Ogrzewanie na podczerwień - poznaj jego zalety

Ogrzewanie na podczerwień – poznaj jego zalety

Komfort cieplny w pomieszczeniu zależy od doboru odpowiedniego systemu grzewczego. Ten należy dostosować do rodzaju budynku oraz sposobu jego ocieplenia. Zapotrzebowanie na moc grzewczą może się różnić w zależności od tego, czy mamy do czynienia z nowym budownictwem, czy starą kamienicą. Alternatywą dla powszechnie stosowanych systemów ogrzewania jest promieniowanie podczerwone. To ekologiczne i wygodne rozwiązanie, które zyskuje coraz więcej zwolenników. 

Promieniowanie podczerwone pozwala na ogrzanie wnętrza i uzyskanie w pomieszczeniu przyjemnego ciepła. Sposób jego działania odbiega od innych, dostępnych na rynku systemów. Wymiana ciepła zachodzi w tym przypadku przez fale podczerwone określane też mianem fal radiacyjnych albo cieplnych. Energia fal nie jest wchłaniana przez powietrze, bo to nie stanowi dla niej nośnika. Ulega zamianie na ciepło dopiero w momencie, gdy zostanie pochłonięta przez napotkane na drodze przedmioty albo żywe organizmy. Ciepło uwolnione podczas zetknięcia się z umieszczonymi w pomieszczeniu obiektami zaczyna ogrzewać powietrze. Taki sposób działania sprawia, że w pomieszczeniach, w których zastosowano ogrzewanie podczerwone, znacznie szybciej niż przy tradycyjnych systemach grzewczych zaczynamy odczuwać ciepło.

Na rynku dostępnych jest wiele paneli grzewczych na podczerwień. Niektóre z nich cechują się doskonałą, inne znacznie mniejszą efektywnością. W niniejszym artykule koncentrujemy się na urządzeniach dostępnych w Econovli. To wyłączny dystrybutor wysokiej klasy urządzeń grzewczych na podczerwień.

Grzejniki na promieniowanie podczerwone Klima 

Liczne zalety mają urządzenia grzewcze Klima. Cechują się wysoką efektywnością przy jednoczesnym stosunkowo niskim zużyciu energii. Doskonale sprawdzają się w różnych warunkach. Grzejniki na podczerwień Klima gwarantują w pomieszczeniu komfort dzięki stale oddawanej do otoczenia energii oraz równomiernie rozprowadzanemu ciepłu. To wygoda, którą trudno przecenić – zwłaszcza w kontekście innych systemów grzewczych, które załączają się dopiero w momencie, gdy w pomieszczeniu temperatura spadnie poniżej określonego poziomu. Grzejniki na promieniowanie podczerwone Klima zostały wyposażone w elektroniczny termostat. Ich zastosowanie we wnętrzu nie wymaga prowadzenia prac remontowych, wystarczy podłączenie do gniazda elektrycznego.

Grzejniki na promieniowanie podczerwone Deko

Grzejniki Deko to urządzenia bardzo zbliżone do opisanych powyżej grzejników Klima. Ich praca opiera się na tej samej technologii, choć samo urządzenie jest mniej zaawansowane. Deko cechuje podobna wydajność jak grzejniki Klima. Różnica polega między innymi na tym, że grzejniki Deko zostały wyposażone nie w elektroniczny, a w manualny termostat. Zaletą jest możliwość montażu w pozycji pionowej, dzięki czemu urządzenie doskonale sprawdza się także w niewielkich pomieszczeniach. 

Grzejnik na promieniowanie podczerwone Halos 15

To najbardziej uniwersalne i wszechstronne z wymienionych tutaj urządzeń. Można je wykorzystywać jako podstawowy system grzewczy w pomieszczeniu albo dodatkowe źródło ciepła. Podobnie jak opisane wyżej urządzenia, Halos 15 wystarczy podłączyć do gniazda elektrycznego, ustawić w odpowiedniej pozycji termostat i już można się cieszyć przyjemnym ciepłem. Dzięki temu zastosowanie go we wnętrzu nie wymaga wcześniejszej adaptacji pomieszczenia. 

Wszystkie z wymienionych wyżej grzejników na podczerwień zostały bardziej szczegółowo opisane na stronie econovli.pl. Można tam znaleźć porównanie poszczególnych urządzeń i opis ich działania. 

Ogrzewanie na podczerwień ma liczne zalety, które trudno przecenić. Niesie ze sobą wiele korzyści zarówno dla użytkowników, jak i środowiska naturalnego. Przede wszystkim jest zdecydowanie wygodniejsze od wielu innych dostępnych na rynku systemów grzewczych. Po drugie można je zaprogramować zgodnie z oczekiwaniami użytkowników. Po trzecie jest tańszym sposobem na zapewnienie komfortu cieplnego we wnętrzu od innych systemów ogrzewania. I ostatnia, również bardzo istotna kwestia, jest ekologiczne i nie przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza.  

 

Agnieszka Kaczmarek

Agnieszka Kaczmarek

Redaktorka z ponad 10-letnim doświadczeniem w branży medialnej. Specjalizuje się w tworzeniu treści o tematyce budowlanej i remontowej. Jej pasją jest dzielenie się praktyczną wiedzą z czytelnikami.

Artykuły: 591

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *