W łazience nie zawsze jest naturalne światło. Dlatego jego oświetlenie jest niezwykle ważne. Lampa do łazienki musi być użyteczna i wygodna do porannej toalety, ale także wygodna podczas wieczornego relaksu. Jak wybrać odpowiednie oświetlenie łazienkowe? Podpowiadamy w poniższym artykule.
Zastanawiasz się jakie oświetlenie łazienki wybrać – przeczytaj poradnik
Funkcjonalna łazienka powinna mieć kilka punktów świetlnych. Oprócz oświetlenia górnego, które musi równomiernie oświetlać pomieszczenie, warto zamontować dodatkowe światła boczne i dekoracyjne. Ilość elementów świetlnych do Twojej łazienki zależy od wielkości i układu pomieszczenia. W ciemnych i pozbawionych okien łazienkach konieczne będzie zwiększenie liczby punktów świetlnych. Pamiętaj, aby rozmieszczać oświetlenie łazienkowe zgodnie z liczbą dostępnych przełączników.
Oświetlenie do łazienki można podzielić na:
- górne (sufit),
- funkcjonalne (boczne, punktowe),
- akcentowe (dekoracyjny).
Oświetlenie górne w łazience powinno zapewniać światło w całym pomieszczeniu. Jest to szczególnie ważne podczas sprzątania i korzystania z łazienki w ciągu dnia. Reflektory i lampy do łazienek sufitowe doskonale sprawdzają się w tym środowisku. Montowane na suficie zapewniają rozproszone światło i nie obniżają optycznie pomieszczenia. Zajmują mało miejsca i nie przeszkadzają w codziennym użytkowaniu pomieszczenia. Prosty kształt sprawia, że pasują do każdej łazienki, zarówno urządzonej w stylu industrialnym, jak i klasycznym.
Światła do łazienki – pomagamy w wyborze lamp do łazienki
Światło boczne w łazience to głównie oświetlenie lustra. Odpowiada za optymalne rozświetlenie twarzy. Zaprojektuj ją tak, aby strumień światła padał bezpośrednio na osobę stojącą przed lustrem. Lampy wiszące do łazienki przy lustrze można łatwo skomponować ze światłem górnym. Po bokach lustra można zamontować dwa punkty świetlne umieszczając je tuż nad poziomem oczu. W ten sposób strumień światła nie oślepia.
Oświetlenie dekoracyjne lub akcentujące w łazience przeznaczone jest do strefy relaksu, czyli przestrzeni wokół wanny lub przy prysznicu. Lampa wisząca musi być zamontowana w taki sposób, aby nie oślepiała kąpiącej się osoby. Prysznic można oświetlić reflektorami punktowymi. Z drugiej strony dobrze sprawdzi się również użycie taśm LED. Taśmy te charakteryzują się dużą elastycznością, krawędź klejąca pozwala na dopasowanie ich do indywidualnych potrzeb.
Wybierając lampy do swojej łazienki, zwracaj uwagę na bezpieczeństwo. Pomieszczenie to narażone jest na wilgoć, częste zachlapanie i kontakt z wodą. Dlatego istnieje ryzyko uszkodzenia instalacji, a nawet zagrożenia życia. Zwróć uwagę na jakość lamp łazienkowych. Te wykonane z tworzywa sztucznego lub poliwęglanu będą bardziej odporne na wilgoć niż metal i nie rdzewieją. Lampy łazienkowe zazwyczaj mają wbudowane klosze, które izolują je od zachlapań, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia żarówki.