Obecnie przy budowie domu na uwagę zasługuje wiele czynników dotyczących doboru materiału. Trwałość, cena, zastosowanie i czas instalacji to jedne z podstawowych parametrów jakie brane są pod uwagę przy stawianiu nowego budynku. Bardzo kluczowym czynnikiem jest również klasa energetyczności budynku, którą określa się na podstawie audytu.
Artykuł powstał we współpracy z firmą BARTOSZ Wentylacja
Uzyskanie najwyższej klasy energooszczędności budynku wymaga, by ten posiadał wiele nowoczesnych systemów, które pozwolą mu na sprawne i efektywne zarządzanie ciepłem wewnątrz pomieszczeń. Na wysoką klasę oszczędzania i zarządzania energią i ciepłem wewnątrz budynku składa się wiele rozwiązań. Stosowana dotychczas izolacja oraz tradycyjne sposoby zapewniania cyrkulacji powietrza ciepłego przestały spełniać wymogi efektywnego zarządzania ciepłem.
Wprowadzenie wentylacji mechanicznej wraz z rekuperacją ciepła, odpowiednie okna pozwalające na mikrowentylację z powietrzem z zewnątrz budynku, okna o obniżonych stratach ciepła, a nawet okna pozwalające na przejmowanie i zatrzymywanie części energii słonecznej, to rozwiązania pozwalające na uzyskanie najwyższej klasy energooszczędności jaką jest klasa A+.
Izolacja cieplna ścian
Aby zapewnić właściwą izolację cieplną ścian ważne są liczne czynniki takie jak np. ciągłość izolacji i jej szczelność. Jednak nawet najlepsza izolacja budynku będzie nic nie warta, jeżeli nie zapewnimy jej szczelności. Porównać to można z posiadaniem kurtki puchowej przystosowanej do niskich temperatur, która bez zamka błyskawicznego doprowadzi do tego, że i tak będziemy marznąć przez uniemożliwienie sobie szczelnego odgrodzenia od warunków zewnętrznych.
Jednak nawet gdy zapewnimy sobie odpowiednią izolacje cieplną ścian, dalej jesteśmy narażeni na ryzyko złego zarządzania energią w naszym budynku, a co więcej przez nieodpowiednie zarządzanie powietrzem będącym w budynku, doprowadzić możemy do zniszczenia naszej izolacji przez zbyt wysoki poziom wilgoci powodujący rozwój pleśni i grzybów.
Wentylacja budynku
Jednym z najskuteczniejszych sposobów na uniknięcie grzyba i gnicia ścian wewnątrz budynku jest zastosowanie odpowiedniego rodzaju wentylacji. System wentylatorów mechanicznych poza zapewnieniem odpowiedniego krążenia powietrza wewnątrz budynku, jest w stanie zapewnić nam odpowiednio sporo oszczędności poprzez zastosowanie odzysku ciepła z powietrza tzw. zużytego.
Zastosowanie rekuperatorów w wentylacji nawiewno-wywiewnej budynku pozwoli nam utrzymać świeżość powietrza i podwyższony komfort przebywania w nich, obniży również ryzyko pojawienia się grzyba w okresie jesienno-zimowym. Przy użyciu odpowiedniego systemu pomp ciepła i wykorzystaniu powietrza gruntowego system wentylacyjno-nawiewny z rekuperacją może poza ciepłem w okresie zimy zapewnić nam również odpowiednio schłodzone powietrze w okresie letnim.
Powietrze gruntowe charakteryzuje się stałą temperaturą o wartości około 10 stopni Celsjusza. Jest to więc darmowa energia możliwa do pozyskania przy wykorzystaniu najnowszych systemów wentylacji.
Okna
Przed wprowadzeniem idealnie izolujących powietrze okien plastikowych, w naszych domach mieliśmy drewniane okna o pewnym stopniu nieszczelności. Jak się z czasem okazało taki system, mimo nietrzymania ciepła, miał pewną zaletę. Otóż umożliwiał on dopływ powietrza zewnętrznego do pomieszczeń.
Rozwiązanie to przez jakiś czas próbowano z lepszym bądź gorszym skutkiem zastosować w oknach z pcv, jednak dopiero od jakiegoś czasu stosowany system mikrowentylacji zapewnić może odpowiednią wentylację bez wprowadzania nadmiernej ilości powietrza zimnego.
System okienny z mikrowentylacją w połączeniu z szybami zachowującymi znaczną część energii cieplnej pozwoli nam w o wiele łatwiejszy sposób zapewnić odpowiedni dostęp do światła naturalnego, jak i zmniejszyć straty ciepła spowodowane przez okna. Każdy kto patrzył na budynek przez kamerę termowizyjną dobrze wie, że to właśnie przez okna tracimy najwięcej energii cieplnej.
Zarządzanie energią
Poza innowacyjnymi systemami zarządzania energią cieplną i izolowaniem ścian dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie elektronicznego systemu zarządzania wszystkimi procesami odbywającymi się w budynku. Odpowiednie zarządzanie wentylacją, generacją ciepła ogrzewaniem i oświetleniem budynków nazywane jest z ang. smart buildings, inaczej inteligentne budynki. Wprowadzenie takiego rozwiązania pozwoli nam optymalnie zarządzać energią w naszym domu przy pomocy jednego panelu sterowniczego bądź programatora.