W jakich sytuacjach jest niezbędna adaptacja projektu?
Adaptacja projektu ma na celu dostosowanie opracowania do warunków istniejących na danej działce. Procedura tego typu jest konieczna zawsze wtedy, gdy inwestor decyduje się na zakup gotowego projektu typowego. Adaptacja projektu dotyczy dostosowania wszystkich branż do lokalnych uwarunkowań. Wśród prac adaptacyjnych znajduje się także opracowanie projektu zagospodarowania terenu, który jest niezbędny przy ubieganiu się o wydanie pozwolenia na budowę, a także zgłoszeniu robót.
W jakich sytuacjach jest niezbędna adaptacja projektu?
Adaptacja projektu jest wymagana w każdym przypadku, gdy inwestor zdecyduje się na zakup gotowego projektu typowego. Jest to konieczne, ponieważ opracowanie w formie gotowej jest sporządzane na podstawie przyjętych uśrednionych założeń. Projekt typowy nie zawiera także oryginałów podpisów projektantów poszczególnych branż. Należy również pamiętać, że sam projekt architektoniczno-budowlany (za który po podpisaniu może zostać potraktowany projekt typowy) nie jest wystarczający przy składaniu wniosku o wydanie pozwolenia na budowę.
Adaptacja dokumentacji zawsze jest dodatkowym wydatkiem dla inwestora. To, ile kosztuje adaptacja projektu, zależy przede wszystkim od zakresu zmian. Jeśli prace dotyczące dostosowania opracowania projektowego do istniejących warunków nie wiążą się z żadnymi zmianami dotyczącymi bryły oraz instalacji, koszt zazwyczaj wynosi od 300 zł za branżę. Sumaryczna kwota wynosi w takiej sytuacji od 1200 zł. Wśród wydatków związanych z adaptacją trzeba uwzględnić także koszt dotyczący wykonania projektu zagospodarowania terenu, który jest niezbędny przy ubieganiu się o wydanie pozwolenia na budowę.
Warto pamiętać, że adaptacja projektu domu jednorodzinnego jest niezbędna zarówno w przypadku starania się o uzyskanie pozwolenia na budowę, jak i składania zgłoszenia robót.
Na czym polega procedura adaptacji projektu?
Jak już wspomniano, w trakcie realizacji procedury adaptacji projektu projektanci poszczególnych branż sprawdzają, czy przyjęte uśrednione założenia są zgodne z warunkami istniejącymi na danej działce. Podczas wykonywania adaptacji inwestor ma możliwość zgłoszenia zmian do projektu. Należy pamiętać, że uwzględnienie zmian na etapie wykonywania budynku często wiąże się z koniecznością wnioskowania o wydanie zamiennego pozwolenia na budowę. W trakcie adaptowania projektu uprawniony projektant architekt sporządza także projekt zagospodarowania działki lub terenu.
Potwierdzeniem zaadaptowania projektu do istniejących warunków są podpisy lokalnych projektantów oraz kserokopie decyzji nadania im uprawnień budowlanych w odpowiedniej specjalności, a także zaświadczenia o aktualnym członkostwie we właściwej izbie samorządu zawodowego.