Jakie są zalety monokrystalicznych paneli fotowoltaicznych?
W erze rosnącej świadomości ekologicznej coraz więcej osób poszukuje alternatywnych źródeł pozyskiwania energii. Nie dziwi więc fakt, że panele fotowoltaiczne z roku na rok zyskują na popularności. Wśród ich typów można wyróżnić panele monokrystaliczne, charakteryzujące się wieloma zaletami.
Czym są monokrystaliczne panele fotowoltaiczne?
Panele monokrystaliczne to jeden z popularniejszych rodzajów paneli fotowoltaicznych. Charakteryzują się one jednorodną strukturą krystaliczną. Jak sama nazwa wskazuje, tego rodzaju panele składają się z pojedynczej struktury krystalicznej. Dzięki temu mają one znacznie wyższą sprawnością w porównaniu ze swoimi konkurentami, takimi jak panele polikrystaliczne czy amorficzne – panele monokrystaliczne są w stanie wygenerować znacznie więcej energii elektrycznej na tej samej powierzchni.
Tego rodzaju panele produkowane są poprzez cięcie cienkich plastrów jednolitego kryształu krzemu. Właśnie z tego powodu są one droższe w produkcji w porównaniu z innymi rodzajami paneli. Ich zalety jednak rekompensują użytkownikowi wyższą cenę.
Jak działają panele monokrystaliczne?
Panele monokrystaliczne wykorzystują efekt fotowoltaiczny – tak samo zresztą, jak panele polikrystaliczne i amorficzne. Kiedy foton światła słonecznego uderza w komórkę krzemową, wzbudza elektron do wyższego stanu energetycznego, co w konsekwencji prowadzi do powstania napięcia elektrycznego – elektrony przemieszczają się do przedniej części komórki, a dziury do tylnej części. Wygenerowane napięcie może być wykorzystane do zasilenia urządzeń lub wprowadzenia energii do sieci. Jednorodna struktura krystaliczna paneli monokrystalicznych minimalizuje straty energii związane z defektami i nieregularnościami, co przekłada się na wyższą sprawność tych paneli w porównaniu z innymi technologiami.
Zalety paneli monokrystalicznych
Jak już wspomnieliśmy, panele fotowoltaiczne monokrystaliczne są obecnie najpopularniejsze na rynku. Pomimo tego, że jest to najstarszy rodzaj paneli, to nadal jest najczęściej wybierany przez klientów. Główną zaletą paneli monokrystalicznych jest wysoka sprawność konwersji energii słonecznej na elektryczną – wynika to z jednorodnej struktury krystalicznej stosowanego podczas produkcji krzemu. Takie panele są w stanie wygenerować więcej energii na porównywalnej powierzchni w stosunku do paneli polikrystalicznych i amorficznych. Kolejną zaletą tego rodzaju ogniw jest znacznie dłuższa żywotność i lepsza wydajność w niekorzystnych warunkach atmosferycznych, w tym w słabym oświetleniu.
Panele monokrystaliczne znacznie lepiej radzą sobie także w gorące dni. Właśnie dlatego są polecane szczególnie tam, gdzie występuje wysokie nasłonecznienie. Wiele osób docenia także bardziej uniwersalny wygląd tego rodzaju paneli – są one ciemne, dzięki czemu będą prezentować się dobrze na każdym dachu. Dla porównania, panele polikrystaliczne charakteryzują się barwą niebieską. Jeśli szukasz najwyższej klasy paneli monokrystalicznych, serdecznie zachęcamy do zapoznania się z ofertą sklepu Elus.