Czym jest podciąganie kapilarne i jakie ma znaczenie dla Twojego domu?

Do zawilgocenia murów dochodzi z różnych powodów. Za najczęstszą, a jednocześnie za najtrudniejszą do wyeliminowania przyczynę problemu wilgoci w budynku, uważa się podciąganie kapilarne. Czym jest zjawisko podciągania kapilarnego? Skąd się bierze? Jakie ma znaczenie dla Twojego domu? I jak je skutecznie powstrzymać? Odpowiadamy!

Czym jest podciąganie kapilarne i gdzie występuje?

W budownictwie podciąganie kapilarne oznacza zjawisko podciągania wody od dołu, tj. z gruntu, przez materiały podatne na zawilgocenie, jak piasek, mieszanki piaskowo-żwirowe czy beton. Problem podciągania kapilarnego dotyczy głównie, ale nie tylko, starych budynków. Kilkadziesiąt lat temu rzadko zwracano uwagę na to, czy izolacja fundamentów jest prawidłowo wykonana. Czasem zupełnie pomijano ten etap. Ponadto ze zjawiskiem podciągania wody z gruntu często spotykamy się w domach i mieszkaniach po zalaniu. Problem ten nie omija także nowo powstałych obiektów, wydawałoby się nowoczesnych i solidnie zabezpieczonych.

Skąd się bierze podciąganie kapilarne?

Problem podciągania kapilarnego najczęściej powiązany jest z wysokim poziomem wód gruntowych, nieodpowiednim zaizolowaniem podstawy budynku lub nieosuszeniem fundamentów w przeszłości. Do podciągania wody z gruntu dochodzi wskutek działania tzw. sił kapilarnych – specyficznych zjawisk fizycznych, występujących na granicy wody i obiektu w materiale budowlanym. Do zjawisk tych zalicza się napięcie powierzchniowe cieczy (posiada ona właściwości sprężystej błony) oraz zwilżalność, tj. zdolność cieczy do rozpływania się po ściankach naczynia. Parametry fizyczne wody są niezmienne, jednak można skutecznie zablokować pory w materiale, przez które ciecz stopniowo podciągana jest ku górze.

Jakie znaczenie ma podciąganie kapilarne dla Twojego domu?

Wskutek podciągania kapilarnego na ścianach pojawia się wilgoć, która nierzadko sięga do wysokości nawet około 2 metrów! Mokre ściany, pokryte czarnymi plamami i solnymi wykwitami, z łuszczącą się farbą i odpadającym tynkiem, nie są bynajmniej problemem natury wyłącznie estetycznej. Rozwijające się grzyby i pleśnie zagrażają zdrowiu domowników oraz powodują przykry zapach w pomieszczeniach. Mokre mury sprawiają, że dom ciężej jest zagrzać, co dotkliwie odbija się na rachunkach za ogrzewanie. Wilgoć stopniowo degraduje konstrukcję budynku, obniżając jego żywotność. Wskutek wieloletnich zaniedbań niejednokrotnie dochodziło do zawalenia obiektu. Jeśli chcesz zadbać o zdrowie i komfort swojej rodziny oraz o długowieczność domu, nie masz wyjścia – jak najszybciej pozbądź się wilgoci!

Jak skutecznie i trwale powstrzymać podciąganie kapilarne?

Do zabezpieczenia wewnętrznych i obwodowych ścian nośnych przed podciąganiem kapilarnym niezbędne jest wykonanie izolacji poziomej. Dzięki temu konstrukcja budynku zostanie odcięta od fundamentów. W przypadku istniejących budynków, metodę osuszania murów i odtwarzania hydroizolacji poziomej należy dostosować do skali degradacji, rodzaju materiału budowlanego oraz innych wymagań. Doskonale przebadaną, efektywną i trwałą metodą odtwarzania izolacji poziomej jest iniekcja krystaliczna – opatentowana technologia, wykorzystująca innowacyjny środek iniekcyjny na bazie krzemianów. Do wstępnego uszczelnienia dochodzi już w ciągu ok. 7 dni, a do pełnego – w 3 miesiące. Iniekcja krystaliczna pozwala trwale pozbyć się problemu podciągania kapilarnego. Niektóre firmy udzielają na wykonane prace gwarancji bezterminowej.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij