Taśmy transportowe – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Skuteczne zabezpieczenie ładunków na czas ich transportu wymaga szczególnie dużej uwagi. Różne przedmioty, szczególnie te ciężkie, masywne, duże i nieporęczne, mogą wywoływać mnóstwo zagrożeń – zarówno dla kierowcy, jak i innych uczestników dróg publicznych. Mogą również niekorzystnie wpłynąć na sytuację finansową całego przedsiębiorstwa. Taśmy transportowe to podstawowe i najpopularniejsze materiały, służące do zabezpieczania i unieruchamiania ładunków na czas ich przewozu. Nie wynika to ze zwykłej mody, są bowiem mocne, trwałe i pewne, dlatego już na dobre zadomowiły się w szeroko pojętej spedycji.
Zabezpieczenie ładunku – obowiązek czy prywatna odpowiedzialność?
Dla wielu osób zabezpieczenie ładunku stanowi wyłącznie pewnego rodzaju stratę czasu oraz zupełnie nieopłacalną czynność, którą nie warto zajmować sobie głowy. To błędne podejście – jest zgoła odwrotnie. Skuteczne unieruchomienie ładunku oraz zwiększenie jego stabilności to absolutna podstawa dokładnie opisana w normie PN-EN 12195-2, która narzuca na firmę spedycyjną prawidłowe zabezpieczenie transportu. Ciężko zatem uznać stosowanie pasów lub łańcuchów za fanaberię, nawet w przypadku przedmiotów dość lekkich i poręcznych, których zabezpieczenie można uznać za zbędne. Pasy odpowiadają za bezpieczeństwo:
- Osób – przesunięcie się masywnego przedmiotu wewnątrz naczepy lub na przyczepie może stanowić ogromne zagrożenie dla ludzi, w tym dla pobliskich pracowników, przechodniów czy innych kierowców.
- Finansów – przesuwanie się ładunków oczywiście zawsze w pewnym stopniu kończy się ich uszkodzeniem. Może być ono oczywiście mniejsze lub większe, zawsze jednak może łączyć się ze sprawą odszkodowawczą oraz uiszczeniem kar umownych przez przewoźnika.
- Mienia – uszkodzenie przez ciężki ładunek elementów konstrukcyjnych samochodu zazwyczaj wiąże się z ogromnymi kosztami ich usunięcia. Często także brakiem możliwości naprawy, gdy naczepa po jej przeprowadzeniu nie będzie zachowywała się na drodze w sposób przewidywalny.
Taśmy transportowe – jak wybrać odpowiednie?
Taśmy transportujące to podstawowe akcesoria służące wyłącznie do zabezpieczenia ładunków na czas ich transportu. Są mocne, trwałe, wytrzymują ogromne przeciążenia, są również ponadprzeciętnie odporne, w efekcie czego stanowią dobry zakup i uzasadnioną inwestycję w przyszłość, gdyż bez widocznych śladów uszkodzeń nie ma potrzeby ich wymiany. Przeglądając taśmy transportowe, zwróć uwagę na:
- Sposób mocowania
To zdecydowanie najważniejszy parametr, który definiuje zastosowanie oraz wszystkie parametry użytkowe wybranej taśmy. Na rynku najpopularniejsze są dwa warianty – napinacze, mocne, wytrzymałe i profesjonalne, a także klamry – raczej delikatne, dość wątłe, a tym samym przeznaczone do transportu hobbystycznego, amatorskiego.
Taśma transportowa w przypadku napinacza zazwyczaj wymaga jedynie dwóch punktów mocowania, oczywiście równie mocnych, jak sama taśma. Pamiętaj – całe połączenie jest tak mocne, jak słabe jest najsłabsze ogniwo.
- Szerokość taśm
To drugi parametr, który tym razem łączy się bezpośrednio z maksymalną wytrzymałością taśmy na obciążenia. Najwęższe taśmy transportujące mają około 20 mm szerokości i mniej. Ich zastosowanie jest raczej dość ograniczone i tak naprawdę sprowadza się do zabezpieczania małych, lekkich mebli na czas ich transportu przez osoby prywatne.
Szersza taśma transportowa może wytrzymać już znacznie więcej. Pas o szerokości 50 mm może unieruchomić na czas transportu ładunki o wadze nawet 5 ton, a model o szerokości 75 mm – ładunki, których masa przekracza 10 ton.
- Realna wytrzymałość
Prawdziwą wytrzymałość pasa transportującego każdy może ocenić samodzielnie, bez robienia testów czy zgłębiania informacji technicznych w zakresie sposobu ich produkcji. Większość istotnych danych znajduje się na kartach technicznych, za pomocą których można z łatwością określić realne parametry każdej taśmy. Bardzo istotne jest określenie siły wymaganej do 1-procentowego wydłużenia taśmy w N/mm – im ta jest wyższa, tym bardziej wytrzymała jest taśma.
- Kolor taśmy
Barwa taśmy nie służy wyłącznie stylistyce – jej zastosowanie na etykiecie określa bowiem materiał, z którego został wykonany dany pas. Kolor brązowy oznacza zastosowanie do produkcji polipropylenu, niebieski poliestru, a zielony – poliamidu. Każdy kolor i idący za tym materiał ma swoje właściwości. Polipropylen zachowuje wysoką wytrzymałość w praktycznie każdych warunkach środowiskowych, lecz nie jest odporny na kwasy. Poliester cechuje się podobną charakterystyką w kwestii temperatury, lecz jednocześnie jest odporny na działanie większości kwasów mineralnych, podczas gdy poliamid może być wykorzystywany w środowisku alkaloidów, lecz nie może być wystawiany na kwasy mineralne.
Taśma transportowa – parametry istotne podczas wyboru
Podczas wyboru taśmy transportującej zwróć uwagę na kilka szczegółowych parametrów określających ich trwałość oraz przydatność w obrębie konkretnego rodzaju przewożonego materiału. LC oznacza maksymalne bezpieczne obciążenie wybranego pasa, SHF siłę napinania, a STF siłę przytwierdzenia ładunku do elementów konstrukcyjnych danego pojazdu.
Co robić przed wyruszeniem w podróż?
Taśmy transportujące wymagają pewnych działań ze strony kierowcy, szczególnie w przypadku, gdy wykazują nadmierne ślady wyeksploatowania. Przede wszystkim należy ocenić każdorazowo stan pasów jeszcze przed wyruszeniem w podróż – policja oraz ITD bardzo precyzyjnie oceniają ich zgodność z ładunkiem i stan podczas rutynowej kontroli mogą, zależnie od pewnych nieprawidłowości, obciążyć mandatem spedytora, a nawet zatrzymać transport. Istotna jest czytelność etykiety – powinna umożliwić funkcjonariuszom ocenę parametrów fabrycznych taśmy, a także ich sposób zamocowania. Oceń zawsze miejsce zakotwiczenia pasa, jego kształt (liczy się brak skręceń) oraz to, czy nie spływa po nim woda, gdyż ta obniża jego wytrzymałość, podobnie jak inne uszkodzenia, takie jak napuchnięcia i nacięcia.
Taśmy transportujące – sięgaj po produkty z wyższej półki
Warto wiedzieć, że taśmy transportujące są akcesoriami niezwykle istotnymi w kwestii bezpieczeństwa oraz komfortu obsługi, dlatego należy zawsze wybierać akcesoria odpowiednie do obszaru zastosowań oraz rodzaju transportowanych przedmiotów. Zachęcamy do zakupu akcesoriów jak najwyższej klasy, gdyż to często właśnie od nich zależy możliwość bezpiecznego transportu nawet najcięższych ładunków na duże odległości.