Łazienka to często najmniejsze pomieszczenie w domu czy mieszkaniu. Dodatkowe metry przypadają na kuchnię, pokój dzienny czy nawet przedpokój, a łazienka, która jest użytkowana najbardziej intensywnie, jest zazwyczaj najmniejsza. Nie musi to jednak oznaczać, że będzie mało praktyczna i przeciętna. Wprost przeciwnie – nawet małe łazienki mogą być piękne i praktyczne.
Łazienka to często najmniejsze pomieszczenie w domu czy mieszkaniu. Dodatkowe metry przypadają na kuchnię, pokój dzienny czy nawet przedpokój, a łazienka, która jest użytkowana najbardziej intensywnie, jest zazwyczaj najmniejsza. Nie musi to jednak oznaczać, że będzie mało praktyczna i przeciętna. Wprost przeciwnie – nawet małe łazienki mogą być piękne i praktyczne. Trzeba je tylko odpowiednio zaprojektować, a przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie o ich wyposażenie.
A tu już krok do odwiecznego dylematu – prysznic czy wanna?
Mała łazienka z wanną – czy to niemożliwe?
Utarło się przekonanie, że małe łazienki z wanną to stan niemożliwy do osiągnięcia. Winna jest przeszłość i wielgachne emaliowane wanny zajmujące 2/3 powierzchni pomieszczenia, często z wielkim bojlerem uniemożliwiającym swobodnej w niej korzystanie. Tak było kiedyś – dzisiaj, dzięki kreatywności projektantów, wybierać można wśród ciekawych form, materiałów, a przede wszystkim modeli i wymiarów. Wanna w małych pomieszczeniach już nie przytłacza, a staje się ozdobą i często nie zajmuje dużo więcej miejsca niż brodzik czy duża kabina prysznicowa. Dlatego małe łazienki z wanną nikogo już nie dziwią. Nawet właściciele niewielkich mieszkań w bloku mogą pozwolić sobie na luksus codziennych kąpieli w pianie. Nie bez znaczenia jest też wielofunkcyjność takiej łazienki – bo wanna sprawdzi się nie tylko jako mini-SPA pani domu, ale też kąpielisko dla najmłodszych domowników czy podręczna „pralnia”, gdy kaszmirowy sweterek uprany ręcznie będzie schnął na
nawannowej suszarce.
Prysznic – wybór, nie konieczność
Małe łazienki z prysznicem to do niedawna jeszcze konieczność wynikająca za małego metrażu mieszkania czy domu. Nowe możliwości technologiczne i projektowe pozwalają już na montaż wanny. Nie zmienia to jednak faktu, że prysznice są opcją nadal często wybierana nie tylko ze względu na metraż, ale też wygodę. Nie każdy jest miłośnikiem długich kąpieli, a zabiegi higieniczne wielu woli ograniczyć do szybkiego prysznica. Dlatego też małe łazienki z prysznicem to obecnie rozwiązanie dyktowane raczej wygodą, niż koniecznością. Co nie zmienia faktu, że zaoszczędzona przestrzeń może być wykorzystana na poczet większej kuchni, przedpokoju czy po prostu „powiększenia” łazienki. A i sam prysznic nie jest już kwadratową wnęką z matową szybką czy zasłonką z tworzywa. Dzisiejsze kabiny prysznicowe to eleganckie formy ze szkła, kamienia czy niemal niewidoczne „walk-in’y” bez wychodzących ponad powierzchnię podłogi brodzików, przez co
wyglądają jeszcze efektowniej.
Duży wybór wanien i różnorodność kabin prysznicowych, a przede wszystkim bogactwo ich
wymiarów spowodowały, że właściciele małych łazienek nie są już skazani na prysznic. Mogą wyposażyć to pomieszczenie w wannę odpowiadającą ich oczekiwaniom. Większą, mniejszą, tradycyjną czy narożną lub wolnostojącą. Podobnie rzecz się ma ze zwolennikami opcji „prysznicowej”, gdzie wybór armatury i akcesoriów wydaje się być jeszcze większy. Jeśli zaś trudno będzie wybrać, a powierzchnia i kreatywność projektanta na to pozwolą, być może w łazience zmieszczą się oba te elementy?