Każdy zapalony ogrodnik powinien wiedzieć, że wiosna to najlepszy czas na wykonanie oprysków drzew i krzewów. To właśnie wtedy warto sięgnąć po schowany w garażu opryskiwacz, by zapobiec pojawieniu się na roślinach szkodników i chorób. Zbyt późne zabranie się za wykonanie oprysków może doprowadzić do dużych strat w uprawach lub do otrzymania niepełnowartościowych plonów.
Opryski – kiedy i jak je wykonywać?
Nie ma jednej, sztywno określonej daty, kiedy należy wykonać oprysk. Wszystko zależy od aktualnych warunków pogodowych oraz faz rozwoju konkretnych roślin. Pierwsze użycie opryskiwacza, powinno nastąpić jeszcze przed otwarciem pąków liściowych roślin, czyli na przełomie lutego i marca. Kolejne opryski dobrze jest wykonać w momencie rozwoju liści. Przeprowadzenie obydwu procedur, pozwoli uchronić rośliny przed chorobami i pomoże uzyskać zdrowe i owocne plony.
Pracę z opryskiwaczem, (plecakowym, ręcznym lub każdym innym rodzajem), należy zaplanować na bezwietrzny, bezdeszczowy i ciepły, ale pochmurny dzień. Opryski wykonane w słoneczny dzień, mogą poparzyć pędy. Z kolei deszcz, z pewnością zmyje oprysk, więc całą operację trzeba będzie powtórzyć. Przed użyciem określonego specyfiku, warto dodatkowo sprawdzić na etykiecie, w jakiej temperaturze należy go stosować, by jego działanie było optymalne.
Opryskiwacz – plecakowy czy ręczny?
Opryski najlepiej wykonywać przy pomocy profesjonalnych opryskiwaczy. Jak wybrać odpowiedni model? Przede wszystkim, należy wziąć pod uwagę wielkość i rozłożystość drzew i krzewów, które znajdują się w ogrodzie. Istotna jest także ilość roślin, którymi trzeba będzie się zająć. Do niedużych upraw i niskich roślin, optymalny wybór to opryskiwacz ręczny (przykład: Opryskiwacz ręczny 403 Solo o pojemności 1,25 litra), który – mimo niewielkich rozmiarów – jest bardzo wydajny i może poszczycić się szerokim spektrum zastosowań. Przyda się nie tylko to małych ogrodów, ale też roślin na tarasie czy balkonie.
W przypadku nieco większych ogrodów, dobrze jest zaopatrzyć się w opryskiwacz ciśnieniowy (przykład: Opryskiwacz ciśnieniowy Profession Marolex) najlepiej o pojemności 5-10 litrów. To idealny sprzęt zarówno do ogrodu, jak i sadu, szklarni, na działkę oraz do upraw warzywnych. Z kolei do ogrodów o bardzo dużej powierzchni, warto wybrać opryskiwacz plecakowy (przykład: Opryskiwacz plecakowy Titan Marolex o pojemności 16 litrwów), który dzięki dużej pojemności (zwykle 15-20 litrów), zapewnia komfort użytkowania i jest wydajny. Konstrukcja opryskiwaczy plecakowych, umożliwia uzyskanie odpowiedniego ciśnienia bez zdejmowania sprzętu z pleców, co zdecydowanie ułatwia pracę.
Opryski – środki ostrożności
Przed zabraniem się za wykonanie oprysków, warto dokładnie zapoznać się z instrukcją opryskiwacza oraz ulotką dołączoną do opakowania produktu, który będzie używany do oprysku. Opryski zawsze należy rozcieńczać w skrupulatnie określonych proporcjach. Warto tez zaopatrzyć się w rękawice ochronne, specjalne maseczki i okulary. Zastosowanie się do powyższych zaleceń, pozwoli nie tylko uzyskać najlepsze plony, ale też pomoże uniknąć ewentualnych poparzeń i uszczerbków na zdrowiu.
Artykuł sponsorowany.