Wraz z rozpoczęciem sezonu letniego, częściej można spotkać kleszcze, które zamieszkują lasy i łąki. Choć uwielbiają wilgotne tereny, zarośnięte gęstymi zaroślami to w miastach również jesteśmy na nie narażeni. Kleszcze są bardzo wytrzymałe, bo potrafią przeżyć nawet dwa lata bez pożywienia. Pajęczaki, jakimi są kleszcze, atakują głównie zwierzęta, coraz częściej ludzi. Uwielbiają tereny wilgotne, gęste zarośla i krzewy, często ich skupiska znajdują się na paprociach.
Niestety te groźne stworzenia można dotrzeć również w swoich ogrodach, wśród krzewów i traw, zwłaszcza w okresie wiosennym. Borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu są najbardziej niebezpiecznymi chorobami po ukąszeniu przez kleszcza. Dlatego warto zabezpieczyć się, chroniąc swój ogród, a przy tym siebie i bliskich.
Skąd się biorą kleszcze w ogrodach?
Wybierając się na wycieczki do lasu bądź spacery z psem bardzo prawdopodobne jest, że można zabrać ze sobą takiego nieproszonego gościa do swojego ogrodu. Od wiosny do jesieni kleszcze są najbardziej aktywne, nie zapominając, że są bardzo odporne, a ciepłe zimy sprzyjają ich rozpowszechnianiu. Natomiast w okresie letnim, w upalne dni ich aktywność jest znikoma. Najczęstszą przyczyną bytowania kleszczy w naszych ogrodach jest przenoszenie ich z pola bądź lasu przez różne gryzonie m.in. myszy i szczury.
Kleszcze niezwykle dobrze chwytają się psiej sierści i naszych ubrań. Właściciele ogrodów, którzy posiadają zwierzęta, takie jak psy i koty wychodzące na dwór są najbardziej narażeni na kleszcze. Oprócz posiadaczy zwierząt, równie narażeni na skupiska tych stworzonek są osoby, których domy położone są na wsiach, blisko lasów i łąk, w których takie osobniki występują. W tym przypadku warto w ciągu całego roku chronić swój ogród.
Jak chronić swój ogród przed kleszczami?
Na początku warto wprowadzić do swojego ogrodu rośliny, które odstraszają kleszcze. Jest to wrotycz pospolity, kocimiętka, rozmaryn lekarski, złocień dalmatyński i lawenda wąskolistna. Zaciemnione i wilgotne miejsca równie dobrze sprzyjają rozprzestrzenianiu się nim, w miarę możliwości warto odsłonić rośliny, aby jak najwięcej przestrzeni w ogrodzie było na słońcu. Nie zostawiajmy misek dla zwierząt z jedzeniem w ogrodzie, ponieważ może to tylko zwabić gryzonie, które są nosicielami kleszczy. W przypadku częstych gościn dzikich zwierząt warto zastanowić się nad regularną deratyzacją.
Dla miłośników zwierząt dobrą wiadomością jest to, że istnieją takie, które skutecznie pozbywają się kleszczy, jest to ptak, jakim jest perliczka i ryjówka, gryzoń, który żywi się nie tylko kleszczami, ale również innymi owadami. Zbawiając ryjówki, warto mieć w swoim ogrodzie kompost, ponieważ jego zapach je przyciąga. Kleszcze często znajdują się w wysokiej trawie, dlatego należy często jak to możliwe kosić trawnik i przycinać niepotrzebne długie zarośla. Najbardziej skuteczny jest oprysk na kleszcze, jest to preparat owadobójczy, więc działa zabójczo na wszystkie żyjące owady w naszych ogrodach. Zaleca się opryskiwać ogród tylko na wieczór. Przed wyborem takiego preparatu należy rozważyć, który będzie najbardziej sprawdzony i bezpieczny.
Co zrobić, gdy na swoim ciele znajdziemy kleszcza?
Zauważając wbitego kleszcza, trzeba go jak najszybciej usunąć, warto zaopatrzyć się w specjalne do tego narzędzie dostępne w aptece. Stanowczym ruchem wyciągamy takiego osobnika, pamiętając, aby usunąć go w całości. Nie należy smarować takiego kleszcza żadnym przypadkowym preparatem m.in. masłem. Należy uważnie obserwować miejsce ugryzienia, czy nie doszło do zakażenia. W przypadku charakterystycznego zaczerwienienia bądź innych dolegliwości należy niezwłocznie udać się do lekarza.