Podwójne łóżko w małej sypialni – o czym należy pamiętać
Wybór dużego łóżka do małej sypialni to spore wyzwanie, które ma szansę powodzenia, jeśli wykażecie się odrobiną wiedzy i kreatywności. Potrzebujecie inspiracji? Zostańcie z nami i przeczytajcie, o czym należy pamiętać aranżując podwójne łóżko w małej sypialni.
Podwójne łóżko do małej sypialni: wymiary
Wymiary łóżka to najważniejsza decyzja, od której rozpoczyna się przygoda z urządzaniem każdej sypialni. Zapewne zgodzicie się z nami, że to ono ma najwięcej do powiedzenia w temacie wygody i komfortu podczas snu. Jak przygotować się do kupna odpowiedniego modelu? Dokładnie zmierzyć pokój i zastanowić się, jakie elementy oprócz łóżka będą składać się na wyposażenie wnętrza. Wybierając łóżko dla dwóch osób powinniśmy wziąć pod uwagę m.in. to czy mamy w planach zaaranżowanie osobnej garderoby na ubrania, czy będą one przechowywane w szafie i komodach w sypialni.
Duże łóżka do małej sypialni w standardowej wersji z jednym materacem występują w dwóch rozmiarach: 140×200 i 160×200 cm. To najkorzystniejsze rozwiązanie, które pozwala każdej z osób zapewnić odpowiednią ilość miejsca do spania (około 70-80 cm) i w optymalny sposób zagospodarować dostępną przestrzeń. Przy łóżku o takich wymiarach można z powodzeniem zmieścić kilka dodatkowych mebli w sypialni. Tego typu modele to trafiona decyzja także pod kątem ustawienia, o którym kilka słów powiemy w dalszej części tekstu.
Jak ustawić podwójne łóżko w małej sypialni?
Najlepiej tak, aby każda z korzystających osób miała do niego swobodny dostęp. W przypadku sypialni, która ma kształt kwadratu, może zostać ono usytuowane pomiędzy drzwiami a oknem. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że odległość krawędzi łóżka od ściany powinna wynosić około 80 cm (nie mniej niż 55 cm). Taka ilość miejsca nie utrudnia poruszania się po wnętrzu i pozwala uniknąć wzajemnego przeszkadzania sobie np. podczas porannego wstawania. Nieco inaczej wygląda to w przypadku długich i wąskich sypialni – w takiej sytuacji najczęściej nie mamy dużego pola manewru i łóżko jednym bokiem musi przylegać do ściany.
Ustawienie łóżka trzeba przemyśleć pod kątem ogólnego układu pomieszczenia, a co za tym idzie, rozmieszczenia pozostałych mebli. W idealnej wersji powinno ono stać przodem do drzwi i być usytuowane w odpowiedniej odległości od kaloryfera oraz okna. Dzięki temu sypialnia będzie sprawiać wrażenie jasnej i przestronnej, a my zyskamy dodatkowe możliwości aranżacji szafek nocnych, komody czy oświetlania.
Duże łóżka do małej sypialni: materiały i wykonanie
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę w kwestii doboru łóżka? Oczywiście na materiały oraz sposób jego wykonania. Do małych sypialni pięknie pasują meble o lekkiej konstrukcji, liniach prostych i jasnej kolorystyce. Najlepiej w tym temacie wypadają łóżka drewniane, szczególnie te podtrzymane na szczupłych nóżkach, pozbawione mocnych zdobień czy detali. Obecnie do łask powracają także łóżka tapicerowane tkaninami. Tego typu modele zazwyczaj są wyposażone w ozdobne zagłówki, które nie tylko pozwalają wygodnie oprzeć plecy podczas czytania, ale i skutecznie odwracają uwagę od małej kubatury wnętrza.
Funkcjonalne łóżka do małej sypialni
Ostatnią rzeczą, która może ułatwić Wam wybór podwójnego łóżka do małej sypialni jest jego funkcjonalność. Nie mamy tutaj jednak na myśli tego, czy wybrany model będzie wygodny i czy pozwoli łatwo wkomponować się w aranżację. To oczywiście istotne aspekty, jednak ważniejsze w tym temacie będą wszelkiego rodzaju półki i wsuwane/wysuwane szuflady. To przecież świetny sposób na przechowywanie i oszczędność miejsca, który okazuje się być trafionym rozwiązaniem, jeśli nie macie możliwości wydzielenia osobnego pokoju na garderobę. Dzięki pomysłowym schowkom można wygodnie przechowywać wiele rzeczy (np. pościel, ręczniki, koce, walizki), a przy tym odciążyć pozostałą część mieszkania i uniknąć aranżacji dodatkowych mebli.