Oddymianie klatek schodowych oraz dróg ewakuacyjnych bez dwóch zdań przyczynia się do znacznego zwiększenia bezpieczeństwa ludzi w budynkach. Sprawnie działający system oddymiania ma za zadanie umożliwić bezpieczną ewakuację oraz ułatwić jednostkom ratowniczym prowadzenie akcji gaszenia pożaru. Najczęściej instalowanym systemem jest nadciśnieniowy system zapobiegania zadymieniu, któremu poświęcony został poniższy artykuł.
Nadciśnieniowy system zapobiegania zadymieniu
Omawiany system zapobiegania zadymieniu stanowią zwykle odpowiednio zaprojektowane zestawy urządzeń. Ich współpraca sprawia, że dym wydzielany w wyniku pożaru nie dostaje się do wyznaczonej strefy chronionej. A wszystko to dzięki wytworzeniu podwyższonego ciśnienia. Z instalacją wspomnianego systemu wiążą się oczywiście liczne przepisy. Ale o tym przeczytacie już poniżej.
Przepisy związane z instalacją systemów oddymiania klatek schodowych
Istnieje szereg przepisów dotyczących instalacji systemów oddymiania klatek schodowych. Określają one między innymi typy budynków, w których systemy te muszą zostać zamontowane. Poza tym w zapisach Warunków Technicznych można również znaleźć informację na temat samych drzwi prowadzących na klatkę schodową (muszą być one drzwiami dymoszczelnymi). Więcej informacji szukaj na stronie https://www.promat.com/pl-pl/.
Przed instalacją nadciśnieniowego systemu oddymiania warto także zapoznać się z powszechnie obowiązującą normą PN-EN 12101-6:2007. W normie tej opisane zostały między innymi procedury sprawdzania tych systemów ochrony przeciwpożarowej. Aby opisywany system został zaprojektowany w prawidłowy sposób konieczne jest przede wszystkim wytworzenie oraz utrzymanie stabilnego nadciśnienia w trzonie klatki schodowej. Wartość tego nadciśnienia powinna mieścić się w granicy od 30 do 80 Pa. Nadciśnienie to powinno pozwalać na bezproblemowe otwarcie drzwi na klatkę schodową podczas ewakuacji (siła niezbędna do ich otwarcia nie może przekroczyć 100 N).