Prawidłowo zaprojektowana i wykonana wentylacja w domu umożliwia efektywną wymianę powietrza, zapobiega gromadzeniu się zanieczyszczeń, a także usuwa nadmiar wilgoci. Ma korzystny wpływ nie tylko na zdrowie człowieka, ale również na kondycję budynku, poprzez minimalizowanie ryzyka powstawania pleśni. Tylko jak wybrać system wentylacyjny, aby to zapewnić? Przedstawiamy trzy podstawowe rozwiązania.
Wentylacja naturalna
Jaki system wentylacyjny wybrać do domu podpowie ci realnie.pl, który ostrzega m.in. przed skutkami złej wentylacji. I niestety, o takiej często mówi się w ramach naturalnej wymiany powietrza. Dlaczego? W jej przypadku ruch powietrza zachodzi w sposób naturalny, jest skutkiem różnicy gęstości powietrza na zewnątrz i wewnątrz budynku. Wtedy wyciąg zapewniają kanały kominowe, a nawiew nawiewniki w ramach okiennych, a także… nieszczelna stolarka.
To się sprawdza, gdy powietrze na zewnątrz jest zimniejsze, niż w domu. Latem natomiast wentylacja praktycznie w ogóle nie działa, a zimą powoduje straty ciepła. I choć ten rodzaj wentylacji jest tani i prosty w budowie, jest też niesprawny.
Wentylacja mechaniczna
W wentylacji mechanicznej ruch powietrza jest wymuszony przez zamontowane w budynku urządzenia. Dzięki temu można mieć kontrolę nad przepływem, a także intensywnością powietrza. Ponadto wyróżnia się kilka typów wentylacji mechanicznej:
- nawiewną;
- nawiewno-wywiewną;
- nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła (rekuperacja).
W przypadku niektórych systemów, wentylacja, oprócz wymiany powietrza dodatkowo filtruje je, oczyszcza m.in. z pyłków roślin.
Rozwiązanie to ma jednak swoje wady – nie tylko zakup i montaż jest droższy, niż wentylacja naturalna, ale także eksploatacja, ponieważ urządzenia wymagają stałego dostępu do sieci elektrycznej. Jeśli system jest źle zaprojektowany, może także emitować hałas. Dlatego w przypadku nowych budynków często rekomenduje się trzecie rozwiązanie, czyli wentylację hybrydową. Na czym polega?
Wentylacja hybrydowa
Wentylacja hybrydowa jest połączeniem systemu naturalnego oraz mechanicznego. Jak działa? Gdy naturalny ciąg powietrza jest wystarczający, wentylator nie pracuje, co jest sporą oszczędnością, jeśli chodzi o pobór prądu. W sytuacji, gdy różnica temperatur i gęstości powietrza jest niska i co za tym idzie, wentylacja nieefektywna, automatycznie załączane zostaje urządzenie wymuszające ruch powietrza.
Co ciekawe, wentylację hybrydową można w stosunkowo prosty sposób zamontować w budynkach, w których jest już zastosowany inny system.
Jaki system wentylacyjny z opisanych wybrać? Musisz określić budżet, a także swoje potrzeby i warunki panujące w budynku – przykładowo, w kuchni wentylacja musi być sprawniejsza, niż w pomieszczeniu gospodarczym. Sama instalacja powinna być też odpowiednio zaprojektowana, aby była w pełni wydajna. Dlatego, nawet znając dostępne możliwości, polecamy skonsultować się ze specjalistami. Oni dokonają wstępnej wyceny oraz przedstawią dodatkowe rozwiązania, z których można skorzystać, jak np. odzysk ciepła w domu pasywnym, czy połączenie systemu wentylacyjnego z klimatyzacją.