Rodzaje i metody szkoleń na operatora maszyn budowlanych
Szkolenia i stosowane techniki mogą się znacznie od siebie różnić i obejmować wiele początkowo niezwiązanych z sobą zagadnień. Specyfikacja ta zależy od stopnia ryzyka danej pracy, złożoności zadania, wyposażenia i istniejącej kompetencji personelu. Jakie metody szkoleń są uznawane za odpowiednie i kiedy powinniśmy z nich korzystać? Na te pytania odpowiedzą specjaliści z dzwignice.pl.
Dostępne rodzaje szkoleń
Szkolenia na operatora maszyn budowalnych będą za każdym razem inne (Sprawdź dostępne szkolenia na stronie http://dzwignice.pl/szkolenia-operatorow/). Innych umiejętności wymaga się bowiem od operatora wózka widłowego, a innych od osoby pracującej z urządzeniami dźwigowymi. Warto zadawać sobie sprawę z tego, że wiele szkoleń, w tym kurs operatora urządzeń UDT, ma formalną strukturę, która nie może być zastąpiona przez odmienne metody nauki. Jednakże do najpopularniejszych metod szkoleń zalicza się:
- samodzielne badania, np. czytanie instrukcji producenta,
- prosta wewnętrzna instrukcja i demonstracja z nadzorem,
- formalne szkolenie wewnętrzne, świadczone przez kompetentnych, wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników – często w połączeniu z pewną formą udokumentowanej oceny kompetencji,
- szkolenie z zewnątrz (zwykle z oceną kompetencji) dostarczane przez kompetentne, odpowiednio wykwalifikowane osoby.
Szkolenie może odbywać się w miejscu pracy lub poza nią. Należy jednak przestrzegać zasady co do tego, aby godziny szkoleń pokrywały się ze zwykłymi godzinami pracy. Jeśli szkolenie jest zainicjowane przed pracodawcę, to musi być one bezpłatne. Szkolenia mogą wymagać odświeżenia w odpowiednich odstępach czasu, aby pracownicy pozostali kompetentni. Zmiany sprzętu roboczego, systemu pracy lub wprowadzenie nowego wyposażenia, mogą wymagać dodatkowych szkoleń w celu zapewnienia bezpieczeństwa i zdrowia.
Czym są kompetencje zawodowe?
Wszyscy ludzie korzystający ze sprzętu roboczego lub nadzorujący/zarządzający jego użytkowaniem, powinni być wystarczająco kompetentni, aby dobrze wykonywać swoją pracę. Kompetencje mogą obejmować, w niektórych przypadkach, sprawność medyczną (np. w celu prowadzenia pojazdów) oraz jedną lub dwie możliwości fizyczne i umysłowe (np. możliwość wznoszenia i działania na wysokości w celu pracy z urządzeniami dźwigowymi), a także wiedzę i umiejętności.
„Kompetencja” nie zawsze jest zdefiniowana, chociaż w przypadku niektórych zadań związanych z pracą (takich jak maszyny do obróbki drewna i prasy roboczej) istnieją minimalne wymogi szkoleniowe, które pomogą uzyskać wystarczające kompetencje do bezpiecznego wykonywania zadań i bez ryzyka dla zdrowia. Mając odpowiednie uprawnienia możemy podjąć prace przy licznych inwestycjach budowlanych w kraju, o których możesz poczytać tutaj.