erozja skarpy

Jak zabezpieczyć skarpę przed erozją?

Erozja bywa niebezpieczna. Dlatego też warto zabezpieczać tereny przed nią. Co zrobić, gdy erozja zagraża skarpie? Oczywiście wtedy trzeba podjąć odpowiednie działanie, wszak bezpieczeństwo jest najważniejsze. Nie można więc dopuścić do tego, by teren zaczął się osuwać.

Jak zabezpieczyć skarpę w ogrodzie?

Trzeba powiedzieć, że skarpy i wszelkie wzniesienia w ogrodzie czy nawet małym ogródku prezentują się bardzo dobrze. Dodają całości stylu. I rzeczywiście zachwycają walorami estetycznymi. Zatem choćby z tego powodu nie należy z nich rezygnować. Ale z drugiej strony skarpy mogą ulegać uszkodzeniu, a dokładnie zacząć się osuwać, co bywa niebezpieczne. Dlatego też należy taką skarpę zabezpieczyć. Jak to zrobić? W sumie to bardzo proste, a przy tym szybkie. Do tego celu doskonale sprawdzą nasypy. Jak je przygotować? Doskonałym wyborem jest pospółka, czyli naturalna mieszanka piasku oraz żwiru. W żadnym wypadku natomiast nie można wybierać gliny, która nie jest stabilna. Do tego bardzo szybko chłonie wodę i do tego jeszcze pęcznieje. Mamy dla Was jeszcze jedną radę, a mianowicie w żadnym wypadku nie formujcie wzniesień z ziemi o dużej zawartości próchnicy czy tez torfu, bo nierówno osiadają. Możecie te wykonać z roślin gęstą matę. Warto w takim przypadku postawić na rośliny, które szybko się rozgałęziają i do tego mają gęsty system korzeniowy. Możecie też iść niejako na łatwiznę i użyć trawnika z rolki. A jeżeli szukacie jeszcze bardziej trwałych rozwiązań, to postawcie na…

Bloczki betonowe – jakość i trwałość w jednym

Dobrym wyborem są też bloczki betonowe, którymi szybko i łatwo zabezpieczycie skarpy i sprawicie, że nie będą się osuwać. Skarpę możecie jeszcze potem obsadzić roślinnością, choć zabezpieczona klockami betonowymi, które w sumie wyglądają jak Lego, naprawdę dobrze się prezentuje. Warto wiedzieć, że klocki z betonu są niezwykle trwałe i zapewniają też dobrą stabilność. Duże znaczenie ma też fakt, że są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Nie tracą swoich właściwości po kontakcie z wodą. Nie ulegają też uszkodzeniom na skutek zmiennych warunków atmosferycznych. Nie tracą swoich właściwości w kontakcie z promieniowaniem UV, a przy tym są mrozoodporne. Wykonanie zabezpieczenia z klocków z betonu jest naprawdę szybkie i niezwykle łatwe. Oczywiście musimy też wspomnieć o cenie, która jest niewielka.

Co jeszcze można wybrać?

Oczywiście to nie wszystkie możliwości. Możecie też postawić na geokraty. Tutaj musicie wiedzieć, aby wybrać te najwyższej jakości. Szczególnie jest to ważne w przypadku umacniania większych skarp czy wzniesień, które znajdują się choćby koło drogi. Wybierając dobre geokraty zabezpieczycie skarpę czy zbocze na lata. Nawet z upływem czasu skarpa nie będzie podatna na erozję, co zwiększa bezpieczeństwo. Tutaj musicie też wiedzieć, że geokratę należy stosować razem z geowłókniną, co zapewni jest trwalszy efekt. Jakie geosiatki możemy Wam polecić? Na pewno dobrym wyborem będą geosiatki komórkowe. Pojedyncza sekcja geokraty składa się z elastycznych taśm polietylenowych, które następnie łączy się ze sobą. Ważnym elementem pracy jest wypełnienie. I tutaj doskonale sprawdzą się mieszanki kruszyw wielofrakcyjnych. Doskonale sprawdza się też kruszywo łamane samoklinujące. Ale tutaj znaczenie ma też frakcja. Dobrze sprawdzą się takie o frakcji 8-16 mm. Świetne są też kruszywa dekoracyjne o ostrych kształtach. Pamiętajcie jeszcze, że zbyt drobna frakcja, czyli taka na poziomie 2-8 mm o obłych kształtach, może wpadać pod kratkę i przez to unosić ją do góry. A przez to geokrata może stracić swoje właściwości. Tylko użycie odpowiednich materiałów gwarantuje Wam naprawdę dobry efekt.

Czym najlepiej zabezpieczyć skarpę?

Wszystkie trzy przedstawione przez nas rozwiązania bardzo dobrze się sprawdzą do małych wzniesień. Jednak pierwsze rozwiązanie już nie sprawdzi się do większych górek czy wzniesień. W przypadku większego ryzyka erozji należy stawiać na mocniejsze rozwiązania, a więc geokraty czy też bloczki betonowe, które zapewnią bezpieczeństwo. A przy tym koszty inwestycji i czas jej wykonania nie są wcale duże.

Marek Lewicki

Marek Lewicki

Absolwent inżynierii lądowej z wieloletnim doświadczeniem na placach budowy. W Sensis.pl odpowiada za merytoryczną weryfikację artykułów technicznych. Ceni sobie precyzję i rzetelność w przekazywaniu informacji.

Artykuły: 328

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *