ale obecnie najczęściej wybór pada na metodę diamentową. Przemawia za tym wysoka skuteczność i bezpieczeństwo. Konieczne jest umiejętne nawiercenie komina, aby nie uszkodzić jego struktury, używa się do tego wiertła o odpowiedniej średnicy. Niezbędne jest też zastosowanie aktywnego odciągu pyłu.