Okna pcv a wentylacja pomieszczeń – wady i zalety

Odkąd tylko pojawiły się w sprzedaży zyskały sporą popularność. To był wynik połączenia ich atrakcyjnej ceny z dużą ilością zalet. Za jedną z ważniejszych uznano szczelność. Trudno było tego nie docenić, jeśli wcześniej trzeba było zimą uszczelniać okna w domu (z różnym zresztą skutkiem), a po wymianie ich na nowsze PCV już nie było to potrzebne.

Artykuł powstał we współpracy z firmą W. Awruk

Nie jest to jedyna ich zaleta. Nie wymagają one konserwacji. Można je kupić w różnych kolorach, także w opcji, że inny kolor na zewnątrz, a inny wewnątrz. Są odporne na czynniki atmosferyczne. Dobrze zamontowane nie będą sprawiać problemów. 

Słaba strona mocnej cechy

Poza tym, że niezbędna jest dobra jakość montażu oraz tym, że nie można zmienić ich koloru jest jeszcze jedna słaba strona. Paradoksalnie jest ona wynikiem ich największej zalety, czyli szczelności. Skorzystać z oferty białostockich firm produkujących okna pcv, takich jak W. Awruk Stolarka Budowlana, warto, bo korzyści jest wiele.

Z tej cechy też jest duża korzyść, bo nie przenika przez nieszczelności zimne powietrze, co zimą powodowałoby wyższe rachunki za ogrzewanie. Dobra szczelność zapewnia energooszczędność okien, a więc i budynku. Dobrze jest jednak mieć świadomość, że za duża może powodować problemy i wiedzieć, jak sobie z tym poradzić.

Z reguły przy PCV jest ona zbyt wysoka jak na pomieszczenie. Dawniejsze drewniane okna, choć ich nieszczelność bywała problemem, to jednak zapewniały dobrą wentylację naturalną wnętrzom. Powinna następować wymiana powietrza między wnętrzem domu a otoczeniem.

W tradycyjnym budownictwie mieszkaniowym nie przewiduje się w pokojach żadnych rozwiązań dla wentylacji. Tak było kiedyś i tak jest dziś. Tylko że kiedyś wymiana powietrza następowała dzięki nieszczelnościom w oknach i drzwiach. Dziś ich nie ma. 

Czym to skutkuje?

Zablokowanie tej naturalnej wymiany powoduje, że w pomieszczeniach jest niska jakość powietrza i pojawia się wilgoć. Może to powodować pojawianie się grzybów i pleśni na ścianach albo na nich i na suficie. To nie tylko problem estetyczny, ale także nie jest to obojętnie dla zdrowia mieszkańców.

Powietrze powinno być czyste, zdrowe i świeże. Przejawem zbyt słabej wentylacji jest skraplanie się wody na szybie. Można więc o wiele wcześniej zobaczyć, że jest coś nie tak zanim pojawi się pleśń.

I nie poprzestawać jedynie na ścieraniu wody, ale znaleźć rozwiązanie problemu. Najlepiej jednak od razu, jak planuje się zakup okien PCV, to i pomyśleć nad tym, by poprawić poziom wentylacji w budynku.

Jak zapewnić dobrą wentylację w budynku?

W każdym pomieszczeniu, w którym znajdują się takie okna warto zainstalować nawiewniki. Można też od razu kupić takie, które je posiadają. Przepływ powietrza będzie wtedy zapewniony, a przy tym będzie można go kontrolować. W oknach jest często możliwość ich rozszczelnienia.

Polega to na wyposażeniu ich w jedną więcej funkcję otwierania. Można otworzyć zwyczajnie, często także uchylić je od góry, a można też, przy specjalnym położeniu klamki, tylko je rozszczelnić. Najlepiej jednak sprawdza się to w ciepłe miesiące.

Jesienią i zimą wnika przez taką szparę zbyt duża ilość zimnego powietrza. Nie ma też możliwości regulowania tego. Przy wyborze nawiewników jest inaczej. Przepływ powietrza następuje stale i można go regulować.

Może to być regulacja automatyczna albo można w części zasłonić otwór nawiewny. Jeśli okno PCV nie zawiera takiego udogodnienia, a chce się poprawić wentylację w domu, to nawiewnik trzeba zainstalować we własnym zakresie.

Można w ramie okna, ale może to oznaczać, że straci się na nie gwarancję. Można zamontować go także w ścianie. Jeśli nie ma otworu nawiewnego, latem i wiosną można zostawiać okna w pozycji rozszczelnionej.

Samo to jednak nie wystarczy, warto także codziennie przewietrzyć mieszkanie. Zimą i w chłodne dni innych miesięcy pozostawienie okien na rozszczelnienie pozbawiłoby je zalety energooszczędności.

W mieszkaniu byłoby za chłodno. Można tak zrobić, ale na krótko. Docelowo, jeśli jest niezbędne zapewnienie lepszej wentylacji, najlepiej zamontować nawiewniki. Zwykle wystarcza jeden w pokoju.

Agnieszka Kaczmarek

Agnieszka Kaczmarek

Redaktorka z ponad 10-letnim doświadczeniem w branży medialnej. Specjalizuje się w tworzeniu treści o tematyce budowlanej i remontowej. Jej pasją jest dzielenie się praktyczną wiedzą z czytelnikami.

Artykuły: 591

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *