Jak kleić elementy poliwęglanowe?
Odpowiedni wybór kleju ma duże znaczenie dla efektywności pracy. Dobry klej to taki, który szybko się wiąże i zapewnia mocny chwyt. Dziś podpowiemy Wam, jak kleić elementy poliwęglanowe. Koniecznie skorzystajcie z naszych rad.
Jak kleić poliwęglan? To trzeba wiedzieć!
Poliwęglan jest tworzywem sztucznym wykorzystywanym na szeroką skalę w przemyśle ciężkim, meblowym, czy też elektronicznym oraz reklamie. W teorii wydaje się, że jego klejenie nie jest możliwe. Na szczęście nic bardziej mylnego. Kluczem do sukcesu jest w tym przypadku klej strukturalny. Pamiętajcie, że klejenie tworzyw sztucznych, które są transparentne wymaga zastosowania takich klejów, które gwarantują estetykę połączenia. Nie mogą być to więc kleje kolorowe. Najlepiej sprawdzają się kleje przezroczyste bądź półprzezroczyste, gdyż w ten sposób można uzyskać najlepszy efekt. Jeżeli powstaną dwie oddzielne powierzchnie, to możecie użyć kleju ATK UV16. Jest to mocny klej, ale też bardzo łatwy w nakładaniu. Takim klejem możecie również wypełniać ubytki, czy też szczeliny. Jeżeli chcecie skleić np.. obudowę robotów, stojaków czy też świetlików, to pamiętajcie, że najpierw należy znaleźć idealny fragment, którym uzupełnicie uszkodzenie, a dopiero potem możecie przejść do klejenia. Klejenie poliwęglanu sprawdzi się także podczas napraw np. gablot. Jeżeli naprawiacie daszek tarasowy bądź też daszek w kamperze, to również możecie użyć kleju strukturalnego.
Czy klej powinien być elastyczny?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jaki efekt chcecie uzyskać. Można wybrać bez problemu klej strukturalny, który pracuje razem z tworzywem. Tutaj polecamy ATK UV14. Przypominamy jednak, że za pomocą tego kleju należy łączyć powierzchnię. Nie sprawdzi się on więc do spoinowania czy zalewania. Jeżeli chcecie zamocować poliwęglan do metalu, to do spasowanych powierzchni użyjcie kleju ATK UV16, natomiast do powierzchni niespasowanych zastosujcie ATK UV10. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku klejenia poliwęglanu oraz drewna. Tutaj niezbędne będzie zastosowanie klejów dwuskładnikowych. Do mocowania poliwęglanu do ściany trzeba zastosować klej ATK 812, ale trzeba też dobrać odpowiedni podkład. Tylko wtedy można liczyć na dobry efekt. Niewątpliwie klej do poliwęglanu powinien znaleźć się w każdej skrzynce z narzędziami. Za jego pomocą można naprawić zarówno mniejsze, jak i większe pęknięcia czy usterki. Sprawdzi się nawet do opraw oświetleniowych czy okularów ochronnych.
O czym pamiętać klejąc poliwęglan?
Klejenie poliwęglanu można wykonać samodzielnie, przy czym warto skorzystać z naszych rad. Dzięki nim praca przebiegnie w miarę szybko i bezproblemowo. Zacznijmy od tego, że należy pracować zawsze na czystej powierzchni. Wszelkiego rodzaju resztki materiału czy zabrudzenia powinny zostać usunięte. Powierzchnię należy lekko przetrzeć papierem ściernym. Dopiero potem można użyć wilgotnej szmatki, a na końcu wycieramy powierzchnię na sucho. Klej do poliwęglanu może podrażniać skórę, a to oznacza, że najlepiej stosować rękawiczki oraz gogle ochronne. Prace powinno się wykonywać w dobrze oświetlonym miejscu, szczególnie gdy przeprowadzacie naprawdę precyzyjne naprawy. W niektórych przypadkach może się okazać, że niezbędne będzie też zastosowanie zacisków. Ich rolą jest utrzymanie przedmiotów w miejscu na czas schnięcia. Aby zapewnić najlepszy efekt wykończenia, powinno się zastosować kleje, które są przezroczyste. Dzięki temu spoina nie będzie widoczna.
Czym jest klej dwuskładnikowy?
W najbardziej zaawansowanych pracach można zastosować kleje dwuskładnikowe. Tego typu produkty dobrze sprawdzają się zarówno na powierzchniach porowatych, jak i nieporowatych i można wykorzystać je do klejenia grubego poliwęglanu. Klej dwuskładnikowy to taki, który składa się z kleju oraz aktywatora. Najczęściej te dwa składniki łączy się przed nałożeniem na powierzchnię. Trzeba skleić dany materiał bardzo szybko, gdyż takie kleje są szybkoschnące. Pamiętajcie, że bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego dbajcie, by klej nie dostał się do oczu czy na skórę.