projekty domów z poddaszem - co warto wiedzieć przed ich zakupem

Projekty domów z poddaszem – co warto wiedzieć przed ich zakupem?

Poddasze jednorodzinnego domu możemy zakwalifikować jako użytkowe lub nieużytkowe (do indywidualnej adaptacji). To pierwsze charakteryzuje się tym, iż przestrzeń poddasza jest odpowiednio docieplona i podzielona na poszczególne pomieszczenia. Poddasze nieużytkowe można przekwalifikować na mieszkalne na etapie adaptacji, jednakże konieczne będzie jego dostosowanie do pełnienia takiej funkcji (poprzez odpowiednie docieplenie, poprowadzenia potrzebnych instalacji i ewentualny podział za pomocą ścianek). Ta druga opcja może zainteresować Inwestorów, którzy na początkowym etapie budowy nie mają jeszcze potrzeby korzystania z wyższej kondygnacji. Zanim więc zainteresujemy się domami z poddaszem, przeanalizujmy która opcja będzie dla nas najbardziej odpowiednia.

Projekty domów z poddaszem – bogata oferta Muratora

Dom z poddaszem to obiekt, który zaoferuje nam optymalną przestrzeń mieszkalną przy stosunkowo niewielkiej powierzchni zabudowy. Dzięki kompaktowej bryle, gotowe projekty z oferty MURATORA https://projekty.muratordom.pl/domy/projekty-domow-z-poddaszem-uzytkowym/ doskonale sprawdzą się na każdej działce. Kolekcja zawiera domy dedykowane na działki wąskie lub płytkie, podłużne i kwadratowe oraz skośne. Jak widać więc, każdy inwestor zainteresowany domem z poddaszem znajdzie tu coś dla siebie.  

Układ wnętrza także można dobrać do indywidualnych potrzeb. W ofercie znajdziemy domy jednorodzinne od jednej do nawet siedmiu sypialni, domy dwurodzinne oraz bliźniacze. Dodatkowo, możemy wybierać pośród domów bez garażu, z garażem jedno lub dwustanowiskowym oraz bez podpiwniczenia lub z podpiwniczeniem. Również w kwestii usytuowania względem stron świata, mamy pełen wybór. Jeśli dysponujemy działką z wjazdem od południa, nie załamujmy rąk, gdyż bardzo wiele projektów sprzyja takiemu układowi. Często, Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego lub uzyskane Warunki Zabudowy narzucają pewne parametry, które musimy zastosować przy wyborze. Zazwyczaj jest to parametr kąta nachylenia dachu, liczby połaci dachowych i wysokości budynku. Także w tej kwestii Murator wychodzi na przeciw zapotrzebowaniu klientów, oferując domy z dachem dwu i wielospadowym o różnym kącie nachylenia. 

Jeśli w naszych planach będzie dom z poddaszem do adaptacji, to warto zaznajomić się z ich bogatą Kolekcją: https://projekty.muratordom.pl/domy/projekty-domow-z-mozliwoscia-adaptacji-poddasza/

Tego typu projekty mogą zainteresować inwestorów, którzy ewentualne zagospodarowanie poddasza zostawią sobie na później. Projekty domów z poddaszem posiadają zróżnicowany metraż, rozpoczynający się już od 30 m2 oraz sięgający nawet 320 m2. Sprawia to, że są one dopasowane zarówno do potrzeb oszczędnych singli i par, tradycyjnych rodzin 2+2, jak i osób wymagających sporo dodatkowej przestrzeni. Również stylistykę domu możemy dobrać do własnych preferencji, gdyż oferta zawiera domy w stylu klasycznym i dworkowym, jak i w typie nowoczesnej stodoły. Aby znaleźć projekt spełniający nasze oczekiwania i zgodność z MPZP lub WZ, warto skorzystać z wyszukiwarki zaawansowanej lub zastosować odpowiednie filtry wyboru. Dzięki temu, znajdziemy projekt naszych marzeń. 

Zalety domów z poddaszem

Pełna użytkowa powierzchnia poddasza liczona jest dla pomieszczeń, których wysokość przekracza 2,2 m. W przedziale od 1,4 do 2,2 m – powierzchnia ta liczona jest jako 50%, a poniżej 1,4 m – nie liczona jest w ogóle. Tak sformułowane przepisy sprawiają, iż powierzchnia (netto) po podłodze jest sporo większa niż określona powierzchnia użytkowa. Przekłada się to na przestronność pomieszczeń, jak i na wszelkie opłaty, które liczone są od powierzchni użytkowej, a nie od powierzchni po podłodze. 

Dokonując wyboru domu z poddaszem, warto więc sprawdzić wysokość ścianki kolankowej, która nie tylko wpływa na metraż, ale też na funkcjonalne waloru domu. Nie można jednak zapomnieć o kwestiach wizualnych, gdyż czasem zbyt wysoka ścianka kolankowa może zakłócić proporcje bryły i bezpośrednio wpłynąć na estetykę budynku. Zgoda na zmiany zawarta w projektach z oferty Muratora dopuszcza podwyższenie ścianki kolankowej, ale w takim stopniu, aby budynek nie stracił na swym wyglądzie. Niewątpliwą zaletą domów z poddaszem użytkowym jest możliwość wydzielenia dwóch stref funkcjonalnych. Na parterze domu możemy zlokalizować część wspólną, na którą składa się salon, jadalnia i kuchnia, a na poddaszu odizolowaną, intymną część nocną. 

Parter domu możemy dodatkowo wzbogacić o dodatkowe pomieszczenia np. spiżarnię, łazienkę z pralnią oraz gabinet do pracy lub pokój gościnny. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i rozwojowych planów naszej rodziny. Tym planom posłużą także wspomniane już domy z poddaszem do adaptacji, w których pierwszy etap budowy zamyka się w poziomie parteru. Planując budowę takiego domu zdecydowanie warto wybrać projekt z jedną lub dwiema sypialniami, aby – zanim zainwestujemy w poddasze – cieszyć się komfortem zamieszkałej przestrzeni. Plusem takiego wyboru będzie rozłożenie kosztów budowy w dogodnym dla nas czasie. Kolejną, istotną zaletą domu z poddaszem jest skośny dach, umożliwiający zainstalowanie paneli fotowoltaicznych. Przełożą się one na obniżenie kosztów eksploatacji, a dodatkowo – będziemy mieli bezpośredni wpływ na ochronę naszego środowiska. 

Dom z poddaszem zaspokoi potrzeby każdego inwestora. Ze względu na funkcjonalną różnorodność, może być komfortową ostoją dla singla lub pary oraz dla mniej lub bardziej licznych rodzin. Niedrogi w budowie i utrzymaniu, a przy tym zgodny z najnowszymi trendami w architekturze, będzie najlepszym wyborem dla osób chcących stworzyć przytulne, komfortowe i ergonomiczne wnętrze.

Zdjęcie: Projekt M249 – Wygodny z kolekcji Muratora, arch. Katarzyna Słupeczańska

Tekst sponsorowany: Projekty domów od MURATORA – https://projekty.muratordom.pl

Joanna Nowicka

Joanna Nowicka

Specjalistka ds. aranżacji wnętrz z bogatym portfolio projektów. Tworzy inspirujące treści dotyczące dekoracji i designu. Jej artykuły cechuje kreatywność i praktyczne podejście.

Artykuły: 109

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *