Parametry siłowników hydraulicznych istotne przy wyborze
Dobór odpowiednich siłowników hydraulicznych jednostronnego i dwustronnego działania ma bezpośredni wpływ na pracę systemów hydrauliki siłowej w maszynach przemysłowych. W artykule sprawdzimy, jakie parametry siłowników hydraulicznych są istotne przy wyborze.
Wszechstronność zastosowania sprawia, że siłowniki hydrauliczne możemy spotkać w szeregu rozmaitych aplikacji. Hydraulika siłowa jest wykorzystywana nie tylko w konstrukcji maszyn przemysłowych czy pojazdów budowlanych, lecz również w budowie podnośników stosowanych w warsztatach samochodowych.
Małe siłowniki są ponadto spotykane również w gospodarstwach domowych i instalacjach sanitarnych – mogą wspierać sterowanie częściami ruchomymi mebli oraz zamykać dopływ cieczy. To właśnie dobór odpowiednich parametrów tłoka, cylindra czy sprężyny zwrotnej siłownika hydraulicznego pomaga w efektywnej realizacji poszczególnych zadań.
Siłowniki hydrauliczne jednostronnego i dwustronnego działania
Nowoczesne systemy hydrauliki siłowej wykorzystują zazwyczaj jeden z dwóch rodzajów komponentów – siłowniki hydrauliczne jednostronnego działania oraz siłowniki hydrauliczne dwustronnego działania. Poniżej opisujemy najważniejsze cechy każdego z wymienionych elementów oraz różnice pomiędzy nimi.
Siłowniki hydrauliczne jednostronnego działania
Siłowniki hydrauliczne jednostronnego działania to jedne z najczęściej stosowanych rozwiązań w hydraulice siłowej. Komponenty należące do tej kategorii posiadają tylko jeden port otwarty połączony z tłoczyskiem – wszystkie inne porty są zamknięte.
W trakcie pracy siłownika do otwartego portu doprowadzany jest płyn hydrauliczny, czego skutkiem jest przemiana energii kinetycznej cieczy w energię mechaniczną ruchu tłoka. Tłok porusza się aż do osiągnięcia swojego maksymalnego skoku.
Po osiągnięciu wartości skoku tłok zatrzymuje się i następuje jego powrót do pozycji wyjściowej. W przeciwieństwie do siłownika dwustronnego działania nie ma możliwości wtłoczenia cieczy przez drugi port – powrót tłoka umożliwia sprężyna powrotna.
Siłowniki hydrauliczne dwustronnego działania
Siłowniki hydrauliczne dwustronnego działania są nieco rzadziej wykorzystywane przez inżynierów ze względu na wyższy koszt zakupu. Warto jednak pamiętać, że koszty ich późniejsze utrzymania są niższe ze względu na brak zużywającej się sprężyny zwrotnej.
Komponenty posiadają dwa otwarte porty po obu końcach siłownika dwustronnego działania. Podczas pracy płyn jest tłoczony do cylindra pod określonym ciśnieniem, a sam tłok może być sterowany dwukierunkowo, dzięki opcji tłoczenia cieczy z dwóch stron.
Opisywane siłowniki hydrauliczne dwustronnego działania umożliwiają precyzyjne sterowanie ruchem dwukierunkowym. W przeciwieństwie do siłowników jednostronnego działania ze sprężyną zwrotną, gdzie możliwości kontroli ruchu samej sprężyny są ograniczone.
Udźwig (siła naporu) siłownika hydraulicznego
Jednym z najważniejszych czynników wpływających na wybór siłownika hydraulicznego jest jego udźwig, nazywany również siłą naporu. Określany w kilogramach albo tonach udźwig siłownika powinien być dobrany z zapasem ok. 10-20% w stosunku do zakładanego w projekcie obciążenia maksymalnego układu.
Parametr ma szczególne znaczenie wszędzie, gdzie zachodzi potrzeba przenoszenia ciężkich ładunków, m.in. w logistyce oraz przemyśle.
Skok tłoka siłownika
Kolejnym parametrem istotnym przy wyborze elementów hydrauliki siłowej jest skok tłoka siłownika. Informuje on użytkownika o maksymalnej odległości, jaką przebywa tłok podczas normalnego ruchu w jednym kierunku.
Na ten parametr należy zwrócić szczególną uwagę w aplikacjach, gdzie dużą wagę odgrywa zasięg pracy maszyny czy pojazdu. Dobrym przykładem są pojazdy budowlane służące do wykonywania głębokich wykopów.
Wysokość minimalna – płaskie siłowniki hydraulicznie niekiedy są niezbędne
Wymiary siłownika to kolejne parametry, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze komponentów do systemów hydrauliki siłowej. Szczególnie istotna jest wysokość siłownika.
Niekiedy niezbędne są płaskie siłowniki hydrauliczne przeznaczone do montażu na ograniczonej przestrzeni oraz w niskich otworach. Przykładami takich aplikacji są precyzyjne maszyny CNC, gdzie siła robocza jest generowana wzdłuż osi pracy siłownika.
Powierzchnia robocza tłoka siłownika hydraulicznego
Następnym z listy istotnych parametrów siłownika hydraulicznego jest powierzchnia robocza tłoka. Im większa powierzchnia ma kontakt z płynem hydraulicznym w układzie, tym wyższa siła naporu jest generowana przez siłownik. W efekcie zyskujemy bardziej równomierne rozłożenie nacisku przenoszonego na obiekt.
Należy jednak pamiętać, że większa powierzchnia robocza tłoka to również konieczność częstszego uzupełniania płynu.
Masa własna siłownika
Masa własna siłownika to parametr, który bezpośrednio koreluje z możliwościami przenoszenia maszyny, mobilnością pojazdu czy stopniem skomplikowania montażu układu hydrauliki siłowej.
Ciężki siłownik wymaga stabilnej podstawy montażowej. Z tego względu lekkie siłowniki znajdują często zastosowane w maszynach budowlanych – koparkach, ładowarkach czy ciężarówkach z mechanizmem HDS.
Na jakie inne funkcje siłowników hydraulicznych warto zwrócić uwagę?
Omówiliśmy podstawowe cechy elementów układów hydrauliki siłowej, jakie należy uwzględnić podczas wyboru siłownika. Na jakie inne funkcje siłowników hydraulicznych warto zwrócić uwagę?
Przede wszystkim warto sprawdzić odporność produktu na obciążenia boczne. Parametr jest szczególnie ważny w aplikacjach, gdzie zachodzi możliwość działania niepożądanych sił bocznych, niezgodnych z właściwym kierunkiem pracy – np. w pojazdach budowlanych.
Kolejne parametry, które należy wziąć pod uwagę, to wytrzymałość konstrukcji, uszczelnienie zgarniające, a także czas reakcji czy jakość materiałów zastosowanych do produkcji elementu.
Warto sprawdzić ofertę siłowników hydraulicznych w sklepie Eurotech
Przedstawiliśmy najważniejsze parametry siłowników hydraulicznych. Udźwig siłownika, masa własna, minimalna wysokość czy powierzchnia robocza i skok tłoka to aspekty bezpośrednio związane ze specyfiką danej aplikacji. Pamiętajmy jednak, że równie istotnym zadaniem jest wybór dobrego dostawcy elementów do układów hydrauliki siłowej.
Cenionym przez specjalistów, projektantów oraz inżynierów dostawcą tego rodzaju komponentów jest Eurotech.
Wysokiej klasy siłowniki hydrauliczne w ofercie sklepu Eurotech to szeroka gama produktów stosowanych w rozmaitych projektach. Siłowniki są wykorzystywane w automatyzacji procesów logistycznych, przemyśle i budowie pojazdów.
W sklepie internetowym Eurotech użytkownicy mogą znaleźć również szeroki wybór profesjonalnych urządzeń dźwignicowych – wciągarek i wciągników – oraz dodatkowych akcesoriów montażowych. Na klientów sklepu czeka ponadto wsparcie fachowców z wieloletnim stażem w branży hydrauliki siłowej oraz urządzeń transportu bliskiego.
Jeżeli poszukujesz doświadczonego dostawcy siłowników hydraulicznych, to skontaktuj się z przedstawicielem firmy Eurotech. Profesjonalni doradcy pomogą Ci w doborze elementów dopasowanych do wymagań Twojego projektu.
Zdjęcia w treści artykułu pochodzą ze strony eurotech.me