Awarie samochodu często zaskakują nas w najbardziej newralgicznych momentach. Samochód nie może odpalić wczesnym rankiem, gdy spieszymy się do pracy, czy też przed daleką podróżą? Takie sytuacje przeżyło wielu z nas. Często powód jest prozaiczny – rozładowany akumulator. Czasami winne jest “zmęczenie materiału” i degradacja urządzenia. Nieraz nasza nieuwaga – gdy zapomnimy wyłączyć na noc świateł. Na szczęście z taką awarią możemy szybko sobie poradzić. Wystarczy tylko odpowiedni prostownik do akumulatora samochodowego. Jaki prostownik wybrać? Podpowiadamy!
Najważniejsze rodzaje prostowników
Wśród urządzeń, które sprawnie naładują akumulator, można wyróżnić trzy główne grupy. Pierwsza, najczęściej spotykana w garażach, to prostownik transformatorowy. To znana od lat skrzynka, dość duża i ciężka, ale za to bardzo wytrzymała.
Prostownik transformatorowy nie pozwala na precyzyjne ładowanie akumulatora, ale jest tani i będzie długo służyć. By podłączyć do niego akumulator, trzeba odpiąć go od instalacji elektrycznej samochodu. Naładuje akumulator w kilkadziesiąt minut.
Bardziej zaawansowanym, a przez to droższym sprzętem jest prostownik mikroprocesorowy. Pozwala ustawić parametry ładowania, automatycznie wyłączy się po naładowaniu akumulatora. Do tego będzie samodzielnie dbać o odpowiednie napięcie. Wyróżnia się też kompaktową budową. Ze względu na jego dużą popularność, znajdziemy go praktycznie w każdym profesjonalnym sklepie z narzędziami jak np. https://sklep.powermat.pl/category/pl/warsztat-prostowniki-akumulatorowe.
W przypadku tego urządzenia nie trzeba odłączać akumulatora od samochodu. Podobnie jest z prostownikiem impulsowym. To najszybsza metoda ładowania, która sprawdzi się nawet przy dużych akumulatorach. Na taki sprzęt trzeba jednak sporo wydać.
Prostownik z rozruchem – czy warto?
Co jednak, kiedy nie mamy czasu na ładowanie akumulatora i bardzo nam się spieszy? Wtedy z pomocą przychodzi prostownik z rozruchem. To urządzenie, które może na chwilę zastąpić akumulator i pomóc w odpaleniu samochodu.
To zdecydowanie najszybsza forma poradzenia sobie z rozładowanym akumulatorem. Wystarczy podpiąć do niego przewody i włączyć prostownik, a po chwili można ruszać w trasę.
Minusem jest cena – prostowniki z rozruchem są droższe od standardowych. Częste używanie funkcji rozruchu negatywnie wpływa też na żywotność akumulatora. Te urządzenia nie są bowiem przystosowane do prądu o tak wysokim napięciu.
Wybór prostownika – na co zwrócić uwagę?
By odpowiednio dobrać prostownik do akumulatora, musimy zwrócić też uwagę na kilka szczegółowych parametrów. Najważniejszym jest podawany w amperach prąd ładowania. Najważniejszy jest “prąd ładowania skuteczny”. By ładowanie szło sprawnie, powinien wynosić 10 procent pojemności akumulatora.
Oprócz tego należy dobrać napięcie wyjściowe. W przypadku samochodów osobowych potrzebny będzie prostownik o napięciu 12 V.
Przy wyborze prostownika do samochody warto też wziąć pod uwagę jego wymiary. Niewielki prostownik można wziąć ze sobą w dłuższą trasę. Duże urządzenie transformatorowe będzie potrzebować miejsca w garażu.
Dobry prostownik do samochodu będzie też posiadać dodatkowe funkcje. Przydatny jest łagodny start, dzięki czemu ładowanie będzie bardziej płynne. Nowoczesne prostowniki posiadają też ekrany, na których można kontrolować stopień naładowania akumulatora.