NIE CHCESZ wiedzieć, co żyje w Twoim łóżku. Poznaj 5 powodów, aby regularnie zmieniać pościel

NIE CHCESZ wiedzieć, co żyje w Twoim łóżku. Poznaj 5 powodów, aby regularnie zmieniać pościel

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co żyje w Twojej pościeli? My tak i wiemy jedno – ci niechciani lokatorzy są nie tylko obrzydliwi, ale i mogą poważnie zagrozić Twojemu zdrowiu. Zbyt rzadka wymiana pościeli zwiększa ryzyko zachorowania na poważne choroby, na które szczególnie narażeni są alergicy. Jednak dbanie o higienę w łóżku to nie tylko regularna wymiana i pranie pościeli, ale i częste wietrzenie kołdry na świeżym powietrzu, co pozwoli na skuteczne ograniczenie aktywności nieproszonych gości.

Powód 1: Roztocze kurzu domowego

Długo nieprana i niewietrzona pościel to prawdziwy raj dla roztoczy kurzu domowego. Roztocza to nic innego, jak mikroskopijne pająki niewidoczne gołym okiem. Dlatego, że ich nie widać, często nie uświadamiamy sobie zagrożenia, jakie za sobą niosą. Roztocza żyjące w naszej pościeli mogą wywoływać alergię, astmę czy nawet egzemę. Według amerykańskich naukowców już po pół roku użytkowania nasza pościel składa się aż w 10% z pajęczaków. Do tego dochodzi złuszczony naskórek i pot, którym to żywią się roztocza. Odchody roztoczy zawierają guaninę, czyli szkodliwą substancję, która jest bardzo silnym alergenem, dlatego też roztocza znajdujące się w materacach i pościeli to szczególnie uciążliwy problem dla alergików. Z pomocą wtedy przychodzą producenci kołder antyalergicznych. Kołdry antyalergiczne i antyroztoczowe dzięki temu, że są wykonane ze specjalnych włókien, skutecznie uniemożliwiają wniknięcie do wnętrza kurzu. Również kołdry wełniane zawierające lanolinę ograniczają rozwój roztoczy, ale z kolei nie są one polecane osobom uczulonym na wełnę lub lanolinę.

Według badań TNS Polska 82% Polaków zmienia pościel na świeżą przynajmniej raz w miesiącu.

Powód 2: Grzyby pleśniowe

Grzyby pleśniowe tzw. kropidlaki naturalnie rozwijają się w wilgotnym i ciepłym środowisku. Pościel, kołdra, a w szczególności materace to ulubione miejsca bytowania grzybów z rodzaju Aspergillus. Jeśli naszym problemem jest nadmierna potliwość, a do tego zapominamy o regularnym wietrzeniu tekstyliów, to rozwój grzybów pleśniowych mamy gwarantowany niemal jak w banku. Grzyby te są szczególnie uciążliwe dla osób chorych na astmę. Mogą wywoływać długotrwały kaszel, świszczący oddech, a nawet spowodować nieuleczalną infekcję płucną zwaną Aspergilozą.

Powód 2 Grzyby pleśniowe

Powód 3: Pluskwy łóżkowe

Pluskwy często rozwijają się w naszych domach, zwłaszcza w pościeli i materacach, o czym my nawet nie mamy pojęcia. Niepokojące delikatne kropki przypominające maleńkie odchody i towarzyszący im nieprzyjemny zapach, to znak, że w łóżku zamieszkały pluskwy. Aby zapobiec pojawieniu się pluskiew, trzeba szczególnie dbać o higienę miejsca do spania. Nie wolno zapominać o regularnej wymianie bielizny pościelowej i wietrzeniu pościeli, również materac przed snem dobrze jest odkurzyć.

Powód 4: Bakterie

W łóżku spędzamy ok. ⅓ naszego życia, dlatego pościel jest doskonałym miejscem dla rozwoju tysięcy bakterii, które w dodatku bardzo szybko się rozmnażają. Naturalne jest, że każdy człowiek się poci i wydziela naturalne substancje, które stanowią doskonałe pożywienie dla bakterii żyjących w kołdrze. Wiele bakterii żyjących w ciele człowieka jest pożyteczna, jednak te pościelowe na pewno do tej grupy nie należą. Na długo niezmienianej pościeli znajduje się mieszanka bakterii, potu, kosmetyków, sierści zwierząt, moczu, która ma negatywny wpływ na zdrowie człowieka i może powodować liczne zapalenia skóry, w tym trądzik.

Powód 5: Czysta pościel to zdrowy i komfortowy sen

Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak przyjemnie jest spać w świeżo wypranej i wywietrzonej pościeli. Świeża i pachnąca pościel zdecydowanie poprawia komfort naszego snu. Regularna zmiana pościeli jest istotna przede wszystkim ze względu na zdrowie domowników. Pamiętajmy, że nasze zdrowie jest bezcenne, a wymiana pościeli na nowy komplet nic nas nie kosztuje z wyjątkiem odrobiny czasu.

W trosce o zdrowy i komfortowy sen zalecamy zapoznać się z poradnikiem Jak wietrzyć pościel i kołdrę.

Jak często zmieniać pościel?

Aby cieszyć się zdrowym i dobrym snem, pościel należy zmieniać przynajmniej raz w miesiącu lub – gdy jest taka potrzeba – częściej. W walce z roztoczami i bakteriami wytwarzającymi się na pościeli pomoże wietrzenie i regularne pranie pościeli w wysokiej temperaturze. Pościel najlepiej wietrzyć na słońcu tak często, jak jest to tylko możliwie i pozwala nam na to pogoda. Promieniowanie UV skutecznie zabija wszystkie mikroorganizmy znajdujące się na pościeli. Zaleca się, aby pościel była prana w temperaturze minimum 60 st. C., jednak bez użycia silnych detergentów, które mogą ją zniszczyć. Do prania pościeli wystarczy płyn do delikatnych tkanin.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij