Jadalnia jest pomieszczeniem szczególnym. Tutaj spotykamy się w gronie rodzinnym, by wspólnie zjeść obiad, ale i porozmawiać przy popołudniowej kawie. Jadalniany stół staje się niekiedy miejscem odpoczynku i relaksu, by usiąść z kubkiem ulubionego napoju w dłoni, poczytać, popatrzeć w okno i dać sobie czas na kontemplację. Z tego względu ogromną rolę odgrywa oświetlenie, które odpowiada za uzyskaną atmosferę. Jak zaaranżować jadalnię wybierając lampy nad stół?
Oświetlenie tuż nad stołem
Oświetlenie wybierane nad stół, musi być dopasowane do wielu czynników. Dzięki temu uda się znaleźć równowagę pomiędzy tym, co funkcjonalne, ale i ozdobne. Przede wszystkim lampy umieszczane nad stołem, muszą znajdować się na takiej wysokości, by nie oślepiały, ale dobrze oświetlały, pobudzając kubki smakowe. Zazwyczaj wskazuje się, by zachować odległość 50-80 cm nad stołem, ale im wyższy czy niższy stół, tym precyzyjniej trzeba rozmieścić lampy.
Liczba lamp także nie pozostaje bez znaczenia. Nad długimi i prostokątnymi stołami, świetnie sprawdza się ciąg stworzony z kilku lamp wiszących. Mogą to być również punktowe źródła światła umieszczone na szynie. Obydwa typy oświetlenia pozwalają zachować proporcje i równomiernie oświetlają cały stół. Zarówno lampy wiszące, jak i oświetlenie punktowe idealnie nadające się do jadalni, oferuje sklep z lampami lampy.it.
Nad okrągłymi i owalnymi stołami jadalnianymi, dobrze sprawdzają się pojedyncze lampy wiszące, umieszczone w centralnym punkcie sufitu, nad stołem. Mogą mieć formę klasycznych żyrandoli, a alternatywą są coraz ciekawsze plafony.
Dopasowanie do blatu stołu
Blat stołu, materiał z jakiego jest wykonany, ale i jego kolor czy połysk, decydują o sposobie oświetlenia. Jasne i lśniące blaty, dla równowagi potrzebują nieco ciemniejszych żarówek. Zastosowane oświetlenie nie może odbijać się od powierzchni stołu, bo będzie się kiepsko prezentować, ale i odbierze komfort spożywania posiłków, a do tego daleko będzie do wyjątkowej, wymarzonej aranżacji jadalni.
Odwrotnie rzecz się ma w przypadku ciemniejszych stołów, które pochłaniają światło. Tutaj liczy się mocniejsze rozświetlenie, dlatego można postawić na jaśniejsze żarówki. Lampy mogą podkreślić piękno stołu – klasycznego na rzeźbionych nogach, industrialnego w prostym, ale nowoczesnym wydaniu, neutralnego, który łączy charakter naturalnego drewna, z nutą elegancji. By uzyskać taki efekt, poza oświetleniem wiszącym montowanym nad stołem, można pokusić się o doświetlenie, w postaci kinkietów. Jak je wybierać i gdzie ustawiać?
Oświetlenie boczne w jadalni
Niekiedy jadalnię wydzielamy w niewielkim mieszkaniu, dlatego chcąc zaoszczędzić miejsce, stół ustawiamy tuż przy ścianie, a tylko po jednej stronie zostawiamy krzesła, na których można siadać. Taka aranżacja pozwala na zastosowanie lamp wiszących, choć trzeba zachować umiar w ich doborze, ale jest również świetną okazją, by pomyśleć o oświetleniu bocznym.
Gdy na ścianie zamontujemy duże lustro w pięknej ramie, ustawimy je nieco pod kątem, by gładka tafla dawała odbicie całego stołu, uzyskamy ciekawy efekt wizualny. Jeszcze wyraziściej będzie, gdy nad lustrem pojawi się tradycyjny kinkiet. Tradycyjny, czyli ten funkcjonalny, ze światłem kierowanym ku dołowi lub ku górze, w zależności od efektu finalnego, jaki chcemy osiągnąć, ale konstrukcją wciąż dopasowany do aranżacji jadalni. Zyskamy na dekoracji i jeszcze większym komforcie spożywania posiłków. Jadalnia daje nam naprawdę spore pole do popisu względem oświetlenia.