Dekarbonizacja budownictwa – co to oznacza dla przedsiębiorstw?
Szacuje się, że budynki odpowiadają nawet za 38 proc. światowej emisji CO2, z czego 10 proc. to materiały i technologie używane do ich budowy. Aby uzyskać neutralność klimatyczną, kluczowe znaczenie mają więc daleko idące zmiany w branży budowlanej. W tym celu opracowano założenia polegające na dekarbonizacji budownictwa.
Neutralność klimatyczna w sektorze budowlanym
Branża budowlana pochłania dużo zasobów i energii, co powoduje, że stanowi ona znaczne obciążenie dla klimatu. W celu zmniejszenia negatywnego wpływu budownictwa na środowisko naturalne konieczne jest osiągnięcie jego neutralności klimatycznej.
Polska jako jeden z sygnatariuszy porozumienia paryskiego zobowiązała się do dążenia do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, w tym CO2, który sprzyja globalnemu ociepleniu.
Kluczowe znaczenie w tym zakresie ma dekarbonizacja budownictwa, która pozwoli na stworzenie budownictwa niskoemisyjnego, zielonego, bezpiecznego dla środowiska i dla człowieka.
Dekarbonizacja budownictwa do 2050 roku
Szacuje się, że w przypadku braku jakichkolwiek działań do 2050 roku może dojść do nadmiernego i niebezpiecznego podwyższenia emisji CO2 przez człowieka. To właśnie ten rok został wyznaczony jako graniczny dla dekarbonizacji budownictwa.
Mapa drogowa Zielonego Ładu wiodąca do dekarbonizacji sektora budowlanego zakłada współpracę wielu podmiotów – od administracji rządowej i samorządowej, przez instytucje finansowe, deweloperów i inwestorów, projektantów, producentów materiałów budowlanych, aż do wykonawców i zarządców budynków.
Osiągnięcie zerowego poziomu emisji do 2050 roku jest zadaniem ambitnym, które wymaga przekształcenia niemalże całego sektora. Jest ono jednak wykonalne i daje szansę na uzyskanie założonych celów.
Nowe wyzwania przed branżą budowlaną
Dla branży budowlanej neutralność klimatyczna oznacza przede wszystkim zmianę dotychczasowych technologii oraz większy nacisk na wykorzystanie rozwiązań neutralnych klimatycznie.
Projektanci budynków muszą skoncentrować się na tworzeniu projektów o możliwie jak najniższej energochłonności i emisyjności, wykorzystujących materiały, które są przyjazne dla środowiska.
Zmiany dotyczą również producentów, w tym branży cementowej, która jest kluczowa dla budownictwa. Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny firmy GÓRAŻDŻE CEMENT SA Andrzej Reclik wskazuje, że jego zakład stale wdraża nowe rozwiązania pozwalające na obniżenie emisji CO2 oraz wprowadza do sprzedaży proekologiczne cementy i betony. Są one wytwarzane z wykorzystaniem zasad zrównoważonej produkcji i obiegu zamkniętego. Firma stosuje również energię pochodzącą z elektrowni słonecznych i pozyskuje swoje surowce ze źródeł lokalnych, ograniczając konieczność ich transportu na długich trasach.
Ważne jest ponadto zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko naturalne przez budynki, które już istnieją. Aż 42 proc. obiektów w Polsce powstało przed rokiem 1971 i nie spełnia współczesnych norm. W tym celu konieczna będzie ich głęboka modernizacja, ponieważ wiele z nich charakteryzuje się niską efektywnością energetyczną i ma duże zapotrzebowanie na energię.