Rodzaje drewna stosowane w tartaku- właściwości i zastosowania

Drewno od zawsze było cenionym materiałem budowlanym i konstrukcyjnym- tak jest do dziś. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom, estetyce i trwałości nadal jest jednym z najbardziej pożądanych surowców w przemyśle budowlanym, meblarskim oraz wielu innych rozmaitych projektach. Jeżeli potrzebujesz drewna najwyższej jakości, które sprosta twoim oczekiwaniom i pomoże Ci stworzyć twój wymarzony projekt najlepszym miejscem, by je znaleźć, jest tartak. Znajdziesz tam rozmaite rodzaje drewna w przeróżnych gatunkach, które dopasujesz do swoich potrzeb. Sprawdźmy więc, czego dokładnie możesz szukać w tartakach, jakie rodzaje drewna dostępne są na rynku oraz jak najlepiej dopasować konkretny wariant do jego przeznaczenia. 

Płyty OSB i sklejki szalunkowe 

Płyty OSB (Oriented Strand Board) oraz sklejki szalunkowe to popularne rozwiązanie powszechnie stosowane w budownictwie. Charakterystycznymi cechami płyt OSB są wytrzymałość oraz stabilność przy jednoczesnej elastyczności, dzięki czemu doskonale sprawdzają się przy konstrukcji ścian, podłóg oraz dachów. Natomiast sklejka szalunkowa za sprawą swojej wytrzymałości oraz odporności na wilgoć świetnie sprawdza się do szalunków betonowych. 

Drewno budowlane 

Drewno budowlane to ogólne pojęcie obejmujące wszelkiego rodzaju drewno wykorzystywane w budownictwie. Najczęściej swoje zastosowanie znajduje w drewnianych konstrukcjach (tj.: ściany, stropy, belki i słupy). Drewno tego typu jest powszechnie uznane dzięki swojej wytrzymałości, trwałości oraz łatwości w obróbce, dzięki czemu w prosty sposób można uzyskać solidne, a zarazem odpowiednio elastyczne konstrukcje.  

Drewno konstrukcyjne 

Drewno konstrukcyjne to specjalnie wyselekcjonowany rodzaj drewna, wyróżniającego się wysoką wytrzymałością oraz stabilnością. Najczęściej wykorzystywane do konstrukcji i budowy nośnych elementów konstrukcyjnych (np. belki, kolumny, płatwie, dźwigary).   

Tarcica stolarska 

Tarcica stolarska jest gatunkiem drewna o wysokiej jakości i wykorzystuje się ją głównie w stolarstwie i meblarstwie. Jej charakterystyczna cecha to gładka powierzchnia z równą strukturą oraz niezwykle atrakcyjnym wyglądem. Najczęściej wykorzystuje się tarcicę do produkcji mebli, schodów, drzwi, parkietów oraz innych elementów wykończeniowych, w których najważniejsza jest jakość oraz precyzja wykonania.  

Profile strugane, łaty i kontrłaty 

Profile strugane, łaty i kontrłaty to elementy drewniane wykorzystywane głównie w konstrukcjach dachów, ścian oraz podłóg. Zadaniem profili struganych jest łączenie ze sobą różnych elementów drewnianych w konstrukcjach, dlatego też mają z góry określony kształt. Natomiast łaty i kontrłaty stosowane są do utrzymania stabilności oraz równości powierzchni, na które następnie nakłada się kolejne materiały wykończeniowe. Właściwe dopasowanie profili, łat oraz kontrłat zapewnia solidność, trwałość oraz estetykę całej konstrukcji drewnianej.  

Więźba dachowa 

Więźba dachowa to kluczowy element konstrukcji dachów, który składa się z belek. Razem z krokwiami, płatwami oraz innymi elementami konstrukcji dachowej tworzy cały szkielet dachu. Do produkcji więźby dachowej używa się drewna, które jest odpowiednio wytrzymałe, stabilne oraz odporne na obciążenia. Precyzyjne wykonanie oraz odpowiednio dopasowany surowiec zapewniają funkcjonalność i trwałość konstrukcji na długie lata.  

Jeśli więc potrzebujesz drewna najwyższej jakości postaw na tartak. Łódź oferuje specjalistyczne miejsca, w których czeka na Ciebie drewno najwyższej jakości. Bez względu na to, czy potrzebujesz drewna konstrukcyjnego, budowlanego, tarcicę, czy płytę OSB w tartaku znajdziesz drewno, dzięki któremu zrealizujesz swoje projekty i marzenia. Skorzystaj z bogatej oferty, jaką oferuje tartak i dopasuj drewno do swoich indywidualnych potrzeb! 

 

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij