Czym jest stan deweloperski? 

Decydując się na zakup mieszkania lub domu mamy do wyboru dwie opcje -zakup na rynku pierwotnym lub wtórnym. I o ile druga opcja nie pozostawia wątpliwości, że jest to lokal z drugiej ręki, to pierwsza dla wielu z nas jest zagadką. Stan deweloperski, czyli co? Tak naprawdę kluczową trudnością w wyjaśnieniu tego tematu jest to, że każdy inwestor definiuje ten stan nieco inaczej i tutaj mogą powstać niejasności. Jednak zazwyczaj dotyczą one szczegółów, które po prostu należy wyłapać podpisując umowę. Główne założenia na rynku pierwotnym są dla wszystkich takie same, więc postaramy się teraz wyjaśnić kilka niejasnych w tej sprawie kwestii.

Dlaczego kupujemy mieszkania w stanie deweloperskim?

Przede wszystkim rynek pierwotny kusi potencjalnych kupców nowością. Wszystkie inwestycje realizowane są od podstaw, w oparciu o najnowsze technologie i rozwiązania. Można by powiedzieć, że mieszkanie czy dom jest budowany specjalnie dla nas. To naprawdę robi wrażenie! Jednak jeśli zastanowimy się dlaczego akurat stan deweloperski odpowiedzią może okazać się cena. Mieszkania deweloperskie są tańsze niż lokale wykończone i gotowe do zamieszkania. Różnica wynosi ok. 50 tys. złotych. Jednak oczywiście pieniądze te i tak musimy wydać (a niekiedy nawet więcej!), ponieważ stan ten absolutnie nie nadaje się do zamieszkania. Wszystko trzeba robić na własną rękę. Bywa tak, że kupujący mają swoja wizję na dane mieszkanie i chcą je wykończyć po swojemu, według własnej wizji. Stan deweloperski to szerokie pole do popisu.

Jaki standard przewiduje ta forma?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, trudno jednoznacznie zdefiniować pojęcie stanu deweloperskiego. Rynek pierwotny jest ogromny, inwestorów jest wielu i każdy z nich ma nieco inną wizję na ten temat. Jednak główne kwestie wszędzie są takie same, a o poszczególnych detalach dotyczących wykończenia trzeba po prostu doczytać w umowie przedwstępnej. Zazwyczaj kupując mieszkanie z rynku pierwotnego warszawa spotykamy się z surowym stanem lokalu, gotowy na wkroczenie ekipy wykończeniowej. Zakończone są prace związane z montowaniem instalacji i przyłączy. Na podłogach powinna znajdować się betonowa wylewka, na ścianach tynk, a do tego wyposażenie w drzwi wejściowe, okna, parapety i grzejniki. Bardziej zaawansowane wykończenia przebiegają już ściśle w oparciu o warunki zawarte w umowie. Pamiętajmy, żeby zwrócić na to szczególną uwagę!

O czym należy pamiętać?

Decydując się na stan deweloperski można powiedzieć, że mamy do czynienia z pewnego rodzaju luksusem, bo czuwamy nad budową domu/ mieszkania już od samego stworzenia projektu. Dzięki temu mamy dostępny wachlarz możliwości związany z drobnymi zmianami w rozmieszczeniu szczegółów technicznych tj. gniazdka, otwory na telewizor, żyrandol czy podłączenia sprzętów AGD w kuchni. Gdy upewnijmy się, że wszystko jest zgodnie z planem i odbierzemy klucze, czas zająć się wykończeniem. Na początek warto zamontować drzwi wewnętrzne, następnie podłogi, później zająć się wykończeniem kuchni i łazienki, a na koniec zostawić ściany i aranżację wnętrz. Taka kolejność pozwala na sprawne przejście przez proces wykończenia, zmniejszając ryzyko uszkodzeń poszczególnych elementów.

Marek Lewicki

Marek Lewicki

Absolwent inżynierii lądowej z wieloletnim doświadczeniem na placach budowy. W Sensis.pl odpowiada za merytoryczną weryfikację artykułów technicznych. Ceni sobie precyzję i rzetelność w przekazywaniu informacji.

Artykuły: 328

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *