Mówi się, że aluminium to jeden z trwalszych materiałów, który zapewnia długowieczność narzędzi i sprzętów, które są z niego wykonane. Mimo tego, nawet przedmioty aluminiowe muszą być przechowywane i konserwowane w odpowiedni sposób. Jak radzić sobie z drabinami aluminiowymi?
Drabiny aluminiowe, czyli między innymi takie jak: drabina rozstawna, drabina przystawna, drabina przegubowa czy drabina specjalna, wymagają “specjalnego” traktowania. Tak na prawdę przejawia się ono po prostu w tym, by nie eksponować ich zbytnio na niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak deszcz czy mróz oraz od czasu do czasu dokonać przeglądu stanu technicznego. Dotyczy to zwłaszcza osób, które na co dzień korzystają ze sprzętu, jakim jest drabina, czyli między innymi malarzy, budowlańców czy elektryków.
Przed samym zakupem drabiny ważne jest, by dobrać do drabiny akcesoria, które przydadzą nam się do pracy na wysokości. Trzeba także pamiętać, że materiały najwyższej jakości, które wykorzystywane są do produkcji szczebli, stopni czy podłużnic, będą decydującym elementem dla okresu żywotności drabiny.
Konserwacja i naprawa drabiny aluminiowej
Na wstępnie należy pamiętać, że napraw drabin powinny dokonywać tylko osoby przeszkolone, które zapoznały się z instrukcją producenta. Przed dokonaniem naprawy dobrze jest skonsultować wybór “mechanika” ze sprzedawcą lub producentem danego sprzętu. Pod żadnym pozorem nie zależy naprawiać czy zwiększać zasięgu prac poprzez przedłużanie drabiny w sposób domowy, prowizoryczny. Przede wszystkim może to źle skończyć się dla osoby, która w przyszłości ma korzystać z drabiny.
Jeśli chodzi o sezonową konserwację i czyszczenie drabiny, można tego dokonać przy pomocy denaturatu lub wody i środków myjących. Jeśli nasza drabina ubrudziła się farbami, smarami czy tłuszczami, konieczne będzie użycie rozpuszczalnika. Co ważne jednak, musi on być nieagresywny by nie zniszczyć zewnętrznej powłoki.
O które elementy drabin trzeba dbać ze szczególną uwagą?
Jednymi z ważniejszych elementów, oprócz oczywiście stopni, które gwarantują nam zasięg pracy, są przeguby w drabinach przegubowych. Ważne więc, by na bieżąco czyścić je i usuwać kurz, pył i innego rodzaju zabrudzenia. Dla zachowania ich sprawności należy także do ich konserwacji używać smaru lub środka WD-40.
Co oczywiste, drabinami nie wolno rzucać czy na siłę upychać do schowków. Należy chronić je przed czynnikami atmosferycznymi i najlepiej przechowywać je w pozycji poziomej.