Na co zwrócić uwagę, wybierając grzejnik do lokalu?
Obecnie firmy oferują szeroką gamę różnego rodzaju grzejników. Dokonując wyboru, należy zwracać uwagę nie tylko na wygląd czy cenę dostępnych modeli, ale również kilka innych, istotnych czynników. Poniżej wymienimy najważniejsze elementy, na jakie należy zwrócić uwagę, wybierając grzejnik.
Wybór grzejnika – niełatwa rzecz
Na rynku dostępne są modele stalowe, aluminiowe, żeliwne, a także wykonane z innych materiałów, np. miedzi. Pierwszą rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę, jest to, czy grzejniki będą instalowane wraz z całą instalacją centralnego ogrzewania w nowym budynku, czy też wykorzystane do modernizacji instalacji już istniejącej. Pierwszy przypadek daje sporą swobodę wyboru – jedynym, na co właściwie trzeba zwrócić uwagę jest rodzaj pieca, jaki będzie użyty do zasilania instalacji. W przypadku modelu na paliwo stałe, o otwartej instalacji, najlepiej wykorzystać grzejniki żeliwne o dużej bezwładności cieplnej. Z kolei w przypadku pieca gazowego lub olejowego lepsze będą kaloryfery o małej bezwładności cielnej, stalowe lub aluminiowe.
W przypadku, kiedy instalacja już istnieje, grzejniki należy dostosować do niej oraz do rodzaju zasilania. Jeśli zainstalowane rury są wielowarstwowe, plastikowe lub ze stali, można je wykorzystać do podłączenia grzejnika wykonanego praktycznie z każdego materiału. Z kolei do instalacji miedzianej nie można podłączać modeli aluminiowych, ponieważ na skutek dużych różnic w potencjale elektrycznym będzie zachodziła korozja, obejmująca zarówno miejsce połączenia elementów wykonanych z obu metali, jak i całą instalację. Podobne problemy z korozją mogą też wystąpić przy podłączeniu do instalacji miedzianej grzejników stalowych (zwłaszcza wykonanych ze słabej jakości materiału) lub do źle zabezpieczonych rur wielowarstwowych z plastiku i aluminium.
Podłączenie do instalacji grzewczej
Wybierając grzejniki, trzeba mieć na uwadze sposób ich podłączenia do instalacji grzewczej. Podstawowe rodzaje to podłączenie dolne, boczne i skośne, zwane też krzyżowym. To pierwsze jest obecnie najbardziej rozpowszechnione – wykorzystuje się je w nowych obiektach. Woda doprowadzana i odprowadzana jest króćcami umieszczonymi w dolnej części grzejnika. Takimi właśnie dyskretnie umieszczonymi połączeniami cechują się coraz częstsze na rynku grzejniki ozdobne. Z kolei podłączenia boczne i krzyżowe wykorzystywane są w modelach montowanych w instalacjach, do których wcześnie podłączone były grzejniki żeliwne starego typu.
Jak dobrać grzejnik do pieca?
W tym przypadku trzeba zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanego kotła. W przypadku instalacji zasilanych kotłami elektrycznymi, gazowymi lub na paliwa płynne można zastosować dowolny grzejnik, najlepiej jednak, by miał on małą pojemność wodną, pozwalającą na szybkie nagrzewanie się i oddawanie ciepła. Tam, gdzie stosowane są kotły na paliwa stałe (np. węglowe), w których instalacja musi być otwarta, a woda ma ciągły kontakt z powietrzem atmosferycznym, najlepiej sprawdzą się odporne na korozję grzejniki żeliwne.
Jak mocny powinien być grzejnik?
Moc grzejnika to kolejny element, który należy brać pod uwagę przy jego wyborze. W dobrze zaizolowanych budynkach konieczne jest około 70-85 W mocy na każdy metr kwadratowy pomieszczenia o wysokości około 2,7 m. W budynkach ze słabą izolacją wartość ta może wynieść 100-130 W na każdy metr kwadratowy. Przed wyborem konkretnego modelu grzejnika, należy więc określić, w jakich warunkach pracy osiąga on nominalną moc grzewczą. Te warunki to: temperatura wody zasilającej i powracającej oraz temperatura, panująca w ogrzewanym pomieszczeniu. W instalacjach wysokotemperaturowych woda ma 90 stopni Celsjusza na wejściu i 70 stopni, gdy wypływa z grzejnika, przy 20 stopniach w pomieszczeniu. Z kolei w instalacjach niskotemperaturowych wartości te plasują się na poziomie odpowiednio 75/60 stopni, a nawet 55/45 stopni przy 20 stopniach w pomieszczeniu. Grzejniki do instalacji, pracujących w temperaturach 75/60 stopni powinny być około 1,5 razy większe, zaś w temperaturach 55/45 stopni 2,5 raza większe od modeli wysokotemperaturowych. Konieczność użycia grzejników o większych rozmiarach w przypadku instalacji niskotemperaturowych pozwala na dobranie do stylu pomieszczenia grzejnika dekoracyjnego, który będzie bezpiecznym źródłem ciepła i jednocześnie ozdobą pomieszczenia. W przypadku modeli, pracujących w instalacjach wysokotemperaturowych często konieczne jest wykonanie dodatkowych osłon, chroniących domowników przed poparzeniem.
Rodzaje grzejników
Rynek oferuje wiele rodzajów grzejników. Dostępne są modele członowe (żeberkowe), konwektorowe, płytowe lub panelowe, rurkowe (łazienkowe) oraz wykonane z konglomeratów kamiennych. Wiele z nich, z uwagi na swój wygląd, określa się mianem grzejników ozdobnych. Są one warte uwagi, ponieważ nie tylko nadają wnętrzom niepowtarzalny charakter, ale także zapewnią niezbędne dla komfortowego życia ciepło. Najczęściej wykonuje się je z wysokiej klasy materiałów, dzięki czemu charakteryzują się bardzo starannym wykończeniem. Wiele modeli wyróżniają nietypowe kształty, dzięki czemu stają się niepowtarzalnymi elementami wystroju wnętrz. Również wykończenie grzejników ozdobnych jest niestandardowe: chromowane, szlifowane, polerowane lub malowane wysokiej klasy materiałami wykończeniowymi.
Podczas wyboru grzejników warto popuścić wodze fantazji i sięgnąć po nowe rozwiązania dostępne na rynku. Pozwoli to na osiągnięcie ciekawych rezultatów i wizualne wzbogacenie wnętrz, przy jednoczesnym zachowaniu pełnej funkcjonalności.