Miernik elektryczny: dlaczego warto mieć go w domu i jaki model kupić?
Multimetr, zwany inaczej miernikiem uniwersalnym, to wielofunkcyjne urządzenie przydatne w wielu zastosowaniach. Za jego pomocą zmierzymy napięcie oraz natężenie prądu. W zależności od modelu, możemy spodziewać się także dodatkowych możliwości.
Miernik elektryczny – jakie modele znajdziemy na rynku?
Multimetr to urządzenie wielofunkcyjne, łączące w sobie możliwości kilku innych przyrządów pomiarowych, takich jak woltomierz (pomiar napięcia elektrycznego), amperomierz (pomiar natężenia elektrycznego) czy omomierz (pomiar rezystancji). Istnieją odmiany multimetrów wyposażone także w dodatkowe funkcje, pozwalające na dokonywanie pomiarów temperatury, natężenia światła, głośności. W podstawowym zakresie miernik elektryczny składa się z obudowy wyposażonej w ekran LCD, pokrętła oraz gniazd wejściowych. Do nich właśnie podłącza się przewody, za pomocą których dokonywane są pomiary. Na rynku można spotkać urządzenia trzygniazdowe oraz czterogniazdowe.
Pomiar napięcia za pomocą multimetru
Pierwszą funkcją, jaką pełni miernik uniwersalny, jest pomiar napięcia elektrycznego. Najpierw trzeba zatem ustalić, czy badane urządzenie zasilane jest prądem stałym czy przemiennym. W zależności od tego, pokrętło na obudowie należy ustawić w odpowiednim trybie pracy. Następnie konieczne jest właściwe wpięcie przewodów pomiarowych. Jeśli przewody wpięte zostaną odwrotnie, miernik poinformuje nas o tym, wyświetlając na ekranie odpowiedni symbol, określony w instrukcji przez producenta.
Pomiar natężenia prądu
Za pomocą miernika uniwersalnego zmierzyć można również natężenie prądu elektrycznego. Funkcja ta może być przydatna na przykład w przypadku samochodu, w którym podejrzewamy zbyt wysoki pobór prądu. W czasie postoju nie powinien być on wyższy niż 0,05 A.
Dodatkowe funkcje miernika elektrycznego
Kolejnym możliwym zastosowaniem jest pomiar rezystancji czyli oporności przewodów. Sprawdzenie tego parametru wymaga ustawienia pokrętła w odpowiedniej pozycji, a także podłączenia kabli w sposób zgodny z instrukcją. Wartość rezystancji odczytamy na wyświetlaczu. Niektóre modele mierników oferują dodatkowo opcje dokonywania innych pomiarów, na przykład temperatury otoczenia, urządzeń lub ich podzespołów. Dzięki wyposażeniu w specjalną sondę możliwe jest dokonanie pomiaru temperatury wnętrza urządzenia. Niekiedy multimetry pozwalają na zbadanie poziomu głośności. W tym celu czujnik dźwięku oznaczony symbolem „dB” należy skierować w stronę źródła dźwięku. Wartość wyświetlająca się na ekranie, podana w decybelach, pozwoli określić poziom głośności otoczenia lub pracującego urządzenia. W przypadku badania jasności oświetlenia konieczne jest skierowanie innego czujnika, oznaczonego zazwyczaj odpowiednim symbolem, na przykład „Lux”, w stronę źródła światła.
Kupując miernik elektryczny, warto zastanowić się nad tym, jakie będzie jego zastosowanie. Możemy kupić urządzenia prostsze, pozwalające na dokonywanie podstawowych pomiarów, lub też modele bardziej zaawansowane, wyposażone w dodatkowe funkcje.