Aluminium – właściwości i zastosowanie

W każdym, polskim domu można znaleźć mnóstwo przedmiotów wykonanych z aluminium, bardzo taniego i popularnego tworzywa. Jednak mało kto zastanawia się nad jego właściwościami, które sprawiają, że jest on wykorzystywany w wielu branżach. Na czym polega fenomen tego glinu?

Właściwości aluminium
Jest to niezwykle lekki, aczkolwiek wytrzymały pierwiastek, posiada trzykrotnie mniejszą gęstość niż stal. Z tego powodu z powodzeniem może zastępować ją w wielu sektorach, będąc znacznie tańszą alternatywą. Kolejnym atutem jest to, że w przeciwieństwie do stali, wytrzymałość aluminium dodatkowo wzrasta w obliczu niskich temperatur. Materiał jest również przyjazny środowisku, aluminium można poddawać wielokrotnemu recyklingowi bez niszczenia jego struktury. Jest również niezwykle elastyczny i plastyczny, można z niego wyczarować dowolne kształty. Mało tego, poszczególne elementy aluminium można bardzo łatwo łączyć ze sobą, tworząc rozbudowane konstrukcje. Aluminium posiada również właściwości ochronne, stosowane jest przy promieniowaniu rentgenowskim jako budulec osłon. Nie można również zapomnieć o doskonałym przewodnictwie cieplnym i elektrycznym aluminium. Ten pierwiastek jest znacznie lepszym przewodnikiem niż droższa miedź.

Metody obróbki
Z uwagi na ogromna plastyczność tego materiału można obrabiać go na wiele sposobów. Najczęściej stosowane są frezy do aluminium, z pomocą których można wycinać dowolne wzory w sprasowanej blasze. Powszechnie stosowana jest również obróbka wiórowa, plastyczna, a także gwintowanie.

Zastosowanie
Z uwagi na powyższe, liczne walory aluminium można się domyśleć, że jest ono powszechnie stosowane w wielu branżach. W sektorze spożywczym aluminium służy do wyrobu puszek do napojów gazowanych lub piwa. Twardsze stopy wykorzystywane są do budowy części samolotów, czy sprzętów sportowych. Aluminium stopione z magnezem wykorzystywane jest do budowy sprzętów AGD czy elementów samochodów. Natomiast glin ten połączony z krzemem posiada właściwości antykorozyjne, dlatego wykorzystywany jest do produkcji felg.

Źródło: Sklep z frezami online

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij