Jakie wkręty do drewna sprawdzą się najlepiej na zewnątrz?
Wkręty do drewna są nie tylko bardzo funkcjonalne, ale również wygodne w użyciu. Znakomicie sprawdzają się przy różnego rodzaju pracach wymagających solidnego mocowania elementów drewnianych. Nie można jednak zapominać, że nie każdy element tego typu nadaje się do ekspozycji na warunki atmosferyczne. Jakie wkręty do drewna na zewnątrz wybrać?
Wkręty do drewna – prawidłowy dobór jest kluczowy
Ze względu na ich popularność i szerokie zastosowanie wkręty do drewna są niezwykle różnorodne. Aby jednak należycie spełniały swoje funkcje, muszą być prawidłowo dobrane do konkretnego zastosowania. Ważne są m.in. kształt czy rodzaj końcówki, a także rozmiar – szczególnie długość. Wkręty do drewna muszą być na tyle długie, aby stabilnie połączyły dane elementy. Nie mogą być jednak za długie – wówczas cierpieć mogą estetyka lub struktura drewna. Najczęściej zaleca się taki dobór długości wkrętu, aby nie przechodził on przez materiał „na wylot”. Nie mniej istotna jest grubość trzpienia – im większa, tym lepsza odporność na zerwanie, a tym samym wytrzymałość całego połączenia.
Czym grozi niewłaściwy dobór wkrętu? Może powodować przede wszystkim problemy w obszarze:
- wytrzymałości połączenia – a tym samym stwarzać zagrożenie jego przerwania,
- trwałości elementów – niewłaściwy dobór do warunków środowiskowych może powodować stopniowe osłabianie wkrętów,
- estetyki – np. zbyt długie wkręty mogą wystawać nad powierzchnię elementu lub przebijać go na wylot,
- bezpieczeństwa użytkowania – wystające elementy to również zagrożenie dla użytkownika, które może powodować np. skaleczenia lub urazy.
Niezwykle ważny jest też materiał, z którego wykonano wkręty do drewna – szczególnie w przypadku chęci ich zastosowania na zewnątrz lub w innego rodzaju trudnych warunkach.
Wkręty do drewna na zewnątrz – co jest najważniejsze?
Dlaczego wkręty do drewna na zewnątrz muszą mieć określone właściwości? To proste – ponieważ w tego rodzaju aplikacjach są narażone na czynniki atmosferyczne, w tym wysokie i niskie temperatury, słońce, opady czy wilgoć w powietrzu. Oznacza to, że muszą być wykonane z materiału odpornego na korozję. Głównym zagrożeniem dla metalowych wkrętów do drewna jest wilgoć. Dlatego dobierając je do zastosowań zewnętrznych, trzeba koniecznie zwracać uwagę na to, z czego są wykonane.
Przy aplikacjach zewnętrznych największym zagrożeniem dla elementów złącznych jest rdza, która powstaje na skutek kontaktu z powietrzem i wilgocią. Dlatego należy zawsze stosować wkręty ze stali nierdzewnej lub kwasoodpornej.
Jakie wkręty do drewna na zewnątrz?
Jakie wkręty do drewna na zewnątrz należy wybrać? Wśród najlepszych materiałów do produkcji tego typu elementów wymienia się stal nierdzewną oraz stal kwasoodporną. Dzięki ich wykorzystaniu wkręt w całości jest odporny na korozję (nie trzeba się obawiać o uszkodzenie zewnętrznej powłoki ochronnej). Sprawia to, że wykonywane z ich użyciem połączenia są trwałe, a także estetyczne. Praktyczne wyeliminowanie ryzyka korozji zapobiega bowiem powstawaniu brzydkich rdzawych zacieków.
Zarówno stal nierdzewna, jak i stal kwasoodporna są w pełni odporne na warunki atmosferyczne. Dlatego wkręty do drewna na zewnątrz powinny być wykonywane tylko z tych materiałów. Warto mieć również na uwadze, że stal kwasoodporna jest dodatkowo odporna na niektóre kwasy i sole. Świetnie sprawdzi się więc np. na terenach nadmorskich i w innych środowiskach, gdzie mogłaby być narażona na takie substancje.