Wybór profili okiennych ma kluczowe znaczenie dla zachowania odpowiednich parametrów wytrzymałościowych całej konstrukcji okien, a przede wszystkim spełnienia wymogów dotyczących współczynnika przenikania ciepła. Istotne znaczenie ma tutaj ilość komór, z których składają się profile okienne, a także ich dodatkowe wypełnienie materiałem termoizolacyjnym. Ważne jest także zachowanie odpowiednich dystansów pomiędzy szybami. Warto zatem zastanowić się nad wyborem profili, które spełniają wszystkie te wymagania.
Profile drewniane i plastikowe – posiadają wiele zalet, ale również pewne wady
Najbardziej popularnym wyborem są profile plastikowe. Są one twarde i bardzo trwałe. Aby zapewniały izolację termiczną i akustyczną muszą być wykonane przynajmniej z pięciu lub sześciu komór. Im więcej profil posiada komór, tym jest szczelniejszy. Wiąże się to jednak również z jego większą szerokością, co jest pewnym uniedogodnieniem, w przypadku bardzo nowoczesnego budownictwa, jak również renowacji budynków zabytkowych. Warto jeszcze podkreślić, że profile stalowe, choć nie wymagają konserwacji są chłodniejsze od drewnianych, nie można tu również zastosować tak dużych przeszkleń, jak w przypadku drewnianych profili. Wadą jest fakt, że z czasem ramy plastikowe okien mogą zacząć żółknąć, gdyż to naturalne zachowanie PVC pod wpływem ciepła. Z kolei profile drewniane są chronione przed czynnikami atmosferycznymi przez warstwy lakieru i farby. Z tego też powodu wymagają okresowej konserwacji, nawet co 5 lat, co może stanowić pewien problem. Jest jednak dobra alternatywa.
Profile stalowe – do większych i mniejszych przeszkleń, a nawet całych fasad
Wybierając profile stalowe wykonywane w najnowszej technologii takie jak profile Jansen można liczyć na stworzenie największych przeszkleń. Ta technologia nie wymaga bowiem stosowania szerokich profili, dzięki czemu można liczyć na znaczne zyski z naturalnego oświetlenia w ciągu dnia. W pomieszczeniach jest po prostu jaśniej, a profile są niezwykle eleganckie i dzięki smukłej strukturze mogą pasować zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych elewacji, podobnie jak do tradycyjnych i futurystycznych aranżacji wnętrz. Zatem rozwiązania dostępne w Koenigstahl sprawdzają się zarówno przy renowacjach budynków zabytkowych, nie obciążając konstrukcji nośnej ścian, jak i ultra nowoczesnych z przeszklonymi fasadami. Do takich profili stalowych stosowane jest potrójne szklenie, które w połączeniu z izolacją z poliuretanu wzmocnionego włóknem szklanym zapewniają najlepsze wartości przenikania ciepła, a tym samym najmniejsze mostki termiczne. Warto zauważyć, że są one odporne na czynniki zewnętrzne, w tym korozję, dzięki ocynkowaniu. Z tego wynika, że nowoczesne profile stalowe to najlepszy wybór.