Inteligentny dom? Sprawdź, czym jest i jakie rozwiązania wybrać!

Budowanie domu czy aranżacja mieszkania jeszcze kilka lat temu polegała na podjęciu kilku, stosunkowo prostych, decyzji dotyczących estetyki czy rozmieszczenia mebli. Aktualnie, wraz z postępem technologicznym stawiany jest nam cały szereg pytań. Jedną z ważniejszych kwestii jest to czy nasz dom będzie inteligentny, czy może takie rozwiązania są nam zbędne. Stosowanie takich systemów jest coraz bardziej popularne i chętnie wykorzystywane. Nic w tym dziwnego, ponieważ dzięki nim zyskujemy wiele korzyści. Czym jest smart home i jakie rozwiązania możemy zainstalować?

Jak działa inteligentny dom?

To, co na pewno warto zaznaczyć na samym początku to fakt, że rozwiązania wchodzące w skład inteligentnego domu bez wątpienia podnoszą komfort funkcjonowania. Zwiększają bezpieczeństwo, a w zależności od konkretnych elementów, na jakie się zdecydowaliśmy, mogą także zmniejszyć nasze rachunki. Jakie są najpopularniejsze funkcje, które możemy wymienić? Po pierwsze jest to sterowanie światłem. Wiele osób mających mniejsze lub większe apartamenty w centrum Warszawy decyduje się na to w pierwszej kolejności. Po drugie, system umożliwia nam zarządzanie posiadanymi urządzeniami elektronicznymi. Mowa tu zarówno o sprzętach AGD oraz RTV, jak i monitoringu. Ponadto, o wszelkich niepokojących sytuacjach, które potencjalnie mogą mieć miejsce w naszym domu, będziemy automatycznie alarmowani. Jeżeli chodzi o samą wygodę, możemy liczyć również na podnoszenie rolet o stałych porach każdego dnia czy regulowaniu temperatury w domu. W bardziej zaawansowanych systemach oferowane jest nam także między innymi automatyczne nalewanie wody do wanny czy uzupełnianie misek naszego pupila.

Jak wygląda zarządzanie?

Z roku na rok możemy zaobserwować jak ulepszane jest zarządzanie inteligentnym domem. Producenci chcą, by było to jak najprostsze, dlatego programy, które tworzą są bardzo intuicyjne. Z tego powodu, każdy z domowników może z łatwością sterować zastosowanymi rozwiązaniami. Co więcej, wiele z nich charakteryzuje się technologią haptic, dzięki której osoby niedowidzące także bez problemu mogą obsługiwać aplikację. Komunikacja człowieka z budynkiem polega na zainstalowaniu na swoim telefonie specjalnego programu. Następnie należy go sparować przy użyciu Bluetootha z danymi urządzeniami, które posiadamy. Mamy do wyboru aplikacje płatne oraz bezpłatne, co w jeszcze większym stopniu ułatwia sterowanie. Jednymi z najbardziej popularnych programów są między innymi Google Assistant czy Apple Home. Niezależnie od tego czy są to apartamenty w centrum Warszawy, czy domki jednorodzinne poza miastem, takie rozwiązania są na wyciągnięcie ręki.

Jak zainstalować system inteligentnego domu?

W pierwszej kolejności warto mieć świadomość, że istnieje kilka rozwiązań, tak więc na początku podejmij decyzję jakie najbardziej Ci odpowiada. Do wyboru masz gotowe systemy, gdzie korzystasz z już istniejących projektów. Kolejny to inteligentny dom bezprzewodowy, który w razie przyszłego remontu uchroni Cię przed jakimikolwiek przeróbkami w instalacji. Natomiast trzeci rodzaj polega na okablowaniu nieruchomości i jest to standardowa oferta. Jeśli podjąłeś już decyzję, które rozwiązanie jest dla Ciebie idealne, czas na jego zainstalowanie. Wiele osób postanawia zrobić to na własna rękę i oczywiście można się na to zdecydować. Jednak jeśli nie masz na tym polu doświadczenia ani wiedzy lepiej postawić na współpracę z elektrykiem. Dzięki temu zaoszczędzisz sobie nerwów i czasu, a także zyskasz gwarancję, że wszystko będzie poprawnie ulokowane i połączone.

Marek Lewicki

Marek Lewicki

Absolwent inżynierii lądowej z wieloletnim doświadczeniem na placach budowy. W Sensis.pl odpowiada za merytoryczną weryfikację artykułów technicznych. Ceni sobie precyzję i rzetelność w przekazywaniu informacji.

Artykuły: 328

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *